Związkowcy zarzucili także pełnomocnikowi naruszenia przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych.
Jak powiedział PAP szef Prokuratury Rejonowej Radom – Zachód Andrzej Alberski, chodzi o to, że pracownicy radomskiej fabryki nie otrzymywali w ostatnim czasie wynagrodzeń za pracę. Nie były też odprowadzane od ich poborów składki na ubezpieczenia zdrowotne. Prokurator zapowiedział, że w ciągu 30 dni zostanie wszczęte postępowanie karne w tej sprawie.
Według przewodniczącego zakładowej Solidarności Marcina Gębczyka sytuacja w Fabryce Łączników w Radomiu jest bardzo zła.
Od 19 grudnia do 17 lutego w zakładzie jest przymusowy przestój. Pracownicy fizyczni nie dostali wynagrodzenia za grudzień i styczeń, a umysłowi za styczeń. W zakładzie są przerwy w dostawie prądu i zaczyna brakować opału. Związkowcy obawiają się, że pracę może stracić ponad 380 osób.
Według Gębczyka przejęciem zakładu zainteresowana jest firma z Krakowa. Jednak – jak zastrzega – są to informacje nieoficjalne, bo nikt z zarządu nie poinformował o tych planach związków zawodowych. PAP nie udało się we wtorek skontaktować z dyrekcją zakładu.
Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania. Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. - niecałe 1,5 mln zł. Inwestor zobowiązał się do nieobniżania kapitału zakładowego spółki, utrzymania zatrudnienia i niezbywania tej firmy przez 12 miesięcy.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi obecnie 8,48 proc. Zmalał on z 15 proc., ponieważ trwa proces udostępniania akcji pracownikom i wraz z postępowaniem tego procesu udział SP będzie sukcesywnie spadał.
Ministerstwo skarbu nie ma wpływu na decyzje spółki Ferro Masz Invest. „W spółce ustanowiona jest Rada Nadzorcza, która sprawuje stały nadzór nad wszystkimi dziedzinami działalności. Skarb Państwa nie posiada przedstawiciela w czteroosobowej Radzie Nadzorczej” – wyjaśniała Kobos. (PAP)