Sejm 17 września br. znowelizował w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. To zmiana uszczelniająca zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z nią funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Więcej: Nowa ustawa uszczelnia zakaz handlu w niedziele>>

Organizacje zaapelowały do Senatorów o poparcie ich dla poprawek, które uważają "za niezbędne do tego, aby ustawa była w przyszłości prawidłowo stosowana, a zawarte w niej rozwiązania nie rodziły wątpliwości interpretacyjnych i odpowiadały praktyce funkcjonowania handlu". 

Wśród proponowanych poprawek, wskazali uzupełnienie wyliczenia członków rodziny, którzy mogą pomagać przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu handel w dni objęte zakazem oraz dopuszczenie zarówno odpłatnej, jaki nieodpłatnej pomocy tych osób. To istotne, ponieważ ustawa przewiduje rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.