Odpowiedź:
Jeżeli wnioskodawca nie wycofa wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa, to organ będzie musiał wydać postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania, zgodnie z art. 61a § 1 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23). W świetle tego przepisu organ administracji wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, jeśli żądanie (wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa) zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte. W analizowanym przypadku przyczyną jest brak konieczności uzyskania zezwolenia w związku z tym, iż osoba fizyczna usuwa drzewo ze swojej działki bez związku z działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3a ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134). Postanowienie o odmowie wszczęcia sprawy będzie dowodem, że właściciel nieruchomości mógł legalnie usunąć drzewo bez zezwolenia.
Piotr Ćwiek
Na jakiej podstawie można wydać zaświadczenie, że planowana wycinka drzew nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?
Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Złożono wniosek o zezwolenie na usunięcie drzew, które wnioskodawca uznał za związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ (prezydent) wydający decyzję uznał jednak, że wnioskowana wycinka nie jest związana z działalnością gospodarczą, nie wymaga uzyskania zezwolenia i poinformował o tym wnioskodawcę telefonicznie. W związku z tym wnioskodawca planuje wycofać wniosek. Chce mieć jednak pewność, że nie złamie przepisów, wycinając drzewa bez zezwolenia, wobec tego chciałby mieć potwierdzenie od organu wydającego zezwolenia, że wycinka będzie niezwiązana z działalnością gospodarczą. Na jakiej podstawie prawnej może on prosić o taką wiążącą informację?