Ustalenie okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój w województwie katowickim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 28 sierpnia 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój w województwie katowickim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254 i z 1928 r. Nr 36, poz. 331) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój zmienia się dotychczasowe postanowienia o okręgu ochrony górniczej i ustala się nowy okręg ochrony górniczej o następujących granicach: począwszy od południowo-zachodniego naroża obszaru górniczego kopalni Węgla Kamiennego "Silesia" Nr 9401 oznaczonego na mapie pkt 1, a położonego w Renardowicach w odległości około 150 m na wschód od mostu na rzece Wiśle, granica biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 1.475 m wzdłuż granicy obszaru górniczego, dochodząc do pkt 2 położonego w miejscu przecięcia się tej granicy z obwodem koła o promieniu 1.000 m, zakreślonego od środka odwiertu "GN-1". Stąd wzdłuż tego obwodu koła w kierunku północnym dochodzi granica do pkt 3 położonego w punkcie przecięcia się tego obwodu koła z zachodnią granicą obszaru górniczego Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia". Od tego punktu granica biegnie w kierunku północnym na długości 840 m wzdłuż granicy obszaru górniczego Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia" i dochodzi do pkt 4, tj. północno-zachodniego naroża nr 9413 tego obszaru w rejonie Ćwiklic Górnych, położonego w odległości około 400 m w kierunku północno-zachodnim od odwiertu Redułtowice 4. Od tego punktu granica okręgu ochrony górniczej biegnie w kierunku zachodnim na długości 1.510 m, dochodząc do pkt 5 położonego na drodze I klasy Katowice Czechowice-Dziedzice w miejscu rozwidlenia się tej drogi w kierunku Pszczyny w pobliżu odwiertu "Geo 1". Od wymienionego punktu granica biegnie w kierunku zachodnim na długości 2.750 m, dochodząc do pkt 6 położonego na skrzyżowaniu dróg polnych w odległości 1.225 m na wschód od kościoła w Łące. Od tego punktu granica biegnie w kierunku południowym na długości 2.200 m i dochodzi do północnej granicy zbiornika wodnego goczałkowickiego, tj. do pkt 7. Po czym granica biegnie w kierunku południowo-wschodnim na długości 1.020 m, osiągając północno-wschodnie naroże zapory wodnej, tj. pkt 8. Stąd skierowuje się w kierunku południowo-zachodnim i biegnąc wschodnim brzegiem zapory goczałkowickiej na długości 2.000 m dochodzi do pkt 9. Od tego punktu granica biegnie w kierunku wschodnim na długości 3.580 m osiągając pkt 10. Dalej granica biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 1.620 m, osiągając punkt wyjściowy 1, i w ten sposób zamyka obwodnicę okręgu ochrony górniczej.
2.
Szczegółowy przebieg granic okręgu ochrony górniczej, o którym mowa w ust. 1, przedstawia mapa okręgu ochrony górniczej Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój w skali 1:25.000.
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej:
1)
zezwala się na:
a)
prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, głębienie studzien, wykonywanie prac geologicznych, wznoszenie i przebudowę wszelkich budów, obiektów i urządzeń tylko po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój,
b)
prowadzenie wszelkich robót ziemnych, fundamentowych, wodno-kanalizacyjnych dla głębokości większych od 2 metrów od powierzchni terenu, po uzyskaniu zgody właściwego okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój;
2)
zabrania się w tym okręgu:
a)
eksploatacji studzien przy pomocy pomp o dużej wydajności bez zezwolenia właściwych organów administracji państwowej wydanego w uzgodnieniu z okręgowym urzędem górniczym,
b)
wykonywania nieszczelnych ścieków, zbiorników na płyny, nieczystości i inne materiały mogące spowodować zanieczyszczenie wód gruntowych.
§  3.
1.
W określonym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się trzy ścisłe okręgi ochrony górniczej, a to:
a)
dwa okręgi o promieniach 50 m ze środkami odpowiadającymi środkom odwiertów "GN-1" i "GN-2",
b)
jeden okręg o promieniu 100 m, usytuowany w kierunku północno-zachodnim od wymienionych w pkt a) odwiertów w odległości 1.880 m od odwiertu "GN-1" i 1.570 m od odwiertu "GN-2". Okręg ten stanowi zabezpieczenie rezerwowego terenu pod przyszłe wiercenia za wodą leczniczą (mineralną).
2.
W obrębie ustalonych w ust. 1 ścisłych okręgów ochrony górniczej zabrania się prowadzenia wszelkich robót górniczych, wiertniczych i eksploatacyjnych oraz wznoszenia wszelkich budów, z wyjątkiem budów i urządzeń balneotechnicznych, na których wznoszenie należy uzyskać zezwolenie właściwego okręgowego urzędu górniczego.
§  4.
1.
W celu właściwego zabezpieczenia złoża wód leczniczych (mineralnych) Kopalnia Węgla Kamiennego "Silesia" obowiązana jest w obrębie obszaru górniczego tej kopalni:
a)
chronić wodoszczelną obudową solankonośne partie piaskowca, zalegające pod pokładem 4 i między pokładami 2 i 3,
b)
obudować szczelnie wszelkie napotkane robotami górniczymi uskoki solankonośne, a przy uskokach biegnących w kierunku otworów solankowych (z wodą leczniczą) – pozostawić dodatkowy filar ochronny,
c)
w przypadkach zauważenia zwiększenia się dopływu lub stężenia solanki w przodkach położonych blisko filara ochronnego oraz wyeksploatowanych partiach, partie te odcinać przez wodoszczelne otamowanie,
d)
zorganizować odpowiednią służbę do wykonywania stałych obserwacji wielkości dopływów i chemizmu wód podziemnych w ustalonych miejscach,
e)
roczne i okresowe wyniki pomiarów i badań przesyłać do właściwego okręgowego urzędu górniczego i przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój,
f)
zaprowadzić stałą coroczną niwelację na powierzchni w obrębie obszaru górniczego kopalni i objąć tą niwelacją również najbliższy 1000 m pas okręgu ochrony górniczej Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, przylegający do obszaru górniczego Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia",
g)
przedkładać właściwemu okręgowemu urzędowi górniczemu i przedsiębiorstwu państwowemu Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój coroczne wyniki pomiarów niwelacji.
2.
Zmiany wyżej podanych warunków dla Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia" mogą nastąpić jedynie po uzyskaniu zezwolenia właściwego okręgowego urzędu górniczego.
§  5.
W razie napotkania na wypływ wód leczniczych (mineralnych) lub gazów przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2 wykonujący bądź zlecający te roboty powinien natychmiast zawiadomić o tym przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój i właściwy okręgowy urząd górniczy, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.67.334

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój w województwie katowickim.
Data aktu: 28/08/1963
Data ogłoszenia: 09/09/1963
Data wejścia w życie: 09/09/1963