Małżonkowie, współwłaściciele nieruchomości wystąpili z wnioskiem o ustalenie odszkodowania za bezumowne korzystanie przez spółkę energetyczną z ich nieruchomości. Jednocześnie, powołując się na przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198), wnieśli o udostępnienie kserokopii decyzji stanowiących podstawę lokalizacji i budowy linii energetycznych na ich nieruchomościach.

Wnioskodawcy nie otrzymali żądanych dokumentów ani innego rozstrzygnięcia w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej. W związku z tym zarzucili oddziałowi spółki bezczynność polegającą na nieudostępnieniu informacji publicznej.


Spółka wystąpiła z wnioskiem o odrzucenie skargi z powodu błędnego oznaczenia podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji publicznej. Jej zdaniem oddział spółki nie może być stroną postępowania sądowego, bowiem nie posiada on zdolności prawnej ani sądowej.


WSA nie podzielił poglądu spółki. Zdaniem sądu nie ma wątpliwości, że osobowość prawną posiada jedynie spółka, natomiast dodatkowe uściślenie oddziału wskazuje jedynie na jej jednostkę, z której działalnością wiąże się bezczynność spółki.

Samo pominięcie oznaczenia siedziby spółki można uznać za brak formalny. Jednak w takiej sytuacji można wezwać spółkę do uzupełnienia braku formalnego w trybie art. 49 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270). W rozpatrywanej sprawie było to jednak niecelowe bowiem spółka przy odpowiedzi na skargę złożyła odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika wprost, gdzie znajduje się jej siedziba.

WSA zwrócił uwagę, iż możliwość określania osoby prawnej poprzez wskazanie oddziału osoby prawnej, wynika z art. 436 kodeksu cywilnego: firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie "oddział" ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę. Podobne uregulowanie zawiera art. 36 § 1 kodeksu handlowego, w myśl którego firma oddziału powinna odpowiadać firmie zakładu głównego i być uzupełniona dodatkiem, wskazującym związek z zakładem głównym. Zdaniem WSA dopuszczalne jest zatem posługiwanie się przy oznaczaniu spółki również wskazaniem jej oddziału, skoro wymienione przepisy dopuszczają istnienie firm oddziału.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 2 grudnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Bd 254/13,