Od 28 marca koniec z ograniczeniami pandemicznymi w firmach

Prawo gospodarcze Koronawirus

Od 28 marca, czyli od poniedziałku nie trzeba już nosić już maseczek w restauracjach, sklepach czy hotelach. Wcześniej, bo od 1 marca rząd zniósł limity oraz ograniczenia dotyczące liczby osób uczestniczących w spotkaniach. Oznacza to, że znikają już ostatnie ograniczenia związane z pandemią. - Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, bądźmy odpowiedzialni - zastrzega minister zdrowia.

28.03.2022

Koniec z warunkami zabudowy na czas nieokreślony - będą ważne tylko trzy lata

Administracja publiczna Budownictwo

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu będzie można otrzymać jedynie na trzy lata, potem stracą ważność. Takie są plany ministerstwa rozwoju, co nie wszystkim zainteresowanym się podoba. Najwięcej obaw budzi wygaszanie po upływie tego okresu obowiązujących już decyzji. Zdaniem deweloperów zablokuje to możliwość zmiany uzyskanego wcześniej pozwolenia na budowę.

28.03.2022

Kredyty frankowe - propozycje ugodowe często nadużyciem prawa

Kredyty frankowe Nieruchomości

Od kilku tygodni kredytobiorcy różnych banków, którzy procesują się z tymi bankami, otrzymują od nich pozwy o zwrot wypłaconego kapitału kredytu i o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, bądź wnioski o zawezwanie do próby ugodowej dotyczące tych roszczeń. Tymczasem taka próba ugodowa banku może być uznana za niedopuszczalną, jak zmierzająca do przerwania biegu przedawnienia.

26.03.2022

Nie tak trudno założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ambicja otworzenia własnego przedsiębiorstwa, ucieczka przed wysokimi kosztami zatrudnienia, czy w końcu chęć bycia swoim własnym szefem powodują, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wciąż pozostaje często wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. A procedura rejestracji takiego przedsięwzięcia nie jest skomplikowana.

26.03.2022

Rząd od lat obiecuje poprawić przepisy, a farmy wiatrowe nie mogą się rozwijać

Środowisko Budownictwo

Farmy wiatrowe nie mogą się w Polsce rozwijać. Winne są przede wszystkim przepisy, które blokują budowę nowych wiatraków. Od lat rząd obiecuje zmiany. Chwali się nimi nawet raz na jakiś czas na konferencjach prasowych, ale prace nad nowymi przepisami, jeśli takie mają miejsce, toczą się w ślimaczym tempie. Tymczasem potrzebne są najlepiej od zaraz, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego, który może przynieść wojna w Ukrainie.

25.03.2022

KE pozwala na wsparcie firm dotkniętych sankcjami wobec Rosji

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy prawne, umożliwiające państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Umożliwią one przyznawanie ograniczonej kwoty pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym obecnym kryzysem lub powiązanymi z nim sankcjami.

23.03.2022

Budowa według starych przepisów, to i zawiadomienie o zakończeniu na starych drukach

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestorzy mogą korzystać ze starych druków, załatwiając końcowe formalności budowlane. Pod warunkiem jednak, że budowa była realizowana na podstawie przepisów prawa budowlanego obowiązujących przed 19 września 2020 r. Taką interpretację wydał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Okazuje się bowiem, że wciąż nastręcza to problemów.

23.03.2022

Specustawa ukraińska jest dziurawa. Na kwaterowaniu uchodźców zarobią też oszuści

Nieruchomości Ukraina

Na specustawie ukraińskiej mogą zarobić nieźle oszuści. Nie trzeba bowiem mieć tytułu prawnego do mieszkania, by otrzymać pieniądze za udzielenie schronienia wojennym uchodźcom. Trudno też będzie zweryfikować, ile osób skorzystało z noclegu. A ewentualna kontrola w większości przypadków będzie czystą fikcją. Ustawa nie określa też rozliczeń za wyżywienie przyjmowanych Ukraińców.

22.03.2022

Rząd chce ułatwić legalizację pobytu zagranicznym przedsiębiorcom

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina

Rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Nowe przepisy mają ułatwić legalizację pobytu cudzoziemcom, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą i są uczestnikami programów wsparcia. Projekt przewiduje też przeniesienie niektórych kompetencji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na Komendanta Głównego Straży Granicznej.

21.03.2022

UOKiK w 2021 r surowo karał nie tylko przedsiębiorców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w 2021 roku 988 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz nałożył kary wynoszące w sumie przeszło pół miliarda złotych. Po raz pierwszy sankcje finansowe dotknęły nie tylko przedsiębiorców, ale także osoby zarządzające firmami, które umyślnie dopuściły do naruszeń zbiorowych interesów konsumentów.

