Uprawnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie gospodarowania niektórymi surowcami miejscowymi.

UCHWAŁA Nr 316
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 października 1963 r.
w sprawie uprawnień prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie gospodarowania niektórymi surowcami miejscowymi.

W celu wzmocnienia potencjału produkcyjnego jednostek planu terenowego, wzmożenia wykorzystania surowców pochodzenia miejscowego oraz zapewnienia współdziałania wojewódzkich rad narodowych w zakresie właściwego gospodarowania tymi surowcami, a w szczególności intensyfikacji ich produkcji, skupu i racjonalnego wykorzystania, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała dotyczy następujących surowców, zwanych dalej "surowcami miejscowymi":
1)
drewna opałowego,
2)
grzybów,
3)
materiałów ściennych,
4)
nawozów wapiennych,
5)
owoców krajowych,
6)
piasku,
7)
pospółki,
8)
runa leśnego,
9)
siana,
10)
słomy,
11) 1
(skreślony),
12)
trzciny,
13)
warzyw,
14)
wikliny,
15)
żwiru.
§  2.
1.
Ustala się obowiązek sporządzania rocznych i wieloletnich wojewódzkich bilansów surowców miejscowych. Wojewódzkie bilanse surowców miejscowych stanowią podstawę do opracowania ogólnokrajowych bilansów surowców miejscowych.
2.
Wojewódzkie i ogólnokrajowe bilanse surowców miejscowych opracowują jednostki określone w załączniku do uchwały, zwane dalej "gestorami wojewódzkimi" - w odniesieniu do bilansów wojewódzkich oraz "gestorami centralnymi" - w odniesieniu do bilansów ogólnokrajowych.
3.
Gestorzy centralni w porozumieniu z prezydiami zainteresowanych wojewódzkich rad narodowych określą, w których województwach powinny być opracowane wojewódzkie bilanse surowców miejscowych, biorąc pod uwagę wielkość przychodu tych surowców i jego znaczenie dla bilansów ogólnokrajowych. W bilansach ogólnokrajowych przychód poszczególnych surowców miejscowych z województw, dla których nie sporządza się bilansów wojewódzkich, ustala się w sposób szacunkowy.
4.
Wojewódzki bilans surowców miejscowych powinien w szczególności określać przewidywane wielkości:
1)
skupu na terenie województwa,
2)
dostaw z innych województw,
3)
sprzedaży poza teren danego województwa, wraz ze wskazaniem ich przeznaczenia (np. na eksport, do zużycia na terenie innych województw),
4)
dostaw dla poszczególnych organizacji odbiorców oraz odbiorców działających na terenie województwa (np. przemysł terenowy, spółdzielczość itd.).
§  3.
1.
Lista bilansowanych surowców miejscowych (§ 1) może zostać rozszerzona przez gestora centralnego na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Jeżeli dodatkowa lista obejmuje surowce, dla których nie ma gestora wojewódzkiego, bilans wojewódzki opracowuje właściwy organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Spory co do rozszerzenia listy surowców miejscowych rozstrzyga Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  4.
1.
Projekty wojewódzkich bilansów surowców miejscowych powinny być przed ich zatwierdzeniem przez gestora centralnego przedstawione do zaopiniowania prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych opiniują projekty wojewódzkich bilansów surowców miejscowych w terminach przewidzianych na opracowanie narodowych planów gospodarczych, zwracając szczególną uwagę na sprawy:
1)
zwiększenia produkcji (uzysku) na terenie województwa,
2)
intensyfikacji wykorzystania innych rezerw przychodu z terenu województwa (ograniczenie marnotrawstwa, zwiększenie skupu itd.),
3)
zasadności i stopnia zaspokojenia potrzeb województwa,
4)
intensyfikacji wykorzystania innych, bardziej dostępnych surowców miejscowych,
5)
wyeliminowania zbędnych, gospodarczo nieuzasadnionych przewozów.
3.
Opinia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (ust. 2) powinna zawierać w razie potrzeby odpowiednie wnioski.
§  5.
1.
Gestorzy centralni przed zatwierdzeniem bilansu ogólnokrajowego oraz bilansów wojewódzkich surowców miejscowych powinni w miarę możliwości uwzględniać w projektach bilansów surowców miejscowych uzasadnione wnioski prezydiów wojewódzkich rad narodowych (§ 4 ust. 3) oraz informować prezydia zainteresowanych wojewódzkich rad narodowych o ustosunkowaniu się do tych wniosków. Opracowywane przez gestorów centralnych bilanse surowców miejscowych powinny zapewniać prawidłowe kierunki zbytu tych surowców w celu wyeliminowania zbędnych i nieuzasadnionych gospodarczo przewozów.
2.
W razie nieuwzględnienia w ogólnokrajowym bilansie surowców miejscowych wniosków prezydiów wojewódzkich rad narodowych gestor centralny obowiązany jest przedstawić je wraz z uzasadnieniem własnego stanowiska do rozstrzygnięcia ministrowi.
3.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w sprawie wniosków prezydium wojewódzkiej rady narodowej w trybie określonym w ust. 2, sprawę rozstrzyga Rada Ministrów.
§  6.
Właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych mają obowiązek bieżąco analizować przebieg realizacji wojewódzkich bilansów surowców miejscowych oraz podejmować niezbędne środki do:
1)
intensyfikacji produkcji (skupu), szczególnie w razie deficytu danych surowców miejscowych na terenie województwa,
2)
wyeliminowania zbędnych, krzyżujących się przewozów.
§  7.
1.
Prawo decydowania o zagospodarowaniu nadwyżek powstających w toku realizacji wojewódzkiego bilansu surowców miejscowych przysługuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy gestor centralny musi przeznaczyć nadwyżki powstałe w toku realizacji wojewódzkiego bilansu surowców miejscowych na inne szczególnie ważne cele gospodarcze, a w szczególności na eksport, na zaspokojenie nieprzewidzianych potrzeb innych województw, na pokrycie deficytu innych województw z powodu niewykonania planów produkcji (skupu) itp. Gestor centralny obowiązany jest jednak powiadomić o tym prezydium zainteresowanej wojewódzkiej rady narodowej i podać motywy swej decyzji.
§  8.
1.
Ministrowie ustalą tryb i sposób opracowywania wojewódzkich bilansów surowców miejscowych, kierując się wytycznymi instrukcji Komisji Planowania przy Radzie Ministrów o opracowaniu projektu narodowego planu gospodarczego.
2.
Ministrowie ustalą, wspólnie z Prezesem Głównego Urzędu Stałystycznego zakres niezbędnej sprawozdawczości dla opracowania wojewódzkich bilansów surowców miejscowych oraz sprawozdań z wykonania tych bilansów.
§  9.
Uchwała nie narusza obowiązujących przepisów w sprawie zasad skupu niektórych surowców miejscowych od ludności.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

