Darowizny w ramach CSR nie stanowią kosztu podatkowego

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse

Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. CSR - Corporate Social Responsibility) to powszechnie przyjęta metoda reklamy i promocji podmiotów gospodarczych. Samo powołanie się przez przedsiębiorcę na jej realizację to jednak za mało, by uznać ponoszone przez niego wydatki za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

21.04.2023

Organizator gminnych loterii promocyjnych zwolniony z funkcji płatnika VAT

Finanse samorządów VAT Doradca podatkowy

Coroczne loterie promocyjne związane ze świadomym rozliczaniem PIT nasuwają wiele wątpliwości związanych z ich opodatkowaniem. Organizator loterii i jednocześnie dysponent nagród zostaje zwolniony z obowiązków płatnika VAT, nawet jeśli chodzi o loterie, w których nagrodą jest mieszkanie, a deweloper staje się fundatorem nagrody głównej. Potwierdza to jedna z ostatnich interpretacji podatkowych.

14.04.2023

Podatek liniowy również dla lekarzy zatrudnionych w szpitalu

PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne

Jeżeli lekarz jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, może skorzystać z opodatkowania uzyskanych dochodów 19-proc. podatkiem liniowym. Usługi świadczone w ramach firmy muszą się jednak różnić od tych wykonywanych w ramach stosunku pracy.

05.04.2023

Przychód ze sprzedaży rybek akwariowych zwolniony z PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przychody ze sprzedaży rybek akwariowych stanowią przychody z działalności rolniczej i są zwolnione z opodatkowania PIT. Warunek stanowi tu jednak brak zaliczenia prowadzonej działalności do działów specjalnych produkcji rolnej. Potwierdza to jedna z ostatnich interpretacji podatkowych wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

01.04.2023

Ulga na powrót nie dla każdego podatnika

Domowe finanse PIT

Zwolnienie z opodatkowania PIT niektórych dochodów podatnika potocznie nazywane ulgą na powrót obejmuje przychody osiągnięte w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych przez podatników, którzy przenieśli miejsca zamieszkania na terytorium Polski po 31 grudnia 2021. Zwolnienie przysługuje jednak nie dla każdego powracającego do ojczyzny - kluczowe jest spełnienie kilku warunków.

30.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości czasem z podatkiem od spadków i darowizn

CIT Budownictwo Prawo gospodarcze

Nabycie nieruchomości tytułem zasiedzenia przez posiadacza niebędącego jej właścicielem zostaje stwierdzone przez sąd, jeżeli rzeczywisty stan posiadania jest inny niż stan prawny nieruchomości. Co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a ewentualne zwolnienie zasiedzenia z opodatkowania ma zastosowanie jedynie do współwłaścicieli ułamkowych części nieruchomości.

29.03.2023

Ulga na powrót dla pracujących za granicą tylko po spełnieniu warunków

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Podatnicy, którzy przez minimum trzy lata mieszkali i pracowali za granicą, mogą skorzystać z ulgi na powrót i przez cztery lata od powrotu do kraju nie płacić podatku dochodowego. Ich roczne przychody objęte ulgą nie mogą jednak przekraczać kwoty 85 528 zł. Z ulgi po raz pierwszy można skorzystać w rozliczeniu PIT za 2022 rok.

10.03.2023

Koszt trzeba ująć w księdze przed końcem roku podatkowego

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego w późniejszym terminie, może być zaksięgowany (ujęty) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego. Powinno to nastąpić do końca roku podatkowego, w którym koszt ten może być potrącony.

08.03.2023

Zwrócone pracownikowi koszty nie zawsze podlegają opodatkowaniu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli pracownik wykorzystuje prywatny samochód do celów służbowych, a pracodawca zwraca mu poniesione wydatki, pracownik osiąga pewnego rodzaju przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Fakt zawarcia odrębnej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem odnośnie kwestii wykorzystywania prywatnego samochodu dla celów służbowych nie ma żadnego znaczenia.

27.02.2023

Gmina musi rozliczyć VAT od sprzedanego węgla

Samorząd terytorialny VAT

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – gmina będzie uznana za podatnika VAT, gdy wykonuje czynności poza zakresem jej zadań własnych lub świadczy je na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. O statusie podatnika przesądzi również fakt, że dokonywania zakupu i następnie preferencyjnej sprzedaży węgla osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwa domowe.

