Węgry-Polska. Umowa o działalności instytutów kultury. Budapeszt.2008.05.30.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Węgierskiej o działalności instytutów kultury,
podpisana w Budapeszcie dnia 30 maja 2008 r.

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

RZĄDEM REPUBLIKI WĘGIERSKIEJ

O DZIAŁALNOŚCI INSTYTUTÓW KULTURY

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Węgierskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

Kierując się wolą umacniania tradycyjnie przyjaznych stosunków między narodami polskim i węgierskim oraz wszechstronnej współpracy i wzajemnego poznawania,

Dążąc do wzajemnego wspierania i wymiany informacji o społeczeństwie, historii, kulturze i gospodarce drugiego Państwa,

W celu realizacji postanowień artykułu 14 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Węgierskiej o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Budapeszcie dnia 13 października 1992 roku uzgodniły co następuje:

Artykuł  1
1.
Odpowiednie organy Umawiających się Stron będą, na zasadzie wzajemności i zgodnie ze swoim prawem wewnętrznym, wszechstronnie wspierały działalność Instytutu Polskiego w Budapeszcie (byłego Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej) i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, a także działalność nowych instytutów lub ich filii, które mogą zostać utworzone zgodnie z ustępem 3 niniejszego artykułu.
2.
Działalność instytutów jest prowadzona na całym terytorium Państwa przyjmującego.
3.
Odpowiednie organy każdej z Umawiających się Stron, po uzyskaniu zgody właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony, mogą otwierać na jej terytorium nowe instytuty lub filie instytutów.
Artykuł  2

Instytuty będą prowadziły swoją działalność zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy i zgodnie z prawodawstwem Państwa przyjmującego oraz Państwa wysyłającego.

Artykuł  3
1.
Nadzór nad działalnością Instytutu Polskiego sprawuje Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, a nad działalnością Węgierskiego Instytutu Kultury minister właściwy do spraw kultury Republiki Węgierskiej.
2.
Instytutem Polskim kieruje Dyrektor powołany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, a Węgierskim Instytutem Kultury Dyrektor powołany przez ministra właściwego do spraw kultury Republiki Węgierskiej.
3.
W czasie nieobecności Dyrektora Instytutem kieruje upoważniony Zastępca powołany przez organy, o których mowa w ustępie 2.
4.
Dyrektor instytutu i jego Zastępca korzystają z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych, o których mowa w Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z dnia 18 kwietnia 1961 roku, jeśli zostaną notyfikowani przez Państwo wysyłające jako członkowie personelu dyplomatycznego Ambasady w Państwie przyjmującym.
Artykuł  4
1.
Zadaniem instytutów jest rozpowszechnianie języka i kultury polskiej oraz języka i kultury węgierskiej, a także promocja Państwa wysyłającego.
2.
Zadania te będą realizowane między innymi przez następujące działania:
1)
rozpowszechnianie wiedzy z dziedziny kultury, nauki, systemu edukacji oraz z zakresu historii i problematyki współczesnej jednej Umawiającej się Strony na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony,
2)
organizowanie imprez kulturalnych, w szczególności wystaw, projekcji filmowych, spektakli, koncertów, przeglądów i festiwali, warsztatów itp. oraz seminariów, wykładów, złożonych projektów jak np. dni kultury, spotkań specjalistów różnych dziedzin życia kulturalnego i naukowego na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony,
3)
prowadzenie bibliotek, informacyjnych baz danych dotyczących kultury i nauki, filmotek i fonotek, udostępnianie i wypożyczanie ich zbiorów zainteresowanym osobom i instytucjom, prowadzenie informacyjnych stron internetowych,
4)
przybliżanie tradycji oraz twórczości literackiej polskiej na Węgrzech i węgierskiej w Polsce, organizowanie kursów języka, seminariów, współpraca ze szkołami w zakresie nauczania języka oraz wspieranie przekładów ze swojego języka na język Państwa przyjmującego,
5)
wspieranie współpracy w dziedzinie edukacji, np. wymiany studenckiej i stypendystów, wspieranie bezpośrednich kontaktów między instytucjami,
6)
współdziałanie z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej i sekcją ekonomiczno-handlową Ambasady Republiki Węgierskiej, przy organizacji imprez i prezentacji o tematyce gospodarczej, handlowej i turystycznej, wspieranie udziału przedsiębiorców swojego kraju w imprezach gospodarczych i handlowych organizowanych w Państwie przyjmującym,
7)
udział w imprezach i projektach związanych i wynikających ze współpracy kulturalnej, współpracy instytucji obu krajów i inicjatyw obywatelskich oraz wynikających z umów o bezpośredniej współpracy między instytucjami i organizacjami obu Umawiających się Stron.
8)
budowanie i rozwijanie kontaktów między instytucjami kulturalnymi obu krajów.
Artykuł  5
1.
W celu realizacji zadań określonych w niniejszej Umowie instytuty będą posiadać wszelkie prawa i obowiązki potrzebne do ich wykonywania, a w szczególności będą mogły:
1)
otwierać konta bankowe w Państwie przyjmującym,
2)
zawierać umowy,
3)
zaciągać inne zobowiązania.
2.
Do zawierania tych umów, otwierania kont bankowych i zaciągania zobowiązań w imieniu instytutu jest uprawniony Dyrektor lub jego upoważniony Zastępca.
3.
Dyrektor i jego Zastępca w zakresie działalności, o której mowa w ustępie 1 punkt 2 i 3 niniejszego artykułu nie korzystają z immunitetu od jurysdykcji cywilnej i administracyjnej Państwa przyjmującego.
Artykuł  6

