Resort przypomina, że art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. poz. 888) nakłada na organizację odzysku obowiązek uwzględnienia do dnia 31 grudnia 2020 r. oraz w latach następnych w osiągniętym poziomie łącznego odzysku i recyklingu docelowo co najmniej 50% odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych.
W celu płynnej realizacji powyższego obowiązku przez organizację odzysku, zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 20 ust. 5 ww. ustawy, wydane zostało rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych (Dz. U. poz. 412), które określa w kolejnych latach do 2020 r. poziomy przejściowe służące osiągnięciu ww. docelowego poziomu 50% w łącznym poziomie odzysku i recyklingu.
Ministerstwo podkreśla, że konsekwencją osiągnięcia łącznego poziomu odzysku i recyklingu wyłącznie odpadami niepochodzącymi z gospodarstw domowych będzie nieuzyskanie poziomu łącznego odzysku i recyklingu, a organizacja odzysku będzie zobowiązana wnieść na rachunek bankowy, prowadzony przez danego marszałka województwa, opłatę produktową obliczoną w stosunku do tej masy odpadów opakowaniowych, która w ramach osiągniętego poziomu łącznego odzysku i recyklingu powinna zostać zrealizowana odpadami opakowaniowymi pochodzącymi z gospodarstw domowych (zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi).
(www.mos.gov.pl)