Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021

Spór o „covidowe budowle” – przedsiębiorcy w tarapatach, organy bezlitosne

Budownictwo Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ułatwień dla tzw. inwestycji covidowych mają spore kłopoty – ich budowy wstrzymano, a nierzadko w sprawę włączają się sądy karne i organy administracji skarbowej. Czy do końca legalnie? Zdania są podzielone - część prawników uważa, że organom nadzoru nic do tych spraw. Inni i same organy, że tak powinno być.

13.08.2021

Discovery reaguje na ustawę anty-TVN i zapowiada kroki prawne wobec polskiego rządu

Prawo gospodarcze

Jest oficjalna redakcja Discovery, Inc., amerykańskiego właściciela TVN, na środową nowelizację polskiej ustawy medialnej. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.

12.08.2021

Rząd chce wzmacniać rolnicze grupy producenckie

Małe i średnie firmy

Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

12.08.2021

Uproszczona restrukturyzacja to też pole do nadużyć

Wymiar sprawiedliwości Rynek Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przepisy dotyczące uproszczonej restrukturyzacji są dziurawe, co wykorzystują nieuczciwi dłużnicy, by nie regulować swoich zobowiązań oraz utrudnić egzekucję. A to oznacza, że prawo daje większą ochronę dłużnikom w złej wierze, aniżeli samym wierzycielom. Tak nie powinno być - twierdzą Krzysztof Żuradzki i ​Joanna Boroń z KBZ Żuradzka & Wspólnicy.

12.08.2021

Jarosław Gowin już nie jest wicepremierem i ministrem

Administracja publiczna Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda w środę odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wystąpił o to dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki, który argumentował, że Gowin podważa działania rządu i Polski Ład. Partia Porozumienie zdecydowała w tej sytuacji o wystąpieniu z koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej wiceministrowie podali się do dymisji.

11.08.2021

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Prawo AI Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.

11.08.2021

RPO: Lex TVN zagraża wolności słowa i przedsiębiorczości

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Projektowana ustawa o radiofonii i telewizji naruszy konstytucyjną wolność mediów i słowa - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I oddaje, że zmiana „reguł gry” dla nadawców to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały. Autorzy projektu odwołują się wprawdzie do klauzuli „bezpieczeństwa państwa”, ale nie precyzują, jak zmiana miałaby je poprawić.

11.08.2021

Firmy wolą uproszczoną restrukturyzację, także te nieuczciwe

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy

Uproszczona restrukturyzacja to prawdziwy hit. Niestety, korzystają z niej nie tylko przedsiębiorcy, którzy chcą wyjść na prostą z problemów finansowych, ale i tacy, którzy roszczeń spłacać nie chcą. To dzięki niej również coraz rzadziej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości. Częściej natomiast korzystają z niej konsumenci, którym widmo bankructwa zajrzało w oczy.

11.08.2021

Surowa kara dla byłego członka zarządu GetBack

Prawo karne Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu na Piotra Trybuchowskiego, byłego członka zarządu firmy GetBack, kary w wysokości 850 tys. zł. Kara dotyczy naruszenia obowiązków informacyjnych przy sporządzaniu raportów okresowych spółki. Wcześniej KNF nałożyła karę w wysokości 550 tys. zł na Marka Patułę, także byłego członka zarządu GetBack.

10.08.2021

Premier zabiera pełnomocnika ds. MŚP z ministerstwa rozwoju

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie sekretarz albo podsekretarz stanu wyznaczony przez premiera - stanowi opublikowane we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów. Według dotychczas obowiązującego rozporządzenia pełnomocnikiem był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

10.08.2021

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko Lex TVN

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nie chcemy żyć w kraju z jedyną słuszną linią przekazu medialnego, w kraju, w którym za nic ma się wolność gospodarczą i bezpieczeństwo narodowe - stwierdziła w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Rada Przedsiębiorczości, która po raz kolejny zaprotestowała przeciwko procedowanym przez PiS zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.

10.08.2021

Producenci opakowań zapłacą, ale recykling niepewny

Samorząd terytorialny Środowisko

Przedstawiciele branży opakowaniowej krytycznie oceniają projekt ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Zarzucają, że nie rozwiązuje problemu recyklingu opakowań, a na producentów narzuca tylko parapodatek. Zgodnie z założeniami projektu, wpływy z nowej opłaty opakowaniowej trafią do gmin na zasilenie zagospodarowania odpadami komunalnymi.

10.08.2021

Nadzór nad rynkiem finansowym ma być skuteczniejszy

Rynek i konsument

Trudniej będzie się uchylać przed sankcjami ze strony Komisji Nadzoru Finansowego i będą one bardziej dolegliwe - przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

09.08.2021

W toku upadłości konsumenckiej można prowadzić działalność gospodarczą

Rynek i konsument

Prawnicy są podzieleni w kwestii, czy konsument w toku postępowania upadłościowego może zarabiać, prowadząc działalność gospodarczą. Naszym zdaniem jest to możliwe, ponieważ przepisy prawa upadłościowego tego nie zakazują. Co jest korzystne nie tylko dla upadłego, ale także dla wierzycieli - twierdzą prawnicy z kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.

09.08.2021

Frankowicze: Potrzebne są dalsze ustępstwa ze strony banków

Kredyty frankowe

Gdyby banki zgodziły się na potraktowanie kredytu frankowego jako złotowego z oprocentowaniem opartym na WIBOR, ale dopiero od dnia zawarcia ugody, to dla wielu konsumentów byłaby to akceptowalna propozycja ugody. Ale banki nie spieszą się do takich kompromisów. Prawnicy wskazują rozwiązania, które byłyby korzystne dla obu stron.

07.08.2021

Anna Kornecka zajmie się inwestycjami i Zielonym Ładem

Administracja publiczna Rynek

W piątek, 6 sierpnia, Anna Kornecka została powołana przez Jarosława Gowina na pełnomocnika ministra do spraw inwestycji i Zielonego Ładu. Dwa dni temu, za krytykę Polskiego Ładu, została odwołana z funkcji podsekretarza stanu w resorcie rozwoju.

06.08.2021

Domy do 70 mkw bez pozwolenia - będzie wolna amerykanka

Budownictwo

Już wkrótce małe domy jednorodzinne oraz wypoczynkowe do 70 mkw wolno będzie budować na prostych zasadach, bez pozwolenia na budowę oraz kierownika budowy. Prawnicy ostrzegają, że nowe uregulowania są dziurawe. Bez zgód i nadzoru będą powstawać domy znacznie większe. Największy problem szykuje się w przypadku domków letniskowych.

06.08.2021

Zwłoka KRRiT ws. koncesji dla TVN24 - niezrozumiała. RPO pisze do przewodniczącego Rady

Rynek Prawo AI Finanse

Przewlekłość postępowania KRRiT budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego. - Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek do przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

05.08.2021

SN pyta prokuratora o cesję wierzytelności, dotyczącą pomocy finansowej dla producentów

Prawo karne Prawo cywilne

Spór jest precedensowy i zawiły. Po wyroku wydanym w pierwszej instancji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyła doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez beneficjenta pomocy finansowej i zarazem - powoda. Oskarżenie dotyczy niekorzystnego gospodarowania mieniem publicznym. Sprawę badają biegli sądowi.

05.08.2021