Po zmianie prawa spółdzielca zajrzy do każdej umowy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały udostępniać swoim członkom wszystkie zawierane przez siebie umowy. Ale większość z nich nie chce tego robić. Boją się wycieku poufnych informacji na zewnątrz, bo może to im zaszkodzić. Dlatego aktywiści spółdzielczy chwalą, a zarządzający spółdzielniami protestują przeciwko takim pomysłom, które przewiduje przygotowywany projekt nowelizacji ustawy.

08.05.2021

Obniżka czynszów w galeriach handlowych trafiła do parlamentu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dopiero w piątek trafiła do Sejmu ostateczna wersja projektu noweli covidowej mówiąca o obniżce czynszów dla najemców sklepów zamkniętych w czasie lockdown-ów w dużych galeriach handlowych. Decyzję w tej sprawie rząd podjął pod koniec kwietnia. Niespodzianek w projekcie jednak nie ma, treść najważniejszego przepisu specjalnie się nie zmieniła.

07.05.2021

Rzecznik Finansowy: Sąd Najwyższy potwierdził moje stanowisko

Kredyty frankowe

Uchwała podjęta w piątek 7 maja przez siedmioosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych. Potwierdza korzystny dla konsumentów trend w orzecznictwie – mówi Mariusz rzecznik finansowy. To na jego pytanie odpowiedział SN.

07.05.2021

Od 8 maja czynne hotele, od 15 ogródki gastronomiczne

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Natomiast od 4 maja obowiązują przepisy zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. 

07.05.2021

Mieszkanie w spółdzielni dalej bez księgi wieczystej

Tysiące mieszkańców spółdzielni nie mogą założyć księgi wieczystej dla swojego lokalu własnościowego i swobodnie nim dysponować, bo przysługuje im jedynie ułomny tytuł prawny. Problem jest doskonale znany rządzącym - deklarują, że chcą poprawić sytuację tych osób. Trwają prace nad przepisami w tej sprawie - niestety, proponowane rozwiązania są niewystarczające.

07.05.2021

Dziś SN odpowie, czy banki będą miały "haka" na frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sporach o kredyty frankowe jedną z ważniejszych kwestii jest to, jak rozliczają się strony po unieważnieniu umowy, a także czy bank ma prawo pozwać drugą stronę o zapłatę za bezumowne korzystanie z kapitału. Dziś na te pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy w siódemkowym składzie, a 11 maja - cała Izba Cywilna. To ważne, bo TSUE wskazał, że ta kwestia jest właśnie w gestii prawa krajowego

07.05.2021

E-zamówienie tylko z właściwym podpisem

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca startujący w wirtualnym przetargu powinien składać swój podpis bezpośrednio na pliku z ofertą lub na „paczce” dokumentów elektronicznych - wynika z opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Bez tego nie mają szans na jakąkolwiek wygraną. Jego oferta z "automatu" zostanie odrzucona przez zamawiającego.

06.05.2021

Fiskus przypilnuje, ile leżakował markowy trunek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Producent napoju alkoholowego, który umieści informację o okresie leżakowania produktu będzie musiał prowadzić kartę tego procesu. Nadzór na prawidłowością oznakowania przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, a kontrolą zajmie się inspekcja jakości handlowej - wynika z projektu zmian w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.

06.05.2021

UE: Będą ograniczenia dla firm dotowanych przez państwa spoza Unii

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Projekt przewiduje też ochronę zamówień publicznych przed udziałem w nich nieunijnych spółek dotowanych przez państwo.

05.05.2021

PKO BP do końca czerwca zaproponuje ugody z frankowiczami

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Po tym jak Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie banku PKO BP zdecydowało o utworzeniu specjalnego funduszu o wartości 6,7 mld zł na pokrycie szczególnych strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych zabezpieczonych hipoteką, w środę bank poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, że do końca czerwca tego roku przedstawi klientom propozycje zawarcia ugód.

