Pytanie pochodzi z publikacji Serwis HR
Jaką pracę można uznać za pracę koncepcyjną?
Definicja jest potrzebna do identyfikacji zagrożenia hałasem występującym na stanowisku pracy administracyjno- biurowej.
Odpowiedź:
Praca koncepcyjna, to praca związana z przygotowywaniem (planowaniem) jakiegoś projektu, wymagająca wytężonego wysiłku umysłowego i szczególnej koncentracji uwagi. Do takich prac zaliczyć można pracę m.in. projektanta, grafika komputerowego, architekta itp.
Uzasadnienie:
Z uwagi na fakt, że hałas negatywnie wpływa na wydajność wykonywanej pracy, utrudnia procesy myślowe i wydłuża proces podejmowania decyzji, przepisy bhp przywiązują szczególną wagę do ochrony pracowników przed jego zarówno uciążliwym, jak i szkodliwym wpływem na ich zdrowie.
Stosownie do postanowień § 78 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), pracodawca jest obowiązany zapewnić ochronę pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas, a w szczególności zapewnić stosowanie:
– procesów technologicznych niepowodujących nadmiernego hałasu,
– maszyn i innych urządzeń technicznych powodujących możliwie najmniejszy hałas, nieprzekraczający dopuszczalnych wartości,
– rozwiązań obniżających poziom hałasu w procesach pracy.
Dopuszczalne wartości hałasu w środowisku pracy określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 817), które wskazuje, że co do zasady poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy nie może przekraczać 85 dB.
Należy jednak przypomnieć, że w przypadku niektórych stanowisk pracy wartości poziomu natężenia hałasu powinny być znacznie niższe, bowiem wynika to ze specyfiki tej pracy. Szczegółowe wartości natężenia hałasu określa polska norma PN-N-01307:1994 „Hałas. Dopuszczalne wartości parametrów hałasu w środowisku pracy. Wymagania dotyczące wykonywania pomiarów”, zgodnie z którą, dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy biurowej nie powinien przekraczać:
1. 55 dB – w pomieszczeniach administracyjnych, biurowych i do prac koncepcyjnych
2. 65 dB – w sekretariatach i biurach obsługi klienta
3. 75 dB – w pomieszczeniach ze źródłami hałasu np. powielarniach.
Przepisy nie definiują pojęcia pracy koncepcyjnej. Próbując jednak samodzielnie zdefiniować tę pracę, można przyjąć, że jest to praca związana z przygotowywaniem (planowaniem) jakiegoś projektu, wymagająca wytężonego wysiłku umysłowego i szczególnej koncentracji uwagi. Do takich prac zaliczyć można pracę m.in. projektanta, grafika komputerowego, architekta itp.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis HR
Odpowiedzi udzielono 3 października 2014 r.
Data publikacji: 7 października 2014 r.