22.02.2023

Przychód w ramach umowy dzierżawy nie dla każdego wydzierżawiającego

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przychód z nieodpłatnych świadczeń w ramach umowy dzierżawy powstaje u wydzierżawiającego tylko wtedy, kiedy właściciel nieruchomości osiąga realną korzyść majątkową. Chodzi tu m.in. o nakłady poczynione przez dzierżawcę. Przychód nie powstanie, jeżeli wartość rynkowa nakładów dzierżawcy zostanie rozliczona w ramach płatności obniżonego czynszu dzierżawnego. Potwierdził to właśnie dyrektor KIS.

21.02.2023

Przychody zawodników klubu sportowego zaliczane do różnych źródeł przychodów

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Cel zarobkowy działań zawodników klubu sportowego polegających na wykonywaniu usług sportowych oraz reklamowo-promocyjnych na rzecz klubu i jego sponsorów wyklucza uznanie przychodów z tej działalności za przychody z uprawiania sportu w myśl art. 13 pkt 1 ustawy o PIT. Są to przychody ze świadczenia usług. Można do nich stosować ulgę dla młodych.

20.02.2023

Uczestnictwo w strukturze cash poolingu czasem bez VAT

VAT Doradca podatkowy Finanse

W ramach umowy cash poolingu w roli usługodawcy występuje jedynie bank dokonujący kompleksowej usługi zarządzania płynnością finansową i pobierający wynagrodzenie w postaci prowizji i opłat. Z kolei czynności uczestników działających w charakterze usługobiorców pozostają poza zakresem opodatkowania VAT.

17.02.2023

Uczelnia, zwalniając studentów z opłat, nie musi wystawiać PIT-11

PIT Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studentów z opłat semestralnych za kształcenie, w trybie i na warunkach określonych w akcie wewnętrznym uczelni, nie rodzi obowiązku przygotowywania informacji o wysokości przychodów PIT-11. Niedawno opublikowana interpretacja podatkowa potwierdza, że zwolnienie z opłat nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu.

14.02.2023

Zwolnienie z CIT dochodu ze sprzedaży gruntów nie takie proste

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że sprzedaż gruntów może być zwolniona z opodatkowania CIT. Konieczne jest jednak spełnienie kilku ustawowych warunków. Chodzi m.in. o termin zawarcia transakcji. Od zakupu do sprzedaży działki musi upłynąć minimum pięć lat. Jeśli grunt zostanie sprzedany wcześniej, trzeba zapłacić podatek.

09.02.2023

Bezumowne korzystanie z lokalu może podlegać VAT

VAT Rachunkowość Administracja publiczna

Dorozumiana, milcząca zgoda właściciela nieruchomości na jej użytkowanie przez dotychczasowego użytkownika skutkuje opodatkowaniem jako świadczenie usług. Może się wtedy pojawić konieczność rozliczenia VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wynagrodzenie za bezprawne korzystanie z nieruchomości wiąże się także z prawem żądania naprawienia szkody.

08.02.2023

Trzeba płacić VAT, gdy sprzedaż wykracza poza zwykły zarząd prywatnym majątkiem

Domowe finanse VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnikiem VAT jest podmiot, który podejmuje aktywność wykraczającą poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Jeżeli w związku ze sprzedażą działek będących we współwłasności małżeńskiej właściciel nie będzie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jak wskazuje niedawno opublikowana interpretacja podatkowa, nie będzie zobowiązany do dokonania rozliczenia VAT w związku ze sprzedażą.

03.02.2023

Sprzedaż nieruchomości opodatkowana VAT i zwolniona z PCC

Domowe finanse VAT

Umowy sprzedaży zazwyczaj opodatkowane są 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeśli jednak sprzedaż nieruchomości podlega VAT, to nie jest już opodatkowana PCC - ani po stronie kupującego, ani po stronie sprzedającego nieruchomość. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

31.01.2023

Sprzedaż działek uznana za dostawę towarów będzie podlegała VAT

VAT

Dostawa towarów w myśl przepisów podatkowych może podlegać opodatkowaniu VAT, a sprzedającemu można nadać status podatnika VAT. Ważna jest jednak przesłanka prowadzenia działalności gospodarczej. Precyzuje ją niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

31.01.2023

Umorzony kredyt bez PIT tylko po spełnieniu warunków

Domowe finanse PIT

Obowiązujące rozporządzenie ministra finansów pozwala nie pobierać PIT od umorzonych kredytów. Przepisy wskazują kilka niezbędnych przesłanek, które trzeba spełnić, by nie płacić podatku. Kluczowe jest wykazanie zaspokojenia przez kredytobiorców własnych celów mieszkaniowych. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

30.01.2023