Instytuty, z zachowaniem obowiązujących przepisów Państwa wysyłającego i Państwa przyjmującego, będą mogły uzyskiwać przychody w związku z działalnością określoną w artykule 4 Umowy.

Artykuł  7
1.
Odpowiednie organy każdej z Umawiających się Stron zapewnią swoim Instytutom odpowiednie pod względem lokalizacji i powierzchni pomieszczenia, dostępne na rynku nieruchomości w Państwie przyjmującym, zgodnie z celami i wymogami prowadzonej przez instytut działalności.
2.
Odpowiedni organ Państwa przyjmującego będzie, w razie potrzeby, współdziałał przy poszukiwaniu odpowiednich pomieszczeń i nieruchomości i będzie udzielał pomocy właściwemu organowi Państwa wysyłającego, na zasadzie wzajemności i zgodnie z obowiązującym prawem Państwa przyjmującego, w nabyciu tytułu prawnego do pomieszczeń i nieruchomości oraz przy uzyskaniu najkorzystniejszych warunków zakupu lub najmu.
3.
Odpowiedni organ Państwa wysyłającego pokrywa wszelkie koszty działalności swojego instytutu.
Artykuł  8

Każda z Umawiających się Stron umożliwi drugiej Umawiającej się Stronie, na zasadach wzajemności, korzystanie ze zwolnień podatkowych zgodnych

z prawem Unii Europejskiej, z prawem wewnętrznym Państwa przyjmującego oraz z Konwencją między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Budapeszcie dnia 23 września 1992 roku i z Protokołem do Konwencji (Protocol to the Convention between the Republic of Poland and the Republic of Hungary for the avoidance of double taxation and the prevention of fiscal evasion with respect to taxes on income and on capital), sporządzonym w Warszawie dnia 27 czerwca 2000 roku, pod warunkiem, że są one związane z działalnością prowadzoną przez Instytuty.

Artykuł  9

Kwestie sporne, związane z interpretacją i wykonywaniem niniejszej Umowy, będą rozstrzygane drogą dyplomatyczną.

Artykuł  10
1.
Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem wewnętrznym każdej z Umawiających się Stron, o czym Umawiające się Strony poinformują się wzajemnie w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia otrzymania noty późniejszej.
2.
Za zgodą Umawiających się Stron do niniejszej Umowy w dowolnym czasie mogą być wniesione zmiany i uzupełnienia, które zostaną sformułowane jako odrębne protokoły i będą stanowiły integralną część niniejszej Umowy.
3.
Umowa zostaje zawarta na okres pięciu lat. Następnie będzie automatycznie przedłużana na dalsze pięcioletnie okresy, o ile żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej notą dyplomatyczną najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu ważności.
Artykuł  11

Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o działalności Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Budapeszcie oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. podpisane w Budapeszcie dnia 15 sierpnia 1973 roku oraz Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Węgierskiej w sprawie zmiany Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o działalności Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Budapeszcie oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, podpisanego w Budapeszcie dnia 15 sierpnia 1973 roku, podpisany w Warszawie dnia 15 kwietnia 1998 roku.

Sporządzono w Budapeszcie, dnia 30 maja 2008 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i węgierskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2009.23.301

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Węgry-Polska. Umowa o działalności instytutów kultury. Budapeszt.2008.05.30.
Data aktu: 30/05/2008
Data ogłoszenia: 16/04/2009
Data wejścia w życie: 17/01/2009