Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.
Wszelkie zmiany w konstrukcji maszyny powinny być dokonywane za zgodą lub przez producenta maszyny w przeciwnym razie maszyna utraci gwarancje oraz może utracić zgodność z zasadniczymi wymogami.
W opisanym przypadku pracodawca powinien wystąpić do producenta o zgodę na zmianę obudowy tarczy. Jeśli nie ma takiej możliwości pracodawca sam powinien ocenić czy wprowadzona zmiana ma istotny wpływ na powstanie nowych zagrożeń i zwiększenie ryzyka jeśli uzna, że po wprowadzeniu zmian maszyna dalej spełnia zasadnicze wymagania zgodne z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniająca dyrektywę 95/16/WE (przekształcenie) (Dz. Urz. UE L 157 z 09.06.2006, s. 24 z późn. zm.) - dalej dyrektywa maszynowa, i rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.) - dalej r.z.w.m., powinien dla maszyny wystawić nową deklaracje zgodności oraz oznakować maszynę znakiem CE.
Deklaracja zgodności WE jest prawnym oświadczeniem że maszyna jest zgodna ze wszystkimi mającymi zastosowanie postanowieniami dyrektywy maszynowej i tam gdzie to właściwe z postanowieniami innych mających zastosowanie przepisów Wspólnoty
Deklaracja zgodności WE powinna zawierać:
nazwę i pełny adres producenta oraz jego upoważnionego przedstawiciela, jeżeli ma to zastosowanie;
nazwisko i adres osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, upoważnionej do przygotowania dokumentacji technicznej;
opis i dane identyfikacyjne maszyny, w tym ogólne określenie, funkcję, model, typ, numer seryjny i nazwę handlową; Zgodność z dyrektywą maszynową i innymi dyrektywami dotyczącymi maszyn. Wszystkie odniesienia musza być odniesieniami do przepisów opublikowanych w Dzienniku Urzędowym UE.
nazwę, adres i numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej oraz numer certyfikatu badania typu WE, jeżeli ma to zastosowanie;
odniesienie do zastosowanych norm zharmonizowanych, jeżeli ma to zastosowanie;
odniesienie do innych zastosowanych norm i specyfikacji technicznych, jeżeli ma to zastosowanie;
miejsce i datę sporządzenia deklaracji (data podpisu musi być wcześniejsza niż umieszczenie na rynku lub oddanie do użytku maszyny;
imię i nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela (oryginał powinien być podpisany odręcznie i przechowywany przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, podpis może być następnie powielany na deklaracji zgodności towarzyszącej maszynie) - załącznik nr 3 r.z.w.m.
Podpisanie deklaracji zgodności upoważnia do umieszczenia oznakowania CE na maszynie. Znak CE na maszynie oznacza że spełnia ona wszystkie wymagania które jej dotyczą wynikające ze wszystkich dyrektyw którym podlega. Elementy oznakowania CE powinny mieć tę samą wysokość, która nie może być mniejsza niż 5 mm. W przypadku maszyn o niewielkich rozmiarach dopuszcza się odstępstwo od tego warunku.
Oznakowanie CE musi być umieszczone w bezpośredniej bliskości nazwy producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, przy zastosowaniu tej samej techniki - załącznik nr 4 rozporządzenia r.z.w.m.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.