Rozszerzenie katalogu osób objętych uprawnieniami rodzicielskimi
Po zmianach, matka dziecka będzie mogła podzielić się przysługującymi jej uprawnieniami urlopowymi nie tylko z pracownikiem – ojcem, ale w określonych przypadkach także z pracownikiem – członkiem najbliższej rodziny oraz ojcem dziecka lub innym członkiem rodziny, którzy nie są pracownikami, ale są objęci ubezpieczeniem społecznym z innego tytułu i przerwali działalność zarobkową, by sprawować opiekę nad dzieckiem.
Czy pracodawcy powinni obawiać się tzw. odroczonego urlopu rodzicielskiego?
Zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego
Jedną ze zmian jest włączenie okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego do wymiaru urlopu rodzicielskiego, który od stycznia 2016 r. będzie mógł trwać (w zależności od liczby urodzonych dzieci) 32 lub 34 tygodnie. Urlop rodzicielski będzie wykorzystywany, co do zasady, bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, w maksymalnie czterech częściach. Od stycznia 2016 r. 16 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać później – do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Liczba wykorzystanych w ten sposób części obniży liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego. W przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze do ½ etatu u pracodawcy udzielającego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie proporcjonalnemu zwiększeniu (do maksymalnie 64 lub 68 tygodni). W okresie przedłużonego urlopu pracownik będzie mógł decydować o sposobie jego wykorzystania – korzystać tylko z urlopu lub dalej łączyć go z pracą. Przykładowo, przy łączeniu pełnego wymiaru (32 tygodni) urlopu rodzicielskiego z pracą na ½ etatu, urlop ulegnie przedłużeniu do 64 tygodni. Pracownik będzie w tym czasie objęty ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę jedynie w przypadku uzasadniającym rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownika albo w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Urlop ojcowski na nowych zasadach
Urlop ojcowski, przysługujący w wymiarze dwóch tygodni, będzie mógł być wykorzystany przez pracownika – ojca do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia (obecnie w ciągu 12 miesięcy od narodzin), jednorazowo lub w dwóch częściach. Analogiczne zmiany dotyczą urlopów przysługujących rodzicom adopcyjnym. Z pełnym tekstem nowelizacji można zapoznać się pod tutaj. Omawiane zmiany wejdą w życie 2 stycznia 2016 r.