Prawo.pl
Coraz więcej się mówi o szczęściu w pracy. Ludzie czują, że to jest potrzebne. Organizacje także zaczynają widzieć i czuć tę potrzebę. W czasie naszego życia zawodowego spędzamy łącznie ok. 75.000 godzin w pracy. Średni czas spędzany z rodziną i dziećmi to 3-4 godziny dziennie, w pracy - przynajmniej 8 godzin!
Prawo.pl
22.08.2019
HR
O prawie 3 tys. więcej mężczyzn skorzystało w pierwszej połowie tego roku z urlopu ojcowskiego - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na taki urlop wybrało się w tym czasie 88,5 tys. mężczyzn, czyli o 2,9 tys. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r..
Paweł Żebrowski
21.08.2019
Prawo pracy
Gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport - koszty absencji pracowniczych zmalałyby o 3 mld złotych - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Branża sportowa wygenerowała w 2018 roku 9,63 mld złotych wartości dodanej, utrzymując tym samym łącznie 109 tysięcy miejsc pracy i zapewniając 2,98 mld złotych wynagrodzeń.
Paweł Żebrowski
21.08.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych ZUS będzie miał nie 30, a 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji o przyznaniu pieniędzy. W tej sytuacji pierwsze wypłaty świadczenia mogą być dopiero w grudniu. Wnioski można składać od 1 października, ale ZUS zapewnia, że złożone przed tą datą - nie zostaną odrzucone.
Paweł Żebrowski
21.08.2019
Wojewoda Małopolski uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich ws. żołnierza, który stracił status bezrobotnego z powodu szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. RPO zwracał uwagę, że uposażenie za ćwiczenia powoduje jedynie zawieszenie za ten czas prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a nie pozbawia statusu osoby bezrobotnego.
Paweł Żebrowski
20.08.2019
Prawo pracy
Pracownikowi naukowemu nie minął termin na uzyskanie tytułu doktora habilitowanego, gdyż miał na to dziewięć lat. Wobec tego nie można rozwiązać z nim umowy o pracę, powołując się na zmianę ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2019
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ponad 700 tys. zł na wsparcie ekonomii społecznej

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
W tym roku na wsparcie ekonomii społecznej – w tym kursy, szkolenia i uprawnienia zawodowe - wydano już ponad 700 tys. zł - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zachęca do kontaktów z powiatowymi urzędami pracy i dowiadywania się o dostępność tych funduszy.
Krzysztof Sobczak
19.08.2019
Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
Sukcesja zaczyna się wiele lat przed przekazaniem władzy i własności w firmie rodzinnej. I kończy się wiele lat po tym, gdy sukcesor przejmie firmę. Jeśli właściciel firmy rodzinnej chce usprawnić proces sukcesji, nie wystarczy, że zadba o przekazanie wiedzy, władzy i własności ucząc syna czy córkę rodzinnych wartości.
Adrianna Lewandowska
19.08.2019
HR Małe i średnie firmy

WSA: Treść zarzutów nie jest ważna, gdy ZUS działa opieszale

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Decyzja o utrzymaniu w mocy postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych została przez organ odwoławczy wydana po upływie siedmiodniowego terminu, który przewidują przepisy Prawa przedsiębiorców. Dlatego złożona do sądu skarga zasługiwała na uwzględnienie, niezależnie od treści zarzutów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Dorian Lesner
19.08.2019
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Ponad 644 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych pod koniec czerwca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To jest o ponad 35 tys. więcej niż w marcu tego roku. - To nie jest efekt prac sezonowych, tylko tego, że Polska gospodarka pomimo pesymistycznych prognoz wciąż potrzebuje ludzi do pracy - podkreślają eksperci.
Paweł Żebrowski
19.08.2019
Ubezpieczenia społeczne
Nie ma obowiązku dołączania do wniosku o 500 plus orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka – przypomina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski takie od początku lipca można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2019
Prawo rodzinne
W 2019 roku co dziesiąty respondent (10,6 proc.) planuje porzucić etat – umowę o pracę na rzecz freelancingu. Co szósty badany (17 proc.) pracuje jako wolny strzelec będąc studentem (14 proc.) lub uczniem przed maturą (3 proc.) - wynika z raportu Useme. Ponad połowa freelancerów ma jednak trudności z otrzymywaniem terminowych wypłat.
Paweł Żebrowski
17.08.2019
Prawo pracy HR
Rząd przegrał w starciu z działającymi w służbach mundurowych związkami i w sensie finansowym drogo za to zapłacił. Gdybyśmy mieli pluralizm i „Solidarność”, dobrego porozumienia podpisać by się nie udało - uważa Sławomir Koniuszy, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Paweł Żebrowski
17.08.2019
Policja

Rodzic powinien ponownie zgłaszać studenta do ubezpieczenia

Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Pracowitego studenta po wakacjach może spotkać przykra niespodzianka, gdy będzie chciał skorzystać z usług publicznej służby zdrowia. Nie będzie miał ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli do ubezpieczenia zgłosił go zleceniodawca lub pracodawca, a umowa wygasła. Ponownego zgłoszenia muszą dokonać rodzice studenta do 26. roku życia.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która zakłada pluralizm związkowym w służbach. Już niedługo związki zawodowe w policji będą mogły tworzyć m.in. NSZZ "Solidarność" czy OPZZ. Związkowcy z NSZZ Policjantów zapowiadają protest, bo obawiają się wejścia „Solidarności” do policji i bliskich związków tego związku z rządem.
Paweł Żebrowski
16.08.2019
Policja

