Resort edukacji planuje zmianę rozporządzenia w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Według nowych regulacji dla dzieci z orzeczeniem z poradni wychowawca stworzy indywidualny program terapeutyczny. Zniknie zaś obowiązek tworzenia odrębnych zespołów dla dzieci zdolnych i mających trudności w nauce, co obecnie jest bardzo uciążliwe, ponieważ wymaga prowadzenia specjalnej dokumentacji. Według ministerstwa odciąży to wychowawców, którzy swoje wysiłki będą mogli całkowicie skupić na zapewnieniu dzieciom odpowiedniej pomocy. |
Sceptycznie do tych założeń podchodzi społeczny rzecznik uczniów niepełnosprawnych.
– Zniknie tworzenie dodatkowej dokumentacji, ale wcale nie oznacza to dodatkowego wsparcia dla dziecka. Placówka, która nie radziła sobie z pomocą ze względu na brak odpowiedniej wiedzy lub środków, dalej nie będzie sobie radzić – mówi "Rz". Podkreśla, że problemy z pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkołach wynikają nie z obciążenia obowiązkami prowadzenia dokumentacji, a przede wszystkim z braku środków i odpowiednich kadr.
Pomoc psychologiczna dla uczniów bez stosu zbędnych dokumentów
Wkrótce zniknie obowiązek tworzenia odrębnych zespołów dla dzieci zdolnych i mających problemy z nauką. Ma to uprościć procedury i zwolnić nauczycieli z prowadzenia niepotrzebnej dokumentacji - informuje Rzeczpospolita.
Źródło: "Rzeczpospolita" stan z dnia 29 października 2012 r.