"Zajmując się umowami o zakazie konkurencji, nie można uciec od pojęcia konkurencji. Słowo „konkurencja” wywodzi się od łacińskiego concurrentia, concurrere, co oznacza „współzawodniczyć”, „rywalizować”. Przez „konkurencję” należy zatem rozumieć rywalizację co najmniej dwóch podmiotów w dążeniu do osiągnięcia zbieżnych celów, polegającą na podejmowaniu działań zmierzających do osiągnięcia przewagi" (...)
Powyższy fragment pochodzi z opracowania, które przedstawia rozważania dotyczące zawierania, treści i rozwiązywania umów o zakazie konkurencji. Autor szczególną uwagę poświęcił problematyce odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji oraz kwestii skutków naruszenia klauzuli konkurencyjnej. Zagadnienie zakazu konkurencji w prawie pracy regulują nie tylko przepisy prawa pracy, lecz także prawa handlowego i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Publikacja, będąca efektem wieloletniej praktyki orzeczniczej autora, w sposób kompleksowy i praktyczny opisuje, jak uniknąć strat i zabezpieczyć się przed działalnością konkurencyjną pracownika. Wiele zagadnień zostało omówionych na przykładach obrazujących zasady stosowania przepisów w praktyce. Ponadto zaakcentowano te tematy, które w obrocie prawnym przysparzają najwięcej problemów. Na uwagę zasługują również zamieszczone do praktycznego wykorzystania wzory umów o zakazie konkurencji.
W książce zaprezentowano poglądy doktryny i bogate orzecznictwo sądowe.
Adresaci:
Opracowanie przeznaczone jest dla sędziów, adwokatów i radców prawnych, a także pracodawców, którzy zamierzają chronić własne interesy konkurencyjne. Zainteresuje również pracowników, którzy pragną poznać swoją sytuację prawną w przypadku zawarcia umowy o zakazie konkurencji.
Więcej o Publikacji na www.profinfo.pl
Informacje o Autorach (redaktorach):
Zbigniew Góral - profesor doktor habilitowany nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, prorektor do spraw studenckich Uniwersytetu Łódzkiego.
Piotr Prusinowski - doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku; wieloletni wykładowca studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy; autor wielu publikacji naukowych z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych; specjalizuje się w tematyce czasu pracy, podstaw prawnych zatrudnienia i postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Dowiedz się więcej o książce „Zakaz konkurencji w prawie pracy” w internetowej księgarni Profinfo>>>