Pranie pieniędzy - prezydent podpisał nowelizację rozszerzającą listę firm zobowiązanych

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse

Doprecyzowanie listy instytucji obowiązanych do stosowania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, poprzez dodajne do niej m.in. przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą m.in. na obrocie lub pośrednictwie w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami, to cel nowelizacji ustawy. W czwartek podpisał ją prezydent.

08.04.2021

Będzie 16 nowych kodów PKD w tarczy branżowej

Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, na Radę Ministrów trafi projekt rozporządzenia dotyczącego przedłużenia Tarczy branżowej i rozszerzenia jej o kolejne kody PKD - zapowiedziało ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Wsparciem objęte będą m.in specjalistyczne sklepy komputerowe i RTV, odzieżowe, sportowe, zegarmistrzowskie, a także fryzjerzy i kosmetyczki.

08.04.2021

UOKiK prezentuje zasady karania - sankcje mogą być surowsze

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował nowe wyjaśniania co do zasad karania za stosowanie niedozwolonych porozumień oraz nadużywania pozycji dominującej przez przedsiębiorców. Niektórzy eksperci wskazują, że zmiany mogą być zapowiedzą zaostrzenia kar nakładanych przez urząd.

08.04.2021

Fundacje rodzinne - rodziny nie chcą obcych w zarządach

Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

Zgodnie z projektem ustawy o fundacji rodzinnej w jej zarządzie ma zasiadać co najmniej jedna osoba, która nie jest jej beneficjentem. Tymczasem przedstawiciele firm rodzinnych nie chcą dopuszczać do zarządzania swoim majątkiem osób z zewnątrz. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało ten projekt, nie wyklucza, że ten przepis zostanie zmodyfikowany.

08.04.2021

Trudny czas w gospodarce, dobry dla polis dla władz spółek

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

W czasie pandemii wzrasta ryzyko roszczeń wobec członków zarządów. Mogą się oni zabezpieczyć finansowo polisą D&O, czyli ubezpieczeniem dla członków władz spółek. Nic dziwnego, że w czasie pandemii zainteresowanie tymi polisami znacząco wzrosło. Jednak takie ubezpieczenia nie obejmują winy umyślnej, okoliczności znanych przed zawarciem umowy, zobowiązań podatkowych.

07.04.2021

BGK będzie udzielać gwarancji małym leasingobiorcom

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wydane zostanie rozporządzenie, które pozwoli na udzielanie leasingobiorcom z kategorii małych i średnich przedsiębiorstw gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów wynika, że przepisy te mają być gotowe w drugiej połowie kwietnia. Gwarancje mają obejmować do 80 proc. kwoty transakcji leasingowej.

06.04.2021

Rzecznik MŚP apeluje o rekompensaty dla wszystkich firm dotkniętych skutkami obostrzeń

Koronawirus Tarcza finansowa

Rozszerzenie Tarczy Branżowej o nowe kody w dużej mierze pomoże wielu przedsiębiorcom, przede wszystkim najemcom galerii handlowych. Lista 60 kodów PKD w dalszym ciągu nie zapewnia jednak wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebują - uważa Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Proponuje, aby do przedsiębiorstw z kodami PKD, które dzisiaj uprawniają do otrzymania rekompensat, dołączyć wszystkie firmy,

06.04.2021

Będzie opłata za plastikowe opakowania - w czasie pandemii może dobić gastronomię

Środowisko Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Od lipca z półek mają zniknąć niektóre produkty. Do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych konsumentom ma być doliczana opłata produktowa. To założenia nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jej wprowadzenie w czasie pandemii może być poważnym obciążeniem dla branży gastronomicznej.

06.04.2021

Coraz chętniej czytamy umowy, częściej kobiety

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zaledwie 40 proc. Polaków deklaruje, że czyta dokładnie dokumentację przed podpisaniem umowy z instytucjami finansowymi. Wydaje się, że to mało? Nie. W ostatnim czasie statystyki te znacząco się poprawiły. Coraz więcej Polaków chce wiedzieć więcej na temat cyberbezpieczeństwa.

