Zmianę wprowadzi rozporządzenie, którego projekt MEN zamieścił na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmiana związana jest z obowiązującą od 1 września reformą szkolnictwa zawodowego. Po zmianach zasadnicza szkoła zawodowa, liceum ogólnokształcące i szkoła specjalna przysposabiająca do pracy - będą wyłącznie trzyletnie. Pozostawienie obecnego zapisu - ustalającego granicę wieku, do którego niepełnosprawni uczniowie mogą kontynuować naukę, na 23 lata - uniemożliwiłoby tym, którzy ukończą gimnazjum w wieku 21 lat kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej.
Doprecyzowane zostaną także przepisy dotyczące uczniów niedostosowanych społecznie. Rozporządzenie stanowić będzie wprost, że szkoły specjalne organizuje się również dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie i zagrożonych takim niedostosowaniem.
W projekcie zawarto również przepis przejściowy zobowiązujący dyrektora CKE do opublikowania informacji na temat sposobów dostosowania warunków i form egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Projekt dostępny tutaj>>
Uczniowie niepełnosprawni będą mogli uczyć się dłużej
Ministerstwo doprecyzuje przepisy dotyczące kształcenia uczniów niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie. Będą oni mogli uczyć się w szkołach ponadgimnazjalnych do końca roku szkolnego, w którym skończą 24 lata.