SPIS CENTRALNYCH I WOJEWÓDZKICH GESTORÓW w ZAKRESIE BILANSOWANIA SUROWCÓW MIEJSCOWYCH

Lp. Nazwa surowca Gestor centralny Gestor wojewódzki
1 2 3 4
1. Drewno opałowe Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Okręgowe zarządy lasów państwowych
2. Grzyby Zjednoczenie Leśnej Produkcji Niedrzewnej Przedsiębiorstwa leśnej produkcji niedrzewnej "Las"
3. Materiały ścienne Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
4. Nawozy wapienne Biuro Zbytu Wapna i Gipsu Biuro Zbytu Wapna i Gipsu
5. Owoce krajowe Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Wydziały skupu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
6. Piasek Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
7. Pospółka Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
8. Runo leśne Zjednoczenie Leśnej Produkcji Niedrzewnej Przedsiębiorstwa leśnej produkcji niedrzewnej "Las"
9. Siano Ministerstwo Rolnictwa Wydziały rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych
10. Słoma Ministerstwo Rolnictwa Wydziały rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych
11. (skreślona)
12. Trzcina Zespół Wikliniarsko-Trzciniarski przy Komitecie Drobnej Wytwórczości Wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
13. Warzywa Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Wydziały skupu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
14. Wiklina Zespół Wikliniarsko-Trzciniarski przy Komitecie Drobnej Wytwórczości Wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
15. Żwir Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
1 § 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 182 z dnia 18 czerwca 1968 r. (M.P.68.26.168) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 czerwca 1968 r.
2 Załącznik:

-zmieniony przez § 3 ust.1 uchwały nr 108 z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie zmiany nadzoru i koordynacji działalności gospodarczej związanej ze skupem oraz zagospodarowaniem owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych (M.P.67.31.145) z dniem 3 czerwca 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 182 z dnia 18 czerwca 1968 r. (M.P.68.26.168) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 czerwca 1968 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.75.371

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uprawnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie gospodarowania niektórymi surowcami miejscowymi.
Data aktu: 03/10/1963
Data ogłoszenia: 09/10/1963
Data wejścia w życie: 09/10/1963