Współdziałanie organów administracji państwowej z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.

UCHWAŁA Nr 65
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 czerwca 1983 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.

Rada Ministrów przyjmuje skierowaną do Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Deklarację Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej z dnia 21 kwietnia 1983 r., określającą gotowość federacji NOT i zrzeszonych w niej stowarzyszeń naukowo-technicznych działania na rzecz gospodarki narodowej i społeczeństwa.
Doceniając wiedzę, doświadczenie i społeczne zaangażowanie inżynierów i techników oraz ich możliwości w opracowywaniu i realizacji bieżących, jak również przyszłych programów rozwoju społeczno-gospodarczego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w celu zapewnienia warunków wykorzystania inicjatyw zawartych w Deklaracji Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego są obowiązane współdziałać z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi, zwanymi dalej odpowiednio "NOT" i "SNT", w toku ustalania i realizacji zadań wynikających z polityki społeczno-gospodarczego rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
W szczególności w ramach współdziałania, o którym mowa w ust. 1, powinny być wykorzystane inicjatywy zawarte w Deklaracji Rady Głównej NOT z dnia 21 kwietnia 1983 r. w sprawie działalności NOT i zrzeszonych w niej SNT na rzecz gospodarki i społeczeństwa.
§  2.
Organy administracji państwowej, o których mowa w § 1, współdziałają z NOT i SNT zwłaszcza w zakresie:
1)
realizacji rządowego programu antyinflacyjnego na lata 1983-1985,
2)
wykonania postanowień rządowego programu oszczędnościowego na lata 1983-1985, szczególnie działań na rzecz oszczędności surowców, materiałów, energii i paliw,
3)
szerszego wykorzystania surowców lokalnych i materiałów odpadowych,
4)
udziału we wdrażaniu reformy gospodarczej oraz w wypracowywaniu projektów niezbędnych zmian w mechanizmach reformy,
5)
wzrostu społecznej wydajności i efektywności pracy w przemyśle, budownictwie, transporcie i usługach,
6)
realizacji programu wyżywienia narodu,
7)
poprawy jakości i unowocześniania produkowanych wyrobów,
8)
prognozowania rozwoju techniki w kraju na tle potrzeb społecznych i możliwości gospodarczych,
9)
ukierunkowania procesów naukowo-badawczych zgodnie z obecnymi i przyszłymi potrzebami gospodarki oraz poprawy sprawności procesów wdrożeniowych i upowszechniania innowacji,
10)
działań na rzecz racjonalnego kształtowania i ochrony środowiska naturalnego,
11)
promocji eksportu, szczególnie polskiej myśli technicznej i usług, oraz działania racjonalizującego import,
12)
doskonalenia kwalifikacji kadry technicznej i wykorzystania wiedzy oraz umiejętności inżynierów i techników.
§  3.
Organy administracji państwowej, o których mowa w § 1, zapewnią:
1)
udział NOT i SNT w konsultacjach planów społeczno-gospodarczych, głównie w części będącej przedmiotem zainteresowania NOT i SNT, zgodnie z ustawą z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. Nr 7, poz. 51), w innych zaś sprawach - zgodnie z przepisami o konsultacjach społecznych oraz o radach narodowych,
2)
zaangażowanie przedstawicieli NOT i SNT jako społecznych doradców, ekspertów i konsultantów przy opracowywaniu dokumentów i decyzji w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 2 oraz § 2,
3)
zapraszanie przedstawicieli NOT i SNT do udziału w kolegiach ministerstw oraz działających przy organach administracji państwowej, o których mowa w § 1, zespołach i komisjach społecznych, zajmujących się sprawami techniki, organizacji pracy i postępu ekonomicznego.
§  4.
W toku wykonywania funkcji organów założycielskich organy, o których mowa w § 1, powinny zwracać uwagę, aby podległe i nadzorowane państwowe jednostki organizacyjne współdziałały z właściwymi ogniwami NOT i SNT w szczególności w zakresie:
1)
