Pytanie
Spółka cywilna na przestrzeni roku wytworzyła we własnym zakresie maszynę. Została ona wytworzona głównie pracą własną wspólników oraz przy użyciu materiałów, od których w niektórych przypadkach odliczano niewielki VAT. Maszyna ta była używana przez spółkę przez okres kilku lat do wytwarzania sprzedawanych przez nią towarów opodatkowanych. Wartość rynkowa maszyny jest wielokrotnie wyższa od wartości zużytych do jej wytworzenia materiałów (dużą wartość stanowi w niej know-how). Spółka chce dokonać sprzedaży tej maszyny.
Czy powinna ją sprzedać ze stawką VAT 23%, czy też zwolnioną?
Brak jest dokumentów potwierdzających nakłady, a w toku działalności w deklaracjach spółka nigdy nie wykazywała VAT naliczonego ze środków trwałych. Maszyna nie figuruje niestety również w wykazie środków trwałych (ryczałt od przychodów).
Czy w przypadku stawki "zw." spółka musi wykazać pochodzenie maszyny i udowadniać, że nie odliczała VAT przy nabyciu, gdyż wytworzono maszynę we własnym zakresie?
Czy w przypadku sprzedaży ze stawką 23% nie zostanie ona zakwestionowana? Materiały zużyte do wytworzenia, od których odliczono VAT stanowiły znacznie poniżej 30% obecnej wartości maszyny (część była kupowana prywatnie).
Czy wpisanie maszyny do wykazu na podstawie OT z szacunkową wartością na dzień wytworzenia i przekazania do użytku będzie wystarczającym dokumentem do zastosowania zwolnienia?