Dostawa energii cieplnej to usługa odrębna - nie korzysta ze zwolnienia z VAT

Finanse samorządów VAT

W przypadku gdy opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający zużycie energii cieplnej, to jej dostawy są świadczeniem odrębnym od usługi najmu i nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że ważne są zapisy w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła.

07.10.2022

Pies pilnuje dokumentów w biurze rachunkowym, więc koszty mogą obniżyć podatek

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – biuro rachunkowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup i utrzymanie psa. Chodzi m.in. o karmę, weterynarza i szkolenia. Ważne jest jednak, by zwierzę pilnowało dokumentów przechowywanych u księgowego. Fakt, że biuro znajduje się w prywatnym domu, nie ma znaczenia.

06.10.2022

Dzierżawca jako sukcesor rodzinnego biznesu nie jest spadkobiercą

Domowe finanse VAT Rachunkowość Spółki

Dzierżawca jako sukcesor kontynuujący prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego spadkodawcy nie ma prawa rozliczenia VAT z faktur otrzymanych po śmierci spadkodawcy. Nie mamy tu bowiem do czynienia z przejęciem jego praw i obowiązków, o których mowa w ordynacji podatkowej, gdyż jest on dzierżawcą, a nie spadkobiercą.

04.10.2022

Okradziona fundacja za karę zapłaci podatek dochodowy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Dochód wnioskodawcy, który został przywłaszczony i zdefraudowany przez byłą księgową, nie został wydatkowany na cele statutowe fundacji. Organizacja musi więc zapłacić podatek. Taką niekorzystną interpretację wydały niedawno organy skarbowe. Zdaniem ekspertów, rozstrzygnięcie jest wadliwe, a pomysł karania podatnika koniecznością zapłaty podatku za to, że został okradziony, jest kuriozalny.

29.09.2022

Wydatki na rzecz osób przyjeżdżających z Ukrainy bez prawa do zaliczenia w koszty

CIT PIT Ukraina

Zaliczenie wydatków na rzecz uchodźców z Ukrainy w koszty podatkowe możliwe jest tylko na zasadach ogólnych wynikających z ustaw o CIT i PIT, czyli pod warunkiem wykazania, iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - pisze Urszula Zielińska, doradca podatkowy w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Sp.k.

26.09.2022

Zysk ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony na spłatę kredytu i zakup działki bez PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed upływem pięciu lat można przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego i zakup kolejnej nieruchomości bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Chodzi o realizację własnych celów mieszkaniowych – potwierdza to najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.

24.09.2022

Licytacyjna sprzedaż nieruchomości czasami zwolniona z VAT

VAT Doradca podatkowy

Komornicy sądowi zobowiązani są do obliczenia, poboru i zapłaty podatku, a także mają obowiązek wystawienia faktury z tytułu dokonanej przez nich sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. W niektórych okolicznościach sprzedaż taka korzystać może ze zwolnienia z VAT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

23.09.2022

Zasiedzenie nieruchomości daje prawo do ulgi termomodernizacyjnej

PIT Budownictwo

Wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej trzeba rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym je poniesiono. Osoby, które poniosły takie wydatki w czasie, gdy ich prawa do nieruchomości nie były ustalone, mogą po uzyskaniu sądowego potwierdzenia prawa własności dokonać korekty zeznania podatkowego za dany rok podatkowy.

17.09.2022

Umowa powiernictwa bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Przekazanie przez powiernika środków finansowych w wykonaniu umowy powierniczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tak twierdzą organy podatkowe. Potwierdzają, że przekazanie pieniędzy nie jest darowizną. Eksperci podkreślają, że nie jest też pożyczką. Podatku od czynności cywilnoprawnych również nie trzeba więc płacić.

16.09.2022

Mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę bez PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy renty odpłatnej nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Podatku nie zapłacimy nawet wtedy, gdy takie przeniesienie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu. To korzystna linia interpretacyjna skarbówki.

