NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

Nie czujemy się dyskryminowani, bo nie wiemy o co chodzi

Prawo pracy HR

Tylko trzech na stu Polaków uważa, że doświadczyło dyskryminacji - wynika z sondażu Kantar Public. Jednak w raporcie z niego jest także mowa o niskim zrozumieniu, co to konstytucyjne prawo oznacza. Np. co piąty Polak nie widzi dyskryminacji w wyproszeniu matki karmiącej z restauracji, a co trzeci w tym, że młodemu ojcu odmawia się urlopu ojcowskiego.

01.03.2019

Badanie: Po wprowadzeniu ograniczenia handlu Polacy wydają mniej, za to częściej chodzą do kina

Rynek i konsument Prawo pracy Małe i średnie firmy

Pozytywny wpływ ograniczenia handlu na zawartość portfela widzi co szósty Polak - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pt. „Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy”. Najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie, co pokazuje, że to oni najchętniej korzystali z otwartych w niedziele galerii handlowych. Wizyty w sklepach zastępujemy zakupami w sieci, spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do restauracji, czy kina.

01.03.2019

Stacje benzynowe największym wygranym ograniczenia handlu

Rynek i konsument Prawo pracy

Stacje benzynowe okazały się największym beneficjentem wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele i święta - ich obroty wrosły nawet o kilkanaście procent. Odwiedzamy je nie tylko po to, aby kupić paliwo, ale także alkohol i papierosy. Stacje benzynowe dają również możliwość dorobienia osobom, które chcą pracować w niedzielę. 1 marca mija rok od wprowadzenia ograniczenia.

01.03.2019

SN: Wyłączenie emerytów i rencistów z nagród było dyskryminacją

Prawo pracy

Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

01.03.2019

Emeryt dorabiający do emerytury musi się rozliczyć z ZUS

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które przeszły na „wcześniejszą” emeryturę i nie poinformują o dodatkowych dochodach ZUS będą musiały zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Czwartek 28 lutego to ostatni dzwonek, aby to zrobić.

28.02.2019

Policjanci chcą dodatkowego dnia wolnego za pracę w smogu

Prawo pracy BHP

Związkowcy postulują, aby policjanci, którzy pracują na ulicach miast mieli prawo do dodatkowego urlopu. Apelują o powołanie specjalnego zespołu w Komendzie Głównej, który miałby się zająć tą sprawą. - Wprowadzenie dodatkowego urlopu wymagałoby zmian w rozporządzeniu - odpowiada nadkom. Piotr Sadowski z sekcji ochrony pracy KGP.

28.02.2019

KE: Słabym elementem polskiej gospodarki - rynek pracy

Rynek Prawo pracy

Komisja Europejska chwali stan polskiej gospodarki, wskazuje jednak, że jednym z jej najsłabszych elementów jest rynek pracy. - Braki wykwalifikowanej siły roboczej utrudniają firmom wzrost w wielu sektorach - podkreśliła KE.

27.02.2019

Rzecznik MŚP: Nie trzeba zmieniać ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, choć nie najlepsza, weszła w życie i funkcjonuje niecały rok. Dajmy sobie czas na to, żeby sprawdzić jak to działa. Każda zmiana wywołuje niepotrzebne emocje - ocenił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, odnosząc się do propozycji nowelizacji przepisów o ograniczeniu handlu.

27.02.2019

ZUS daje prawie 50 milionów na poprawę warunków pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Prawie 50 mln zł popłynie do firm, które wystartowały w konkursie na projekt poprawiający warunki pracy. Na dofinansowanie czeka ponad 550 przedsiębiorców w całej Polsce, które przygotowały najbardziej obiecujące projekty - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

27.02.2019

Raport: Sprowadźmy "Polaków" z Brazylii, nawet jeśli nie znają języka

Rynek Prawo pracy

Stworzenie portalu internetowego, który informowałby o możliwościach mieszkania i pracy w Polsce oraz zmiany w przyznaniu Karty Polaka poprzez zniesienie obowiązkowego wymogu posługiwania się językiem polskim - takie zmiany według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mogłyby zachęcić Brazylijczyków polskiego pochodzenia do przyjazdu do naszego kraju.

26.02.2019

PFRON: Mniej bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wśród osób z niepełnoprawnościami stopa bezrobocia latach 2015-2018 spadła z 13 proc. do 6,2 proc. Według danych za trzeci kwartał 2018 r. współczynniki aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 30,2 proc., a wskaźnik zatrudnienia 28,2 proc.

26.02.2019

Dodatkowe pięć dni płatnego urlopu? Jeśli tak, to kto za to zapłaci?

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Projekt dyrektywy przewiduje wprowadzenie dodatkowych 5 dni urlopu na opiekę nad potrzebującym członkiem rodziny, np. rodzicem. Nie przesądzają jednak, czy ten urlop miałby być płatny, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Pracodawcy dostrzegają taka potrzebę, ale nie chcą kolejnych obciążeń kosztów pracy.

26.02.2019

Prezydent podpisał nowelę ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy

Pensja prezesa i wiceprezesów NBP będzie ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały - zakłada nowelizacja ustawy dotyczącą jawności wynagrodzeń

25.02.2019

Cywilizacja prawa pracy, to nie jest droga w jedną stronę

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prawo pracy zaczęło kształtować się w okresie rewolucji przemysłowej, a więc jego podstawowe założenia i zasady zostały sformułowane w okresie rynku pracodawcy, i jako takie niekoniecznie muszą one przystawać do obecnych warunków, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika - pisze Bartosz Armknecht,

25.02.2019

GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,1 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w styczniu 2019 r. wyniosła 6,1 proc. i w porównaniu z grudniem wzrosła o 0,3 pkt. proc. - podał GUS. W styczniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 1.023,1 tys. osób.

25.02.2019

ZUS wysyła listy do przedsiębiorców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę ponad 2,5 mln listów do przedsiębiorców. Informuje w nich jak wyglądały rozliczenia firm z ZUS w ubiegłym roku. - List nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty, chcemy by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych - wyjaśniła prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

25.02.2019

Nie będzie dodatkowych kontroli na budowach

Prawo pracy BHP

Budowlani związkowcy alarmują, że monterzy instalacji i operatorzy maszyn budowlanych pracują często po 10-12 godzin i ten czas pracy nie jest rekompensowany. Państwowa Inspekcja Pracy i zapewnia, że jej inspektorzy prowadzą intensywne kontrole m.in. czasu pracy osób zatrudnionych na budowach.

25.02.2019

Urlop rodzicielski? Ojcowie coraz chętniej

Prawo pracy

Zwiększa się liczba ojców, którzy decydują się na korzystanie z urlopów rodzicielskich - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w styczniu br. z tych urlopów skorzystało niemal 290 tys. osób – w tym ok. 268 tys. kobiet i ponad 18 tys. mężczyzn. W styczniu 2018 r. "na rodzicielskim" było nieco ponad 17 tys. ojców.

24.02.2019