Usprawnienie prac przygotowawczych do realizacji nowych zadań i obiektów inwestycyjnych.

ZARZĄDZENIE Nr 60
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1965 r.
w sprawie usprawnienia prac przygotowawczych do realizacji nowych zadań i obiektów inwestycyjnych.

W celu dalszego usprawnienia realizacji nowo rozpoczynanych zadań i obiektów inwestycyjnych, lepszego ich przygotowania przed rozpoczęciem oraz stworzenia warunków dla sprawnego i terminowego wykonawstwa robót zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez roboty budowlano-montażowe związane z realizacją inwestycji polegających na budownictwie inwestycyjnym rozumie się roboty przygotowawcze oraz roboty podstawowe.
2.
Początek cyklu budowy liczy się od rozpoczęcia robót podstawowych. Szczegółowe zasady ustalania cyklu budowy określone są w uchwale nr 274 Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1961 r. w sprawie normatywów cykli budowy (Monitor Polski Nr 63, poz. 270).
3.
Przez pojęcie robót przygotowawczych rozumie się: dokonanie rozbiórek na placu budowy, jeżeli wykonanie tych prac powinno być przeprowadzone przed rozpoczęciem robót podstawowych, doprowadzenie energii elektrycznej i wody do terenu budowy dla celów wykonawstwa budowy, wykonanie drogi dojazdowej do terenu budowy dla umożliwienia wykonawcy dowozu materiału i sprzętu, zbudowanie części zaplecza niezbędnego dla wykonawcy do rozpoczęcia robót podstawowych. W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych względami ekonomicznymi, do robót przygotowawczych mogą być włączone:
1)
wykonanie w niezbędnym zakresie stałych dróg dojazdowych dla potrzeb budowanego zakładu, jeżeli budowa drogi prowizorycznej jedynie dla potrzeb wykonawcy nie jest celowa,
2)
stałe doprowadzenie energii elektrycznej i wody w zakresie niezbędnym dla potrzeb budowy, jeżeli ich prowizoryczne doprowadzenie jest niecelowe lub nieopłacalne.

Ponadto - na podstawie umowy między inwestorem a wykonawcą - do robót przygotowawczych może być zaliczone również stałe budownictwo mieszkaniowe lub hoteli robotniczych zastępujące budownictwo tymczasowych baraków lub innych pomieszczeń robotniczych.

4.
Przed podjęciem realizacji robót przygotowawczych należy ściśle sprecyzować zakres rzeczowy tych robót oraz opracować niezbędną dokumentację projektowo-kosztorysową.
5.
Rozpoczęcie realizacji robót przygotowawczych dla inwestycji posiadających zatwierdzony projekt wstępny lub włączonych do planu w drodze wyjątku uchwałą Rady Ministrów o narodowym planie gospodarczym, mimo braku zatwierdzonego projektu wstępnego, następuje po stwierdzeniu przez bank spełnienia następujących warunków:
1)
opracowania i zatwierdzenia jednostadiowej dokumentacji techniczno-roboczej dla ściśle sprecyzowanego zakresu rzeczowego robót przygotowawczych,
2)
zapewnienia, że projekty techniczno-robocze dla robót podstawowych zostały lub zostaną doręczone wykonawcy robót w terminach określonych uchwałą nr 246 Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1964 r. w sprawie wymogów dokumentacyjnych dla inwestycji na lata 1966-1970 (Monitor Polski Nr 63, poz. 292).
6.
Podjęcie robót przygotowawczych nie upoważnia do rozpoczęcia robót podstawowych, objętych cyklem budowy.
§  2.
1.
Rozpoczęcie robót podstawowych w zakresie zadań i obiektów włączonych do planu może nastąpić po spełnieniu następujących wymogów:
1)
posiadania zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej w zakresie i terminach określonych przepisami uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1964 r. i przekazania jej wykonawcy robót,
2)
zapewnienia wykonawstwa robót budowlano-montażowych i zawarcia umowy z generalnym wykonawcą robót, a w zakresie systemu gospodarczego zapewnienia wykonawstwa własnymi siłami inwestora,
3)
zapewnienia dostaw maszyn i urządzeń, stanowiących podstawowe wyposażenie budowanych obiektów, w terminach dostosowanych do postępu realizacji inwestycji,
4)
zapewnienia przez inwestora środków na sfinansowanie inwestycji zgodnie z jej wartością kosztorysową i terminami realizacji, ustalonymi w umowie między inwestorem a generalnym wykonawcą.
2.
Rozpoczęcie robót podstawowych w zakresie zadań i obiektów wprowadzonych w drodze wyjątku do spisów zadań bądź zawinkulowanych w rezerwach celowych może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu projektu wstępnego i spełnieniu pozostałych wymogów realizacyjnych określonych w niniejszym zarządzeniu na podstawie ponownej indywidualnej decyzji powziętej przez:
1)
Prezesa Rady Ministrów na wniosek zainteresowanego ministra po zaopiniowaniu przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - w zakresie inwestycji priorytetowych utrzymanych w spisie zadań, stanowiącym załącznik do narodowego planu gospodarczego,
2)
właściwego ministra - w zakresie inwestycji centralnych zawinkulowanych w rezerwach celowych lub utrzymanych w spisach zadań

oraz po przyjęciu ich przez bank do finansowania.

§  3.
W zakresie inwestycji zjednoczeń i przedsiębiorstw oraz inwestycji szybko rentujących się i innych drobnych realizowanych w trybie specjalnych przepisów - przyjęcie przez bank do finansowania nowych zadań inwestycyjnych i podjęcie ich realizacji następuje na zasadach i w trybie określonych w przepisach normujących zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych, po spełnieniu wymogów i warunków określonych w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględni odpowiednio przepisy §§ 1 i 2 w instrukcji w sprawie opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na 1967 r.
2.
Szczegółowe zasady sporządzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy kopalń głębinowych i odkrywkowych oraz zakres niezbędnej dokumentacji dla przygotowania inwestycji i rozpoczęcia robót określi instrukcja, opracowana przez Ministra Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 grudnia 1965 r. Do czasu wydania tych przepisów obowiązują w tym zakresie przepisy dotychczasowe.
3.
W odniesieniu do zakładów lub obiektów budowanych w oparciu o kompletne dostawy maszyn i urządzeń z importu za spełnienie wymogów dokumentacyjnych należy uznać posiadanie dokumentacji dostarczonej przez zagranicznego dostawcę maszyn i urządzeń, zgodnie z zawartą umową.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.61.323

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usprawnienie prac przygotowawczych do realizacji nowych zadań i obiektów inwestycyjnych.
Data aktu: 09/11/1965
Data ogłoszenia: 22/11/1965
Data wejścia w życie: 22/11/1965