Powołanie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.

UCHWAŁA Nr 190
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 września 1982 r.
w sprawie powołania Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.

W celu zapewnienia niezbędnych warunków do realizacji programowych, koordynacyjnych i kontrolnych funkcji Rządu w kształtowaniu i realizacji polityki państwa w stosunku do młodego pokolenia, a także stworzenia właściwej płaszczyzny współpracy pomiędzy Radą Ministrów a organizacjami młodzieżowymi i zainteresowanymi organizacjami społecznymi, w duchu partnerstwa i wspólnej troski o prawidłowy rozwój młodego pokolenia, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Rady Ministrów do Spraw Młodzieży, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest kolegialnym organem Rady Ministrów i działa pod jej kierunkiem.
§  2.
Zadaniem Komitetu jest:
1)
projektowanie programów i kierunków działalności Rządu na rzecz młodego pokolenia,
2)
koordynowanie i kontrolowanie działań naczelnych i centralnych organów administracji państwowej w zakresie realizacji polityki państwa w stosunku do młodego pokolenia,
3) 1
kształtowanie kierunków i zasad współpracy Rządu i innych organów administracji państwowej z organizacjami młodzieżowymi, społecznymi oraz związkami zawodowymi w sprawach dotyczących młodzieży,
4)
tworzenie płaszczyzny szerokiej konsultacji w sprawach młodego pokolenia pomiędzy członkami Rządu i podległymi mu organami a organizacjami młodzieżowymi i społecznymi o zasięgu ogólnokrajowym, a także rozpatrywanie zgłaszanych przez te organizacje spraw o charakterze międzyresortowym.
§  3.
Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:
1)
współdziałanie na rzecz realizacji zadań patriotycznego, socjalistycznego wychowania młodzieży oraz kształtowania aktywnego stosunku młodego pokolenia do pracy i obowiązków obywatelskich,
2)
określanie zasad i tworzenie podstaw do partnerskiego udziału młodzieży w życiu społecznym i politycznym, w tym w pracach organów przedstawicielskich i samorządowych,
3)
zapewnianie warunków do udziału młodzieży w projektowaniu i kształtowaniu kierunków polityki społeczno-gospodarczej państwa,
4)
tworzenie przesłanek do aktywnego udziału młodego pokolenia w realizacji zadań społeczno-gospodarczych, w tym zwłaszcza w zakresie wdrażania reformy gospodarczej, postępu naukowo-technicznego, rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz unowocześniania rolnictwa,
5)
podejmowanie przedsięwzięć na rzecz poprawy warunków startu życiowego i zawodowego młodzieży przez współudział w programowaniu i realizacji polityki socjalnej, zatrudnienia i płac, polityki kadrowej oraz polityki mieszkaniowej,
6)
wspieranie społecznych i gospodarczych inicjatyw socjalistycznych związków młodzieży oraz inicjatyw organizacji społecznych na rzecz młodego pokolenia.
§  4.
Komitet w zakresie swego działania:
1)
rozpatruje na posiedzeniach sprawy wynikające z § 2 i 3, w tym projekty aktów normatywnych i decyzji Rady Ministrów w tych sprawach
2)
podejmuje ustalenia lub wydaje wytyczne i zalecenia w sprawach, o których mowa w § 2 i 3, oraz kontroluje ich wykonanie,
3)
przedstawia Radzie Ministrów i Prezesowi Rady Ministrów analizy, raporty i oceny w sprawach dotyczących młodego pokolenia,
4)
zleca w miarę potrzeby przeprowadzanie badań naukowych i ekspertyz dotyczących problematyki młodzieży,
5)
podejmuje inne niezbędne działania w celu wykonania zadań, o których mowa w § 2 i 3.
§  5.
Organy administracji państwowej i instytucje państwowe udzielają Komitetowi na jego żądanie opinii i informacji w sprawach należących do zakresu działania Komitetu oraz uzgadniają z nim opracowane przez siebie projekty przepisów dotyczących spraw związanych z działalnością Komitetu.
§  6.
1. 2
W skład Komitetu wchodzą:

Przewodniczący - Wiceprezes Rady Ministrów

Zbigniew Gertych

Zastępca Przewodniczącego - Minister - członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży

Aleksander Kwaśniewski

Członkowie: - Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej

- Minister Kultury i Sztuki

- Minister Oświaty i Wychowania

- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

- Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej

- Minister Sprawiedliwości

- Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

- Minister - Kierownik Urzędu Postępu Naukowo- Technicznego i Wdrożeń

- Minister - Kierownik Urzędu do Spraw Wyznań

- zastępca Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów

- zastępca Szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego

- Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja"

- Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki

- podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

- podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - Szef Służby Polityczno- Wychowawczej

- podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych

Sekretarz - dyrektor Biura do Spraw Młodzieży w Urzędzie Rady Ministrów.

2.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu wydelegują do Składu Komitetu podsekretarzy stanu, o których mowa w ust. 1.
3.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu może powołać w skład Komitetu inne osoby poza wymienionymi w ust. 1.
§  7.
1.
Przewodniczący Komitetu zaprasza do udziału w jego pracach przewodniczących socjalistycznych związków młodzieży oraz przedstawicieli partii i stronnictw politycznych.
2. 3
Przewodniczący Komitetu może również zapraszać do udziału w jego pracach inne osoby, w tym zainteresowanych ministrów, kierowników urzędów centralnych, prezesów centralnych związków spółdzielczych, przedstawicieli związków zawodowych oraz organizacji społecznych, w tym stowarzyszeń, jak również przedstawicieli nauki, kultury i działaczy społeczno-politycznych.
§  8.
Obsługę Komitetu i środki związane z jego działalnością zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 26 z dnia 8 marca 1986 r. (M.P.86.7.49) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 26 z dnia 8 marca 1986 r. (M.P.86.7.49) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 26 z dnia 8 marca 1986 r. (M.P.86.7.49) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.23.194

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
Data aktu: 03/09/1982
Data ogłoszenia: 05/10/1982
Data wejścia w życie: 05/10/1982