Odpowiedź:
Obecnie obowiązujące przepisy nie określają ani norm powierzchniowych, jak choćby minimalnej powierzchni palarni, ani żadnych innych. Palarnia powinna być jedynie wyodrębniona konstrukcyjne, odpowiednio oznaczona, wykorzystywana jedynie do palenia oraz zaopatrzona w stosowną wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.
Uzasadnienie:
Obecnie obowiązujące przepisy nie określają ani norm powierzchniowych, jak choćby minimalnej powierzchni palarni, ani żadnych innych. Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298) – dalej u.o.z.u.t., zawiera jedynie definicję takiego miejsca – zgodnie z art. 2 pkt 15 u.o.z.u.t., palarnia to wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, lub papierosów elektronicznych, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy, para z papierosów elektronicznych lub substancje uwalniane za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego nie przenikały do innych pomieszczeń.
Z powyższej definicji wynika, że palarnia powinna być wyodrębniona konstrukcyjne, odpowiednio oznaczona, wykorzystywana jedynie do palenia oraz zaopatrzona w stosowną wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 5 ust. 1 u.o.z.u.t., zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych, z zastrzeżeniem art. 5a u.o.z.u.t.:
1) na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;
3) na terenie uczelni;
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2;
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;
8) na przystankach komunikacji publicznej;
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych;
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Zgodnie z art. 5a ust. 3 u.o.z.u.t., właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię:
1) w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości;
2) w całodobowych oddziałach psychiatrycznych, z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia;
3) w hotelach;
4) w obiektach służących obsłudze podróżnych;
5) na terenie uczelni;
6) w pomieszczeniach zakładów pracy;
7) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
Martyna Sługocka, autorka współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 2.01.2017 r.
Jakie kryteria muszą zostać spełnione dla pomieszczeń palarni?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Budowlany: Obecne przepisy zakazują palenia papierosów w obiektach biurowych. Jednak zarządca/właściciel ma możliwość zorganizowania takiej przestrzeni na terenie budynku. Czy istnieją jakiekolwiek przepisy budowlane definiujące wytyczne co do takich pomieszczeń pod względem projektowym? Jeżeli takie pomieszczenie znajduje się poza budynkiem, ale na terenie inwestycji, to jego odległość od okien/wejść do tego budynku ze względu na pełnioną funkcje jest określona w przepisach? Jakie kryteria muszą zostać spełnione dla pomieszczeń palarni wewnątrz i na zewnątrz budynku biurowego?