Jednoprocentowy wspólnik to łatwy cel dla ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki
Jeśli jeden z dwóch wspólników ma tylko jeden procent udziałów, sądy mówią, że to fikcja dla obejścia obowiązku ubezpieczenia społecznego. Zdaniem ekspertów takie podejście jest wbrew prawu, ale orzecznictwo jest jednolite i konsekwentne. Tzw. niemal jedyny wspólnik musi płacić składki jak osoba prowadząca działalność.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2019
Ubezpieczenia społeczne Spółki
Krajowy prawodawca nie może ustanawiać warunków formalnych, które muszą być spełnione, aby pracownik występujący w obronie dyskryminowanego był chroniony. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że mogłoby to poważnie ograniczyć wykrywanie i eliminowanie przypadków odmiennego traktowania ze względu na płeć.
Dorian Lesner
16.08.2019
Prawo pracy RODO
Andrzej Duda powiedział, że w tej chwili nie ma takich planów ani założeń, a doniesienia o możliwości obniżenia wojskowych emerytur są "absolutną nieprawdą". Zapewnił, że nigdy nie podpisze takiej ustawy.
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2019
Prawo pracy
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się kolejne osoby, których adresy zostały wykorzystane przy zgłaszaniu do ubezpieczenia cudzoziemców. Zdarzają się sytuacje, że na jeden adres zarejestrowano nawet 500 pracowników. Nie ogranicza to uprawnień ubezpieczeniowych tych osób, ale ich dane osobowe są zagrożone. ZUS deklaruje walkę z tym procederem.
Paweł Żebrowski
14.08.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Specjalną ankietę, która ma pomóc określić bariery stojące na przeszkodzie udziału w rynku pracy osób po 50. roku życia opracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zebrane dane mają pomóc w opracowaniu odpowiednich rozwiązań.
Paweł Żebrowski
14.08.2019
Prawo pracy HR
Ponad 34 proc. Polaków zadeklarowało, że nie może wyjechać na tydzień raz w roku z powodów finansowych - wynika z raportu Eurostatu. Polska znalazła się jednak w czołówce krajów, w których odnotowano polepszenie sytuacji na przestrzeni ostatnich pięciu lat - wzrost o 26 punktów procentowych od 2013 r. do 2018 r.
Paweł Żebrowski
14.08.2019
Prawo pracy

Ustawa o emeryturach mundurowych po 25 latach służby podpisana

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Prezydent podpisał we wtorek nowelę o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników mundurowych, której celem jest przyznanie pracownikom mundurowym m.in. prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Ustawa będzie obowiązywać z mocą od 1 lipca br.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Już od 1 września 2019 r. młodociani pracownicy dostaną podwyżki. To efekt zmian w szkolnictwie zawodowym - wyższe pensje mają zachęcać do wybierania szkół branżowych. Z kolei pracodawcy mogą liczyć na refundację kosztów podwyżki. Rząd przyjął projekt przepisów w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
13.08.2019
Wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań innowacyjnych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy, dostosowane stanowisk pracy do wieku i możliwości psychofizycznych pracowników - to między innymi zadania wieloletniego programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, który przyjął rząd.
Paweł Żebrowski
13.08.2019
Prawo pracy BHP

Koniec papierowych zwolnień

Ubezpieczenia społeczne HR
Lekarze tylko w szczególnych przypadkach wystawiają jeszcze papierowe zwolnienia lekarskie. Stanowią one zaledwie 0,0002 proc. wszystkich zaświadczeń. W czerwcu na blisko 1,7 mln e-ZLA lekarze papierowo wypisali jedynie 385 druków, zaś w lipcu na 1,75 mln e-ZLA ZUS otrzymał w tzw. papierze jedynie 320 druków.
Paweł Żebrowski
13.08.2019
Ubezpieczenia społeczne HR
Można już zaobserwować zainteresowanie średnich pracodawców pomysłem tworzenia PPE. Najprawdopodobniej nie będzie to taka skala, jak w przypadku największych pracodawców, ale widać, że już nawet podmioty zatrudniające poniżej 50 pracowników myślą o utworzeniu PPE, które zwolni ich z obowiązku tworzenia PPK.
Oskar Sobolewski
13.08.2019
Prawo pracy
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej przywracania zwolnionego pracownika do pracy przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności - uważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Robert Lisicki
13.08.2019
Prawo pracy Zmiany w k.p.c.
Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką matematyki było zgodne z prawem - potwierdził Sąd Najwyższy. Ocena jej pracy była negatywna, gdyż uczniowie twierdzili, że prowadzi zajęcia w sposób niezrozumiały. Ponadto matematyczka była złośliwa i donosiła na swoich uczniów do prokuratury, a dyrektorowi wytoczyła proces o zniesławienie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy
Pracownicy nie mogą korzystać z tej samej szafki ubraniowej. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu z nich indywidualne miejsce do przechowywania odzieży. WSA w Poznaniu orzekł, że pracownik nie ma obowiązku zwolnienia szafy, by udostępnić ją kolejnemu pracownikowi, który rozpoczyna pracę na kolejnej zmianie.
Dorian Lesner
12.08.2019
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Udział pracowników w wycieczce, która ma na celu ich integrację oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, nie będzie stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W efekcie na pracodawcy jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na PIT. Potwierdził to dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2019
PIT