optymalizacji zużycia surowców, materiałów i energii oraz pracochłonności produkcji,
2)
poprawy organizacji pracy i technologii wytwarzania oraz jakości produkcji,
3)
dozoru technicznego oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
4)
rozwijania partnerskiej współpracy z zakładowymi klubami techniki i racjonalizacji lub racjonalizatorami w zakresie tematyki prac wynalazczych i racjonalizatorskich, pomocy w opracowaniu i opiniowaniu projektów wynalazczych oraz we wdrażaniu tych projektów,
5)
wykorzystywania posiadanych przez jednostki organizacyjne urządzeń, laboratoriów, zakładów doświadczalnych itp., potrzebnych do realizacji zadań, o których mowa w pkt 4.
§  5.
1.
Minister Kultury i Sztuki:
1)
zapewni rozwój działalności wydawniczej NOT i SNT przez skrócenie cykli produkcji w wydawnictwach i drukarniach oraz rozważy możliwość przydziału przedsiębiorstwom wydawniczym odpowiedniej ilości papieru,
2)
rozważy, w porozumieniu z Ministrem Finansów, możliwość pomocy dla NOT w utworzeniu wyspecjalizowanego zakładu poligraficznego dla czasopism małonakładowych,
3)
ustali zakres i formy pomocy dla NOT w ochronie zabytków techniki na terenie kraju,
4)
zapewni NOT współudział w sprawowaniu społecznej kontroli nad muzealnictwem technicznym w Polsce.
2.
Minister Finansów:
1)
wyda na wniosek NOT zezwolenie na prowadzenie rachunku bankowego w walucie obcej, zgodnie z przepisami prawa dewizowego,
2)
zapewni środki finansowe na dalsze prowadzenie Muzeum Techniki NOT w Warszawie, Walcowni Metali "Warszawa" i Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce oraz na pozyskiwanie eksponatów,
3)
zapewni środki funduszu nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w wysokości 15 mln zł rocznie.
3.
Minister Handlu Zagranicznego w ramach posiadanych kompetencji rozpatrzy przyznanie NOT:
1)
koncesji na eksport usług i innych świadczeń wykonywanych w ramach uprawnień statutowych,
2)
prawa dysponowania odpisami dewizowymi z tytułu eksportu usług i świadczeń.
4.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Minister Kultury i Sztuki udzielą pomocy w rozszerzeniu działalności Rady Prasy Technicznej oraz przekształceniu jej w Radę Piśmiennictwa Technicznego.
§  6.
NOT i zrzeszone w niej SNT mogą zwiększać związane z działalnością statutową limitowane wydatki z osobowego i bezosobowego funduszu płac, wydatki na podróże służbowe w granicach przyrostu wpływów składek od osób fizycznych w stosunku do roku poprzedniego oraz w ramach ponadplanowych wpływów od osób fizycznych z tytułu odpłatności za świadczenia.
§  7.
1.
Upoważnia się Zarząd Główny NOT do zatwierdzania preliminarzy imprez krajowych organizowanych przez NOT i zrzeszone w niej SNT oraz zapraszania na koszt NOT i SNT cudzoziemców do udziału w tych imprezach.
2.
Minister Finansów ustali zasady, na jakich koszty wyjazdów zagranicznych związanych z działalnością statutową członków SNT zrzeszonych w NOT mogą być w części finansowane z wpływów określonych w § 6, z wykorzystaniem własnych środków dewizowych.
§  8.
Traci moc uchwała nr 180 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1976 r. w sprawie dalszego rozwoju i doskonalenia działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i zrzeszonych w niej stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz zasad ich współdziałania z państwowymi jednostkami organizacyjnymi w realizacji społeczno-gospodarczego rozwoju kraju (Monitor Polski Nr 36, poz. 159).
§  9.
Zaleca się opublikowanie w dzienniku "Rzeczpospolita" tekstu niniejszej uchwały wraz z Deklaracją Rady Głównej NOT z dnia 21 kwietnia 1983 r. w sprawie działalności federacji NOT i zrzeszonych w niej SNT na rzecz gospodarki i społeczeństwa.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.24.130

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie organów administracji państwowej z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.
Data aktu: 06/06/1983
Data ogłoszenia: 12/07/1983
Data wejścia w życie: 12/07/1983