Łętowska do sędziów: Podstawą rzemiosło i odpowiedzialność za słowo

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z czasów realnego socjalizmu ocalili swoją integralność dzięki bezpiecznej przystani, którą było powoływanie się na tekst ustawy w szerszym rozumieniu systemu prawa, konstytucji. Umiejętności, rzemiosło i odpowiedzialność za słowo, to jest to co pomoże i dzisiaj sędziom, na trudnej drodze na której się znajdują - twierdzi prof. Ewa Łętowska.

16.03.2019

Kary za "przekręcanie liczników" dobrze wpłyną na rynek używanych samochodów

Prawo karne Prawo gospodarcze

„Przedsiębiorcy” którzy w biały dzień świadczą usługi „korekty przebiegu pojazdów” obecnie są bezkarni. Nawet 85 proc. pojazdów używanych oferowanych na rynku ma przekręcony licznik. W końcu jednak Sejm uchwalił przepisy, które pozwolę ich ścigać. Okazuje się jednak, że muszą na nie uważać także taksówkarze i kierowcy ciężarówek

16.03.2019

Idziesz na operację? Poznaj swoje prawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Według szacunków w Polsce dochodzi do 20 tysięcy błędów medycznych rocznie, a tylko 10 proc. poszkodowanych pacjentów lub ich rodzin kieruje sprawy do sądu, z czego 20 proc. z nich kończy się uwzględnieniem powództwa w całości lub w części - mówi dr Monika Sadowska z Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.

15.03.2019

Nieoczywista forma rezygnacji z funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej

Spółki Prawo gospodarcze

Członka zarządu ze spółką łączy stosunek organizacyjno-prawny, wynikający z aktu powołania do pełnienia funkcji. Jak pisze radca prawny Iwona Stasicka, w związku z tym tryb i forma rezygnacji z takiej funkcji nie są sprawą oczywistą. A obowiązujące od 1 marca zmiany jeszcze to komplikują.

15.03.2019

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Edukacja ważna - przestępstwa często wynikiem niewiedzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Edukacja prawna społeczeństwa ma istotne znaczenie, bo to nie tylko uświadamianie kiedy łamiemy prawo ale też wskazywanie, że czasami nie warto "spieszyć" się do sądu. Rozwiązaniem sporu może być też mediacja - mówi w Dniu Edukacji Prawnej prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitii sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

15.03.2019

Sędzia Marciniak: Niejawne posiedzenia sposobem na szybkie załatwianie spraw w NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Naczelny Sąd Administracyjny oddala rocznie około 70 proc. skarg kasacyjnych. Na posiedzeniach niejawnych rozpatrywanych jest 35 proc. skarg kasacyjnych. Czeka się wtedy na rozstrzygnięcie od 3 do 6 miesięcy, a nie dwa lata - mówi sędzia NSA Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA..

14.03.2019

Ekspertki PAN: Nie trzeba zaostrzać sankcji wobec nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Proponowana przez rząd zmiana w kodeksie karnym prowadzi w kierunku zaostrzenia odpowiedzialności karnej nieletnich, którzy ukończyli lat 15, co oznaczać będzie odejście od obowiązującego dotąd w Polsce modelu opiekuńczego, który jest dość unikalny w Europie i na świecie i w żadnym razie nie jest mniej skuteczny niż inne - twierdzą ekspertki Instytutu Nauk Prawnych PAN.

14.03.2019

Prof. Modzelewski: Odwrotne obciążenie w VAT to schemat podatkowy

VAT

Resort finansów, ogłaszając wzór informacji MDR-3, która służy ujawnieniu stosowania schematów podatkowych, a zwłaszcza raportowania korzyści, które ów schemat mu daje, zrobił gigantycznego psikusa potężnemu lobby biznesowo-doradczo-medialnemu. W jaki sposób? Dla Prawo.pl pisze prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

14.03.2019

Łazarski - wydział prawa stawia na specjalizację i staże

Szkolnictwo wyższe

Mamy gotowe nowe kierunki studiów – w tym prowadzone w języku angielskim. Współpracujemy z wieloma organizacjami i firmami, z którymi współorganizujemy staże dla naszych studentów. Pomagamy w zdobywaniu doświadczenia i kluczowych, praktycznych umiejętności - mówi prof. Anna Konert, dziekan Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego.

14.03.2019

Kolejna nowelizacja nie zamaluje „białych plam transportowych”

Samorząd terytorialny

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie może być uznany za przełomowy, jeżeli za jego cel uznamy ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego. Wydaje się, że nadszedł czas na opracowanie zupełnie nowej ustawy, zsynchronizowanej z mechanizmami dofinansowania organizowania lokalnego i regionalnego transportu autobusowego - pisze Adrian Misiejko.

13.03.2019

Wójt powinien zarządzać gminą, jak prezes firmą, a nawet lepiej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Gdyby Ostrowice były zarządzane strategicznie, nie doszłoby do ich likwidacji. Samorządy niezamożne jeszcze bardziej potrzebują zarządzania strategicznego, bo pomaga „przyciągać” pieniądze - fundusze europejskie, zagraniczne i krajowe firmy – mówi prof. Andrzej Sztando

13.03.2019

#EmeryturaPlus nie dla #Mama4plus

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ustawa, która wprowadzi trzynastą emeryturę, czyli jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów, nie obejmie niestety nowej grupy emerytek z ustawy o świadczeniu uzupełniającym tzw. #Mama4plus -...

13.03.2019

Już czas na rozpoczęcie wdrażania PPK i PPE

HR

PPK zbliża się dużymi krokami. W związku z tym nadszedł czas na rozpoczęcie prac, szczególnie dla największych pracodawców liczących powyżej 250 osób zatrudnionych licząc wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.

13.03.2019

Restrukturyzacja firmy wpływa na ceny transferowe

CIT

Pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności wewnątrz grup kapitałowych, dochodzi do wielu różnych transakcji. Mają one na celu usprawnienie zarządzania strukturą oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności. Bardzo istotne jest zidentyfikowanie transakcji restrukturyzacyjnych podlegających obowiązkom związanym z cenami transferowymi – tłumaczy Michał Mieszkiełło z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

12.03.2019

Wójt: Sukces ekonomiczny gminy kończy się "janosikowym"

Finanse publiczne Finanse samorządów

Gmina wiejska Kobylnica od tego roku będzie płaciła tzw. janosikowe i odczuje brak tych pieniędzy. Stawianie na jednej szali obszarów silnie zurbanizowanych i tych samorządów, których domeną było, jest i będzie rolnictwo, jest mocno niezrozumiałe – mówi wójt Kobylnicy Leszek Kuliński

11.03.2019

Kobieta, która zarabia mniej niż mężczyzna, może pozwać pracodawcę

Prawo pracy

Przy okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet, warto po raz kolejny wrócić do wielowątkowego i dużo bardziej skomplikowanego niż by się mogło wydawać problemu luki płacowej kobiet względem mężczyzn, czyli różnicy w wynagradzaniu pracowników ze względu na płeć - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

11.03.2019

Będzie nowy system rekompensat dla energochłonnych firm

Finanse

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać rekompensaty już za 2018 r. Zgodnie z aktualnym projektem ustawy, żeby takie wsparcie za miniony rok uzyskać należałoby złożyć wniosek w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie projektu ustawy. Dlatego tak istotne jest baczne monitorowanie procesu legislacyjnego dotyczącego tego projektu – tłumaczy Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

11.03.2019

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na "Emeryturę plus"

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

"Emerytura plus" to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż "500 plus" dla emerytów, o którym przez wiele miesięcy mówiły media - twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

11.03.2019