Zespołowi HR w konkretnym przedsiębiorstwie trudno jest wypracować zintegrowany mechanizm sprawdzający, czy stosowane praktyki obszaru personalnego są prawidłowe i przynoszą korzyści dla biznesu. Na przeszkodzie stoi przede wszystkim czas wymagany na wypracowanie rozwiązania, ograniczone zasoby wiedzy o najlepszych praktykach, problemy z obiektywną oceną sytuacji oraz z doborem wskaźników badawczych.
Wydawnictwo Wolters Kluwer wraz z konsultantami Aida Consulting oraz Leadership Center opracowało szeroką ankietę badawczą, pozwalającą zespołom HR przeprowadzić kompleksowe badanie rozwiązań HR w swojej organizacji, a po zakończeniu danej edycji badania zapoznać się z benchmarkiem rynkowym.
Badanie zawiera 11 obszarów badawczych (wychodząc naprzeciw mniejszym lub mniej zaawansowanym pracodawcom, w badaniu jest zawarta opcja ankietowania w pięciu bazowych obszarach).
Każdy z obszarów obejmuje od kilku do kilkunastu pytań z pięciostopniową skalą odpowiedzi, która zawiera opisy konkretnych sytuacji w firmie, m.in. stanu procedur HR, ich realnego stosowania, jakości realizowanych działań oraz ich efektu. Są też pytania dotyczące opinii pracowników i sposobu działania menedżerów. Wszystko to ma na celu zbudowanie spójnego obrazu HR w organizacji.
Irmina Gocan
prezes i konsultant wiodący Aida Consulting. Partner merytoryczny HR Akademii Leona Koźmińskiego, trener oraz kierownik studiów podyplomowych ,,Zarządzanie Kompetencjami Pracowników” i ,,Controlling Personalny”
Wielu menedżerów zajmujących się ZZL zastanawia się, czy stosowane przez nich systemy i narzędzia są skuteczne i jak mają się do rozwiązań stosowanych w innych polskich firmach.
Firmy dysponujące zasobniejszymi budżetami przystępują do konkursów dla najlepszych pracodawców, pozwalających na ocenę stosowanych praktyk na tle innych pracodawców. Tego rodzaju inicjatywy nie są jednak dostępne dla każdego.
Wielkim atutem HR Index jest to, że jest to badanie ogólnodostępne. Będą mogły w nim wziąć udział firmy małe i duże, dysponujące mniejszymi i większymi budżetami, a wyniki powinny w lepszy sposób pokazywać, jak stosowane przez nas rozwiązania HR mają się do rynku, niż bardziej niszowe konkursy dla najlepszych pracodawców adresowane do wąskiej grupy przedsiębiorstw.
Joanna Targońska
praktyk HR
Obszary badawcze HR Index:
- Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi
- Komunikacja i dialog
- Kultura organizacyjna
- Rekrutacja talentów
- Zatrudnienie i adaptacja zawodowa
- Diagnoza kompetencji i rozwój zawodowy
- Przywództwo i zaangażowanie
- Kapitał intelektualny
- Wysokoefektywne zespoły
- Rozwiązywanie umów o pracę i programy wsparcia zwalnianych
- Zgodność z prawem pracy
Pięć bazowych obszarów badania wyróżniono pismem półgrubym.
Wypełnij ankietę badawczą na www.hrindex.pl, uzyskaj raport indywidualny i zobacz benchmarki!