03.09.2022

Przedsiębiorca może być w podróży służbowej, pracownik-kierowca już nie

PIT Rachunkowość Prawo pracy

Przedsiębiorcom przysługuje prawo ujęcia w kosztach podatkowych wartości diet za czas podróży służbowych w ramach limitu - do wysokości diet przysługujących pracownikom. Zmiana wprowadzona do ustawy o czasie pracy kierowców nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących osobiście działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, lecz pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy.

02.09.2022

Ulga prorodzinna możliwa, gdy małoletnie dziecko osiąga dochód

Domowe finanse PIT

Osiągnięcie przez małoletnie dziecko dochodu nie spowoduje utraty prawa do ulgi prorodzinnej jego rodziców. Tylko w przypadku dzieci pełnoletnich, na prawo do skorzystania z ulgi ma wpływ wysokość zarobków dziecka. Potwierdziła to właśnie Krajowa Informacja Skarbowa w wydanej interpretacji.

27.08.2022

Córka ustanowi służebność mieszkania dla matki bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania przez córkę na rzecz matki, za zgodą zięcia, nie będzie wymagało zapłaty podatku od spadków i darowizn. Potwierdzają to organy skarbowe. Transakcji nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Konieczne jest jednak zawarcie w tej sprawie umowy w formie aktu notarialnego.

20.08.2022

Zatrzymana dywidenda w przekształcanej spółce bez PIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Spółka przekształcona nie będzie zobowiązana do poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi w zakresie, w jakim dywidenda będzie pochodzić z zysków zatrzymanych. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Spółki z o.o. przekształcone z komandytowych nie muszą więc płacić z tego tytułu PIT.

17.08.2022

Cel mieszkaniowy z ulgą w PIT zrealizujemy także w Hiszpanii

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Cel mieszkaniowy możemy zrealizować w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w Szwajcarii. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja tego celu. Do zastosowania zwolnienia z PIT nie jest przeszkodą czasowe wynajęcie lokalu i zamieszkiwanie w nim tylko przez część roku.

13.08.2022

Nie każda restrukturyzacja pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Jeżeli spółka opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, zostanie poddana podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do drugiej spółki również opodatkowanej ryczałtem, to obie spółki zachowają prawo do tej formy opodatkowania. Taką korzystną interpretację wydała skarbówka.

12.08.2022

Doradztwo obywatelskie bez VAT

Domowe finanse VAT

Usługi doradztwa obywatelskiego nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, o ile osoba je świadcząca nie ma wpływu na wysokość uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia oraz nie ponosi ryzyka gospodarczego w związku z ich świadczeniem. Usługi te nie podlegają VAT, nawet gdy osoba je świadcząca prowadzi również działalność gospodarczą w innym zakresie, opodatkowaną VAT.

11.08.2022

Wynajem domków letniskowych z korzystną stawką PIT

Domowe finanse PIT

Wynajem domków letniskowych, po spełnieniu pewnych warunków, można potraktować jako prywatny najem. Można więc opodatkować go 8,5-proc. stawką ryczałtu. Potwierdza to skarbówka w interpretacji. Eksperci zauważają, że istotny jest stan faktyczny w danej sprawie i prawidłowo napisany wniosek o interpretację.

06.08.2022

Po odwołaniu darowizny nieruchomości licznik pięciu lat bije od nowa

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Jeśli darczyńca odwoła darowiznę nieruchomości z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego, a następnie zwróconą nieruchomość sprzeda przed upływem pięciu lat od jej zwrotu, musi zapłacić podatek dochodowy. Moment zwrotu nieruchomości staje się momentem jej ponownego nabycia przez darczyńcę. Tak uznała skarbówka w interpretacji indywidualnej. Eksperci wskazują na pierwsze korzystne jaskółki zmian w orzecznictwie administracyjnym.

30.07.2022

Ulga rehabilitacyjna z ograniczeniami dochodów niepełnosprawnego dziecka

Domowe finanse PIT

Rodzic nie ma możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jeśli dochody pełnoletniego dziecka niepełnosprawnego, będącego na jego utrzymaniu, przekroczyły dwunastokrotność kwoty renty socjalnej. Tylko część dochodów nie wchodzi w ten limit. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

23.07.2022