Odpowiedź: podatnik ma prawo wykazać poniesione koszty i odliczyć VAT od nich (o ile przysługuje mu odliczenie). W przypadku znaczków i paliwa wykazanie tych wydatków może być uznane za wykonywanie działalności gospodarczej w okresie jej zawieszenia.
Uzasadnienie: w myśl art. 14a ust. 3-4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.), w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie tym przedsiębiorca:
1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
W efekcie w przedstawionej sytuacji podatnik ma prawo wykazać w kosztach kwoty wynikające z faktur otrzymywanych z tytułu kontynuacji najmu biura, oraz za kontynuacji opłat telefonu i Internetu. Podobnie jest z rachunkiem Starostwa Powiatowego.
Z pytania wynika także, że w lutym podatnik dokonał zakupu znaczków pocztowych w celach firmowych i dokonał zakupu do samochodu. Tym samym uznać należy, że złamał zasady zawieszenia działalności gospodarczej. Jego działania były bowiem celowe i ściśle związane z firmą. Działalność gospodarcza to zaś nie tylko uzyskiwanie przychodów ale także ponoszenie kosztów, wyszukiwanie klientów itd. Tym samym wykazanie omawianych kosztów będzie potwierdzało działanie niezgodne z prawem.
Podobnie jest z podatkiem VAT. Zasadniczo podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupów dokonanych podczas zawieszenia, ale w przypadku znaczków nie ma VAT, a w przypadku paliwa odliczenie może nie przysługiwać (jeżeli samochód jest osobowy).
Przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT w okresie zawieszenia działalności
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR, czynny podatnik VAT, podatek dochodowy oraz VAT płatne kwartalnie) zawiesił działalność gospodarczą od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 marca 2014 r. W okresie zawieszonej działalności gospodarczej podatnik płacił za faktury otrzymywane z tytułu kontynuacji najmu biura oraz za kontynuację opłat telefonu i internetu. Podatnik opłacił również wystawiony z datą 5 styczeń 2014 r. rachunek Starostwa Powiatowego z tytułu zamówionych w grudniu 2013 r. materiałów archiwalnych które Starostwo przesłało w styczniu 2014 r. Podatnik w lutym 2014 r. celem wysyłania i rozwożenia ofert dokonał zakupu znaczków pocztowych oraz zakupu paliwa do samochodu, który u podatnika jest środkiem trwałym.Czy podatnik obliczając podatek dochodowy za 2014 r. a dokładnie za pierwszy kwartał 2014 r. ma prawo uwzględnić wyżej opisane i poniesione koszty?Czy w deklaracji VAT 7-K za pierwszy kwartał 2014 r. podatnik ma prawo wpisać oraz odliczyć podatek naliczony z tytułu wyżej opisanych i poniesionych kosztów?