Rozciągnięcie przepisów uchwał nr 276 i nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. na niektóre zjednoczenia i przedsiębiorstwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 stycznia 1968 r.
w sprawie rozciągnięcia przepisów uchwał nr 276 i nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. na niektóre zjednoczenia i przedsiębiorstwa.

Na podstawie §§ 55 i 56 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316) oraz §§ 51 i 52 uchwały nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń budownictwa i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 317) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316), zwanej dalej uchwałą nr 276, rozciąga się na nie objęte tą uchwałą:
1)
Centralę Księgarstwa "Dom Książki", Centralę Handlową Przemysłu Muzycznego, przedsiębiorstwo "Desa" Dzieła Sztuki i Antyki, Składnicę Księgarską, Centralę Techniczno-Handlową "Foto-Kino-Film", Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, Pracownie Sztuk Plastycznych, wydawnictwa państwowe, wytwórnie i studia filmowe, Filmowy Ośrodek Doświadczalno-Usługowy, Przedsiębiorstwo Reklamy Filmowej i Przezroczy - podległe Ministrowi Kultury i Sztuki,
2)
przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, z wyjątkiem Biura Projektów Służby Zdrowia oraz central i przedsiębiorstw obrotu towarowego,
3)
przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Sprawiedliwości, z wyjątkiem przedsiębiorstw rolnych,
4)
Zjednoczenie Państwowej Komunikacji Samochodowej i zgrupowane w nim przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym oraz przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Komunikacji: Polskie Linie Lotnicze "Lot" oraz Przedsiębiorstwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych "Wars",
5)
Zjednoczenie Żeglugi Śródlądowej i Stoczni Rzecznych, Zjednoczenie Portów Morskich, Polskie Linie Oceaniczne, Polska Żegluga Morska, Morska Agencja w Gdyni, Morska Agencja w Szczecinie, Polskie Przedsiębiorstwo Frachtowania "Polfracht", Polski Rejestr Statków - podległe Ministrowi Żeglugi,
6)
Zjednoczenie Produkcji Leśnej "Las", Biuro Urządzania Lasu i Projektów Leśnictwa oraz Biuro Obliczeń Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
7)
przedsiębiorstwa Obsługi Przemysłu Rolnego, podległe Ministrowi Rolnictwa,
8)
przedsiębiorstwa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, czasopisma wojskowe - podległe Ministrowi Obrony Narodowej,
9)
Centralę Techniczną, Centralę Surowców Wtórnych oraz przedsiębiorstwa bezpośrednio podległe Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości, z wyjątkiem Centralnego Biura Studiów i Projektów Przemysłu Drobnego "Drobprojekt",
10)
Polskie Biuro Podróży "Orbis", podległe Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki,
11)
Przedsiębiorstwo Państwowe "Wydawnictwa Normalizacyjne", podległe Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego,
12)
Zakłady Zwalczania Szkodników Zbożowo-Mącznych, podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu,
13)
Centralę Techniczno-Handlową Artykułów Biurowych i zgrupowane w niej przedsiębiorstwa, podległe Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, z wyjątkiem Przedsiębiorstwa Obrotu Maszynami i Urządzeniami Biurowymi "Maszyny Biurowe".
§  2.
W stosunku do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, nad którymi poruczony został nadzór Centralnemu Zarządowi Więziennictwa (Zarząd Przedsiębiorstw i Gospodarstw Pomocniczych) przepisy uchwały nr 276 dotyczące zjednoczeń, z wyjątkiem przepisów §§ 18-23, mają odpowiednie zastosowanie do Centralnego Zarządu Więziennictwa (Zarząd Przedsiębiorstw i Gospodarstw Pomocniczych).
§  3.
1.
Przepisy uchwały nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń budownictwa i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 317), zwanej dalej uchwałą nr 277, rozciąga się na przedsiębiorstwa geodezyjne i kartograficzne podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z tym że w Państwowym Przedsiębiorstwie Wydawnictw Kartograficznych produkcja nie zakończona podlega częściowemu pokryciu funduszem statutowym.
2.
Przepisy uchwały nr 277 dotyczące zjednoczeń mają odpowiednie zastosowanie do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, sprawującego bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwami, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1965 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów uchwał nr 276 i nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. na niektóre zjednoczenia i przedsiębiorstwa (Monitor Polski z 1966 r. Nr 1, poz. 6 i z 1967 r. Nr 9, poz. 51).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.8.43

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozciągnięcie przepisów uchwał nr 276 i nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. na niektóre zjednoczenia i przedsiębiorstwa.
Data aktu: 24/01/1968
Data ogłoszenia: 24/02/1968
Data wejścia w życie: 24/02/1968, 01/01/1968