W placówkach medycznych nadal rządzi papier

Prawo AI Zarządzanie

Niewiele ponad połowa podmiotów leczniczych gwarantuje dostęp do sieci komputerowej we wszystkich pomieszczeniach, w których jest przetwarzana dokumentacja medyczna. Tylko w 68 proc. z nich wszyscy pracownicy medyczni mają dostęp do komputera. Ponad 30 poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej w ogóle nie ma infrastruktury do prowadzenia dokumentacji elektronicznej.

01.09.2021

Lewiatan: Od państwa inwestorzy prywatni oczekują wsparcia, a nie mnożenia barier

Rynek Budownictwo Prawo AI Spółki Finanse

Inwestycje prywatne w Polsce kuleją i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1 proc. podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.

27.08.2021

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.

27.08.2021

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze

Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.

23.08.2021

Piaskownice regulacyjne pomogą we wdrażaniu innowacyjnych technologii w energetyce

Środowisko Prawo AI Prawo gospodarcze

Proponowana w projekcie nowej ustawy koncepcja tzw. piaskownic regulacyjnych, czyli bezpiecznej przestrzeni prawnej do testowania i wdrażania nowych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu lub rozwiązań technologicznych, ma przyspieszyć m.in. rozwój sektora odnawialnej energii oraz poprawić funkcjonowanie rynku energii i gazu w Polsce.

20.08.2021

Dokumentacja medyczna nie tylko z podpisem kwalifikowanym

Prawo AI Zawody medyczne Zarządzanie

Podpisanie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem dopuszczenie w tym celu też wewnętrznych podpisów elektronicznych. Obecnie EDM, ale również e-receptę i e-skierowanie, można opatrzeć tylko płatnym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym czy certyfikatem ZUS.

18.08.2021

E-doręczenia - jest szansa na kalendarz pełnomocnika, który uwzględni urlop

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

E-doręczenia nadal spędzają sen z powiek pełnomocników. Głównymi problemami są niejednolita praktyka sądów i brak części funkcjonalności portalu informacyjnego sądów. To ostatnie może zmienić się już w połowie września. Wtedy ma zacząć działać moduł doręczeń, a sąd automatycznie dostanie sygnał o odebraniu pisma.

12.08.2021

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Prawo AI Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.

11.08.2021

Dr Opitek: Jednostka do zwalczania cyberprzestępczości potrzebna, ale projekt budzi wątpliwości

Prawo karne Policja Prawo AI

Jeśli konieczne jest ustanowienie specjalistycznej jednostki policji do ścigania nowych form przestępczości, związanych z rozwojem technologii komputerowych, to już niektóre regulacje projektu nie do końca są trafione - pisze dr Paweł Opitek. I podkreśla, że chodzi o daleko idącą zmianę dotyczącą uprawnień państwa wkraczających w podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

10.08.2021

Pocovidowcy dostaną e-stetoskopy, ale bez dodatkowego oprogamowania

Prawo AI Opieka zdrowotna

Wkrótce tysiąc elektronicznych stetoskopów trafi do chorych na przewlekłe choroby płuc po przebytym COVID-19. To w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Elektroniczne stetoskopy otrzyma 30 placówek, które zakwalifikowały się do programu. Sprzęt będzie stosowany w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady z wykorzystaniem platformy Domowa Opieka Medyczna.

07.08.2021

Zwłoka KRRiT ws. koncesji dla TVN24 - niezrozumiała. RPO pisze do przewodniczącego Rady

Rynek Prawo AI Finanse

Przewlekłość postępowania KRRiT budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego. - Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek do przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

05.08.2021

Obywatele i firmy priorytetem przy informatyzacji sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Punktem odniesienia dla wprowadzanych w życie projektów informatyzujących polski wymiar sprawiedliwości powinni być obywatele oraz przedsiębiorcy, a nie profesjonalni pełnomocnicy. Większy nacisk powinien zostać położony na to, by dobrze tłumaczyć funkcjonalności portali sądowych i projektować je w taki sposób, by trudno było o ewentualne błędy przy składaniu wniosków i pism.

27.07.2021

Prowizoryczne doręczenia elektroniczne w sądzie – czyli „blockchain” po polsku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Od początku lipca funkcjonuje doręczenie elektroniczne dokonywane przez Portal Informacyjny Sądów. I coraz bardziej widoczna jest prowizorka regulacji covidowej, która objawia się w braku funkcjonalności systemu i poważnych trudnościach prawników „procesowych” w przeglądaniu wszystkich dokumentów, odnajdywaniu pism, itd., ale w słabym zabezpieczeniu pism sądowych.

27.07.2021

40 proc. dorosłych Polaków z profilem zaufanym

Administracja publiczna Prawo AI

12 milionów Polaków, czyli 40 proc. dorosłych, ma już profil zaufany - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dzięki profilowi można potwierdzić swoja tożsamość w Internecie. Profil można za darmo założyć np. przez bankowość elektroniczną.

26.07.2021

Sztuczna inteligencja tak, ale z zakazem biometrii w przestrzeni publicznej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo AI RODO

W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie sztucznej inteligencji, która jest wskazywana jako kluczowa technologia przyszłości. Ale unijne organy regulacyjne do spraw ochrony danych wzywają do wprowadzenia zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w miejscach publicznych - pisze adwokat Justyna Wilczyńska-Baraniak.

24.07.2021

Lewiatan: Przepisy dotyczące sztucznej inteligencji trzeba doprecyzować

Rynek i konsument Prawo AI

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia podejście KE do kierunku rozwoju sztucznej inteligencji. Ma jednak zastrzeżenia. W jej ocenie przewidziane sankcje, za nieprzestrzeganie przepisów, są zbyt surowe. Istnieje też ryzyko, że organy będą działać arbitralnie, bez szczególnego nakazu administracyjnego.

23.07.2021

Spółki mogą sprawdzać swoje dane w e-urzędzie skarbowym

Prawo AI Spółki

Ministerstwo Finansów poinformował, że e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.

16.07.2021

Serwisy internetowe do przechowywania i udostępniania wideo nie odpowiadają za prawa autorskie

Prawo cywilne Prawo AI

Przed Trybunałem Sprawiedliwosci UE zakończyło się niedawno postępowanie dotyczące zakresu odpowiedzialności operatorów platform, na których są udostępniane lub przechowywane treści naruszające prawa autorskie. Zgodnie z wyrokiem z 22 czerwca 2021 roku – operatorzy ci nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskich, jeżeli spełnią określone warunki.

13.07.2021

Miało działać, nie działa - problem z połączeniem systemu notarialnego z e-KRS

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Miało, bo połączenie aktualnie nie działa, a notariusze informują pełnomocników by zachowywali papierowe wypisy aktów notarialnych i przesyłali je do sądu. Krajowa Rada Notarialna zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu.

09.07.2021

Sąd: Do wydania wyroku Facebook nie może blokować treści

Prawo AI

Facebook nie może usuwać treści publikowanych w jego portalach przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki – przynajmniej do czasu zakończenia procesu sądowego, który organizacja wytoczyła internetowemu gigantowi. Jeżeli SIN wygra, Facebook będzie musiał przywrócić poprzednie konto organizacji, które nagle i bez wyjaśnień skasował w 2018 r., chociaż – jak twierdzą aktywiści – nie naruszono żadnych zasad.

08.07.2021