Sprawy frankowe czekają na głos Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Kredyty frankowe

To Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych. Dlatego potrzebny jest niezwłocznie jego głos aby przywrócić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w orzecznictwie konsumenckim - mówi adwokat Iwo Gabrysiak, wspólnik zarządzający Gabrysiak i Wspólnicy.

29.11.2018

Prof. Nowińska: Wyższe honorarium dla Sapkowskiego nieoczywiste

Prawo gospodarcze

Wynikająca z artykułu 44. Prawa autorskiego możliwość podwyższenia określonego w umowie honorarium w związku z wyjątkowym sukcesem rynkowym produktu może mieć zastosowanie w głośnej sprawie Andrzeja Sapkowskiego - twierdzi prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale zastrzega, że sprawa nie jest oczywista.

29.11.2018

Gminy mogą zatrudniać operatorów rewitalizacji

Samorząd terytorialny

Niektóre gminy powierzają wykonanie zadań z zakresu rewitalizacji jednostkom zewnętrznym. Gmina nie może jednak przekazać spółce kapitałowej kompetencji prawotwórczych i planistycznych, te są bowiem zarezerwowane dla organów gminy – mówi dr Jakub H. Szlachetko.

28.11.2018

Nawet 10 mln zł kary za brak informacji o rozliczeniach podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Od 1 stycznia 2019 roku podatnicy będą musieli ujawniać fiskusowi stosowane rozwiązania podatkowe. Na podstawie dyrektywy zgłaszać trzeba tylko transakcje zagraniczne. Polska jednak nakłada ten obowiązek także na handel krajowy – tłumaczy Agata Oktawiec, dyrektor w dziale podatkowo-prawnym PwC.

28.11.2018

Prezes SO w Lublinie: Sędzia pisze za dużo uzasadnień

Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem stwierdzam, że globalnie ilość wniosków o sporządzenie uzasadnienia zbliża się do liczby wszystkich zakończonych spraw. Często dotyczy to spraw, w których nie przysługuje skarga kasacyjna, nie występuje istotny problem prawny, a linia orzecznicza jest ugruntowana – mówi Krzysztof Niezgoda prezes Sądu Okręgowego w Lublinie.

28.11.2018

Prof. Barcz: Procedury unijne wobec państw niepraworządnych już działają

Wymiar sprawiedliwości

Procedura związana z naruszaniem traktatów unijnych daje sędziemu, również w państwie niepraworządnym, bardzo mocną broń - twierdzi prof. Jan Barcz. - Próby ograniczania sędziom możliwości zadawania pytań prejudycjalnych Trybunałowi Sprawiedliwości UE nie mają żadnych szans, gdyż jest to autonomiczne uprawnienie sędziego - dodał.

27.11.2018

Prof. Pisuliński: Nowa punktacja czasopism zablokuje rozwój naukowy prawników

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Przygotowywana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego propozycja listy punktowanych czasopism naukowych dla potrzeb systemu ewaluacji działalności naukowej nie zawiera żadnego polskiego czasopisma prawniczego, a przyjęty przez resort system oceny czasopism naukowych jest całkowicie nieadekwatny do specyfiki badań w naukach prawnych - twierdzi prof. Jerzy Pisuliński

27.11.2018

Cieszyński: E-skierowania na rehabilitację na razie lekarz nie wystawi

Opieka zdrowotna

Lecznice od połowy 2019 r. na koniec każdego dnia roboczego mają do Funduszu przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie. - By nie obciążać niepotrzebnie małych poradni i jednostek, które nie dysponują odpowiednim systemem informatycznym, dajemy dyrektorom oddziałów NFZ możliwość zwolnienia z tego obowiązku – podaje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

27.11.2018

Patent jest jak tarcza. By podbić świat, warto w niego inwestować

Prawo gospodarcze

Zajmujemy 12 miejsce na świecie pod względem liczby udzielonych patentów, a w liczbie udzielonych praw z rejestracji wzorów przemysłowych 13. To pokazuje nasz ogromny, choć wciąż na zbyt małą skalę wykorzystywany potencjał, który jest aktywnie i profesjonalnie chroniony już od stulecia – mówi dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

26.11.2018

Specjalistami od ładu przestrzennego są architekci

Budownictwo

Relacje między architektami, a inżynierami budownictwa przypominają trochę te pomiędzy kompozytorem, a poszczególnymi muzykami w orkiestrze. Koncert nie może się odbyć, ani bez kompozytora, ani bez...

