W Dzienniku Ustaw opublikowano dwa, obowiązujące od 1 września 2012 r., akty prawne nowelizujące przepisy dotyczące kształcenia uczniów niepełnosprawnych: 
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. poz. 981);
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. poz. 982).
Zmiana ma związek z obowiązującą od 1 września reformą szkolnictwa zawodowego. Po zmianach zasadnicza szkoła zawodowa, liceum ogólnokształcące i szkoła specjalna przysposabiająca do pracy - będą wyłącznie trzyletnie. Pozostawienie obecnego zapisu - ustalającego granicę wieku, do którego niepełnosprawni uczniowie mogą kontynuować naukę, na 23 lata - uniemożliwiłoby tym, którzy ukończą gimnazjum w wieku 21 lat kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Wprowadzono zatem zasadę, że uczniowie niepełnosprawni będą mogli kontynuować naukę do 24. roku życia.
Do rozporządzeń dodano terminologię związaną z przeprowadzaniem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, a dyrektora CKE zobowiązano do opublikowania informacji na temat sposobów dostosowania warunków i form egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

Omówienia zmian w prawie pochodzą z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>