Kiedy zakład podlega pod pozwolenie zintegrowane?
Czy ilości wytwarzanych odpadów mogą decydować o tym, czy zakład powinien uzyskać pozwolenie zintegrowane?
Zakład wytwarza ok. 15.000 ton odpadów poprodukcyjnych rocznie oraz jeszcze 37 innych kodów.
Czy zwykłe pozwolenie na wytwarzanie odpadów wystarczy, czy trzeba uzyskać pozwolenie zintegrowane?
Odpowiedź:
O tym, kiedy wymagane jest pozwolenie zintegrowane, stanowi art. 201 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. i wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. Nr 122, poz. 1055) - dalej r.i.p.z.ś.
Rodzaje instalacji, które wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego wymienia załącznik do r.i.p.z.ś. Pod pozycją 5 wymieniono instalacje w gospodarce odpadami wymagające pozwolenia zintegrowanego. Są to instalacje:
1) do odzysku lub unieszkodliwiania, z wyjątkiem składowania, odpadów niebezpiecznych, o zdolności przetwarzania ponad 10 ton na dobę,
2) do termicznego przekształcania odpadów komunalnych, o zdolności przetwarzania ponad 3 tony na godzinę,
3) do unieszkodliwiania, z wyjątkiem składowania, odpadów innych niż niebezpieczne, o zdolności przetwarzania ponad 50 ton na dobę,
4) do składowania odpadów, z wyłączeniem odpadów obojętnych, o zdolności przyjmowania ponad 10 ton odpadów na dobę lub o całkowitej pojemności ponad 25.000 ton.
Inne wymienione w załączniku rodzaje instalacji wymagające pozwolenia zintegrowanego nie są kwalifikowane do instalacji IPPC ze względu na gospodarowanie odpadami, w tym wytwarzanie odpadów. Dlatego jeżeli wskazana w pytaniu instalacja nie jest wymieniona w ww. załączniku, to ze względu na wytwarzanie odpadów powyżej 15.000 Mg w roku nie kwalifikuje się do instalacji IPPC. Prowadzący instalację zobowiązany jest natomiast do posiadania pozwolenia na wytwarzanie odpadów (pozwolenia sektorowego) zgodnie z art. 180 pkt 3 i art. 180a p.o.ś.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.