21.03.2022

Zmiany w zasadach restrukturyzacji nie ułatwiają życia przedsiębiorcom

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Utrudnienia działalności gospodarczej prawdopodobnie przyniosą w tym roku wzrost niewypłacalności. Jak szacują eksperci, ponowny wzrost upadłości w 2022 r. będzie wynikać z tego, że część rozpoczętych w ostatnim czasie restrukturyzacji nie przyniesie pozytywnego efektu. Wzrost skali zjawiska może też być skutkiem nieobowiązywania już przepisów o uproszczonej restrukturyzacji.

21.03.2022

Portal biznes.gov.pl/Ukraina – dostępny dla przedsiębiorców w języku ukraińskim

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym w ich kraju przybyli legalnie do Polski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło stronę biznes.gov.pl/Ukraina. Znajdą się tam informacje przedsiębiorcom z Polski rozważającym np. zatrudnienie pracowników z Ukrainy oraz obywatelom Ukrainy chcącym założyć działalność gospodarczą w Polsce.

19.03.2022

Rząd: Tarcza antyputinowska to przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm

Prawo gospodarcze

Przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki - to cele tzw. tarczy antyputinowskiej, o której poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wsparciem mają być objęte zwłaszcza te branże, które zostaną najmocniej dotknięte przez wojnę na Ukrainie.

18.03.2022

Zbyt niski limit blokuje wypłatę rekompensat firmom przy granicy z Białorusią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Część przedsiębiorców działających przy granicy z Białorusią nie otrzymuje rekompensat z tytułu obowiązujących w tym rejonie od wielu miesięcy ograniczeń. Powodem jest wyczerpanie się limitu de minimis. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Według niego trzeba koniecznie notyfikować w Brukseli podniesienie tego limitu. 

18.03.2022

Zakaz eksmisji uderza w uchodźców z Ukrainy

Nieruchomości Ukraina

Wprowadzony w stanie epidemii i nadal obowiązujący zakaz eksmisji może mieć negatywny wpływ na zapewnienie zakwaterowania uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jest on nie tylko barierą w zwiększaniu podaży mieszkań, ale może także zniechęcać ich właścicieli do wynajmowania wolnych lokali - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.

17.03.2022

Za stłuczkę wyrządzoną przez Ukraińca z darmowym ubezpieczeniem zapłaci ubezpieczyciel

Prawo cywilne Rynek i konsument

Jeśli uchodźca z Ukrainy mający komunikacyjną polisę graniczną OC, otrzymaną nieodpłatnie od ubezpieczyciela, wyrządzi swoim pojazdem szkodę, to koszty wypłaconego przez towarzystwo odszkodowania pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Taką zmianę wprowadziła specustawa ukraińska, obowiązująca z mocą wsteczną od 24 lutego.

16.03.2022

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zieloną księgą certyfikacji zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Rynek

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych. Jednym z głównych celów certyfikacji jest ograniczenie obowiązków formalnych wykonawców przy pozyskiwaniu zamówień publicznych. Certyfikaty docelowo zastąpią inne dokumenty, które dotychczas byli oni zobowiązani składać wraz z ofertą.

15.03.2022

Rząd dorzuci do utrzymania uchodźców tylko przez 60 dni

Nieruchomości Ukraina

Właściciele mieszkań będą mogli liczyć na refundację kosztów utrzymania uchodźców, których przyjmą pod swój dach. Wsparcie wyniesie dziennie 40 zł od osoby za dzień i będzie ograniczone w czasie. Można na nie liczyć przez 60 dni. Tylko nieliczni będą mogli przedłużyć ten okres. Nikłe są też szanse, by wnioski można było składać już od środy, jak zapowiada rząd.

15.03.2022

Wynajem czy użyczenie - co wybrać zawierając umowę z cudzoziemcem

Prawo cywilne Nieruchomości Ukraina

Wielu właścicieli wynajmuje mieszkania obywatelom Ukrainy, albo je użycza. Jaka forma umowy jest najlepsza?  Prostej odpowiedzi nie ma. Każdy prawnik powie, że "to zależy". Przede wszystkim istotne jest to, czy wynajmuje się lokal w celach zarobkowych, czy też, by pomóc. W pierwszym przypadku właściwszy będzie najem, w drugim - użyczenie lub prekarium. 

15.03.2022

Rząd chce zmienić ustawę regulującą działalność lombardową

Spółki Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo Finansów wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotują projekt ustawy regulującej działalność lombardową. Taką działalność będą mogły prowadzić firmy wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową. Rejestracja ma być prosta i możliwa przez nternet.

14.03.2022