„C(us)todians przedstawia codzienność w brazylijskim więzieniu z punktu widzenia strażników. To obraz trudnych warunków skłaniający do dyskusji o zagrożeniach psychospołecznych w miejscu pracy, które staną się tematem kolejnej kampanii EU-OSHA w latach 2014–2015.
Przyznając nagrodę, jury stwierdziło: Pokazując rzeczy niebezpieczne, nieprzewidywalne, stresujące i wzbudzające niepewność, twórca znajduje się tak blisko bohaterów, że mamy prawdziwe poczucie więzi z nimi, oglądając od wewnątrz ich zmagania z trudnym i potencjalnie wybuchowym środowiskiem pracy. Niedofinansowani, borykający się z brakiem zasobów i przepracowani wychowawcy oraz strażnicy muszą nieustannie gasić pożary. Film dostarcza trafnych spostrzeżeń, a prowadzeni za rękę przez głównego bohatera – swojego „anioła stróża” – widzowie zyskują jedyną w swoim rodzaju wiedzę o przeżyciach postaci. Ścieżka dźwiękowa budzi niepokój, paleta kolorów odzwierciedla zaś panującą w zakładzie karnym szarość.
Nagrodę filmową ustanowiono w 2009 r., aby upowszechnić wiedzę o znaczeniu bezpieczeństwa i higieny pracy w Europie, rzucając twórcom wyzwanie, a zarazem zachęcając ich do tworzenia i prezentacji filmów dokumentalnych, których tematem jest człowiek w zmieniającym się świecie pracy.
Piąta edycja konkursu „Zdrowe miejsca pracy” w Lipsku rozstrzygnięta
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) po raz piąty przyznała nagrodę za najlepszy film dokumentalny związany z pracą. Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku (DOK Lepizig) uhonorowało film C(us)todians brazylijskiego reżysera Alyego Muritiby.