25.11.2018

Bodnar: Skarga nadzwyczajna czasem pożyteczna

Wymiar sprawiedliwości

Nadal krytycznie oceniam instytucję skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki sądów, ale przyznaję, że w niektórych sytuacjach ona może być pomocna w naprawieniu jakiejś starej krzywdy - mówi rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar. Ale podkreśla, że korzysta z tego instrumentu oszczędnie.

24.11.2018

Prof. Modzelewski: Trzeba zbadać związki Ministerstwa Finansów i biznesu

VAT

Większość wadliwych przepisów prawa podatkowego, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat trwale obniżyły efektywność fiskalną podatków, zostało uchwalone z inicjatywy rządowej. Ich projekty formalnie powstały na urzędniczych biurkach, uzgodniono je „międzyresortowo”, a zatwierdziła Rada Ministrów

24.11.2018

UOKiK sprawdzi więcej firm, które wykorzystują przewagę kontraktową

Prawo gospodarcze

Już niedługo każdy będzie mógł złożyć zawiadomienie o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Obecnie może tylko ten przedsiębiorca, który podejrzewa, że wobec niego są stosowane takie praktyki. O efektach działania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - mówi Katarzyna Racka, radca prawny w kancelarii BWHS.

24.11.2018

Waldemar Koper: Prawnicy przedsiębiorstw rosną w siłę

Prawnicy Prawo gospodarcze

Obecność aż trzech reprezentantów firm w pierwszej dziesiątce konkursu dla młodych ambitnych prawników to dowód na umacnianie się pozycji i atrakcyjności zawodu prawnika przedsiębiorstw - uważa Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

24.11.2018

Trela: Deforma systemu sprawiedliwości uderza w adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rolą adwokatów jest dbanie o prawa jednostki. Stąd adwokatura jest zazwyczaj w kontrze do władzy publicznej, a ta ma zakusy by w adwokaturze coś zmienić. Czy potrzebujemy zmian? Tak, ale w zakresie przyspieszania i usprawnienia procesów, ponieważ właśnie tego chcą obywatele - mówi w rozmowie z Prawo.pl prezes NRA Jacek Trela.

23.11.2018

Fiskus wie o zagranicznych rachunkach polskich podatników

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Polska wymienia informacje o podatnikach z innymi krajami. Ten rok jest przełomowy, bo współpraca obejmuje 50 dodatkowych państw. Ma to pomóc w walce z unikaniem płacenia podatków – tłumaczą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.

23.11.2018

Adwokaci: Dyscyplinarka dla sędziego, gdy jest delikt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowscy rzecznicy dyscyplinarni łamią prawo wzywając sędziów na przesłuchania, gdy nie ma uzasadnionego podejrzenia, że doszło do deliktu dyscyplinarnego - piszą adwokaci Jacek Dubois i Michał Zacharski. I doradzają sędziom, że nie muszą stawiać się na takie wezwania. Oceniają też pierwsze działania organów dyscyplinarnych.

23.11.2018

TSUE odpowie czy Airbnb to tylko aplikacja "sharing economy"

Prawo gospodarcze

Szykuje się kolejna ciekawa sprawa w Trybunale Sprawiedliwości dotycząca ekonomii współdzielenia. Tym razem pytanie francuskiego sądu dotyczy Airbnb, a zatem usług świadczonych nieco inaczej niż przez Ubera.

23.11.2018

Prawo szyte pod banki spółdzielcze może uderzyć w innych

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ma już wielką władzę, a dostanie jeszcze większą. Będzie bowiem mogła decydować o przejmowaniu banków. Agresywne działania połączone z brakiem ich rozliczalności mogą prowadzić do roszczeń przeciwko naszemu krajowi – mówi Maciej Gawroński

22.11.2018