05.04.2021

Inwestor, siedząc w domu, zobaczy co się dzieje na budowie

Budownictwo Nowe technologie

Inwestor będzie mógł monitorować wpisy w dzienniku budowy z dowolnego miejsca - na telefonie komórkowym. Elektroniczną formę ma mieć także książka obiektu budowlanego. To kolejna zmiana w ramach cyfryzacji procedur budowlanych, którą chce wprowadzić resort rozwoju.

03.04.2021

Rząd chce pomóc najemcom w galeriach, wynajmujący protestują

Rząd zapowiedział pomoc najemcom w galeriach handlowych. Wsparcie ma polegać między innymi na automatycznej, 80 proc. obniżce czynszu w okresie obowiązywania zakazu handlu, najemcy mają też płacić połowę czynszu przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu. Wynajmujący protestują. Dowodzą, że propozycje rządu są bezprawne, bo ingerują w swobodę kształtowania umów.

02.04.2021

Ustawa o lepszym nadzorze nad instytucjami finansowymi podpisana

Rynek i konsument Finanse

Zwiększenie odporności banków i domów maklerskich na wypadek wystąpienia kryzysu na rynku finansowym to cel podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Prawa bankowego i innych ustaw. Prawo bankowe ma objąć swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które choć mogą być jednostkami dominującymi grup bankowych, nie są obecnie objęte nadzorem finansowym.

01.04.2021

Sejm pracuje nad funduszem deweloperskim, w branży strach przed upadłościami

Rynek i konsument Budownictwo

Projekt ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym czeka już na drugie czytanie. Posłowie nie poparli praktycznie żadnej z poprawek zgłoszonych przez deweloperów. A ci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy, są zbyt rygorystyczne i spowodują wzrost cen mieszkań, ale także wyeliminowanie z rynku małych i średnich deweloperów

01.04.2021

UOKiK: Wysokość kary zależna od czasu trwania przewinienia

Ochrona konkurencji

Wysokość kar nakładanych na przedsiębiorców za praktyki naruszające konkurencję będzie w większym stopniu niż obecnie uzależniona od okresu naruszenia, za który odpowiada przedsiębiorca, kary będą proporcjonalne do długotrwałości naruszenia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przedstawiając w środę zaktualizowane wyjaśnienia w tej sprawie.

31.03.2021

Rząd ma wkrótce zająć się zniesieniem ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Budownictwo

Projekt tzw. ustawy odległościowej, która ma zliberalizować i uelastycznić obecne uregulowania odległościowe, w tym budowy domów w sąsiedztwie już istniejących elektrowni wiatrowych, jest już gotowy i czeka na wpis do wykazu prac rządu - poinformowała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. I dodała, że ma nadzieję, że jeszcze w II kwartale 2021 r. trafi do parlamentu.

31.03.2021

W kwietniu rząd uruchomi tarcze dla poszkodowanych branż

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy poszkodowani przez trzecią falę pandemii będą mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i mikropożyczki. Pomoc, tak jak dotychczas będzie uzależniona od kodu PKD - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju umorzy subwencję z tarczy finansowej 1.0 dla firm objętych tarczą 2.0.

30.03.2021

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli ustawy o transporcie kolejowym

Prawo europejskie Transport

Sejm przyjął we wtorek senackie poprawki o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającej przepisy UE. Nowela zakłada wdrożenie dyrektyw europejskich do polskich przepisów związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

30.03.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021

Dostawca ciężarówek podejrzany o zmowę dzielącą rynek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Importer ciężarówek Iveco wspólnie z oficjalnymi dystrybutorami tych pojazdów mogli zawrzeć wieloletnią zmowę ograniczającą konkurencję - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, a zarzuty otrzymało 11 firm i 11 menadżerów, którzy mogli być odpowiedzialni za niedozwolone działania.

29.03.2021