05.05.2021

UOKiK oskarża Polsat o nieuczciwe praktyki wobec kablówek

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Polsatowi oraz spółkom Discovery. Jego zastrzeżenia budzi m.in. sposób sprzedaży programów telewizyjnych w pakietach. Skargi w tej sprawie wpływały do UOKiK-u od kablówek.

05.05.2021

Sąd poza kolejnością rozpozna sprawę zgody na zakup Polska Press przez Orlen

Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpozna poza kolejnością odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen. Nie wyznaczono jeszcze konkretnego terminu, ale sprawa otrzymała już swoją sygnaturę.

05.05.2021

Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Sejm we wtorek wieczorem ratyfikował decyzję Rady Europy o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącej Funduszu Odbudowy. Jej przyjęcie jest niezbędne do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać ponad 58 mld euro. Pieniądze te mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

04.05.2021

Projekt ustawy o platformach crowdfundingowych trafił do konsultacji

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Ma ona regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Platformy crowfundingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

04.05.2021

Cofnięcie ograniczeń dla elektrowni wiatrowych - opublikowany projekt trafił do uzgodnień

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to najważniejszy cel projektowanej nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Reguła lokowania wiatraków w odległości co najmniej dziesięciokrotności wysokości elektrowni od zabudowań mieszkalnych zostanie utrzymana, ale lokalne procedury planistyczne gmin będą mogły ją złagodzić.

04.05.2021

KPO ma pomóc branży HoReCa, strefom ekonomicznym i rolnikom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano 500 mln euro na pomoc dla branży sektor HoReCa (hotele, restauracje, katering), turystyki, kultury. W tym na sam sektor HoReCa 300 mln euro. Rząd planuje też poważnie dofinansować rozbudowę specjalnych stref ekonomicznych i wprowadzić szereg zmian w planowaniu przestrzennym. Większą ochronę prawną mają otrzymać MŚP z branży rolno- spożywczej.

30.04.2021

Wyższe wymagania dla ośrodków szkolenia, ale kierowcę doszkoli też mama lub tata

Małe i średnie firmy Transport

Wprowadzenie jednolitych wyższych wymagań dla Ośrodków Szkolenia Kierowców, możliwość odbycia jazdy doszkalającej pod okiem osoby towarzyszącej, niekoniecznie instruktora. A także powierzenie OSK szkoleń osób posiadających prawo jazdy oraz podniesienie wymagań dla instruktorów nauki jazdy - to propozycje ministerstwa infrastruktury mające poprawić jakość szkolenia kierowców.

30.04.2021

ZBP: TSUE podkreślił, że celem jest utrzymanie umowy kredytowej

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE przywraca sens i właściwe rozumienie dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach z konsumentami. Unijny sąd potwierdził prymat dalszego obowiązywania umowy nad nieważnością, w sytuacji uznania klauzuli za abuzywną. Nieważność nie jest sankcją przewidzianą w dyrektywie i nie może zależeć od woli i interesu konsumenta.

29.04.2021

Rzecznik MŚP chce, by przedsiębiorcy mogli składać odwołania w sprawie pomocy covidowej

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o wprowadzenie możliwości złożenia przez przedsiębiorcę odwołania od odmowy udzielenia pomocy publicznej przez dyrektorów wojewódzkich urzędów pracy oraz starostów. Brak jednoznacznych ustawowych regulacji w tym zakresie pozbawia przedsiębiorców możliwości obrony swoich praw.

29.04.2021

Kolejny wyrok TSUE w polskiej sprawie korzystny i dla frankowiczów, i dla banków

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

W wydanym 29 kwietnia wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to sąd krajowy ustala od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku, a także wskazuje wszystkie skutki jakie może nieść za sobą nieważność. Zatem teraz to Sąd Najwyższy wskaże właściwy kierunek. TSUE uznał też, że aneksem nie można uzdrowić nieuczciwego warunku zawartego w pierwotnej umowie,

29.04.2021