Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 5 lutego 1959 r.
Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

W związku z art. 1 i 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), zwanej dalej "ustawą", ustanawia się następujące wytyczne w sprawie wydawania pozwoleń osobom fizycznym i prawnym na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.
§  1.
1.
Pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie, zwane dalej "pozwoleniami", wydają wydziały budownictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw, zwane dalej "wydziałami budownictwa", w porozumieniu z wydziałem architektury i nadzoru budowlanego oraz innymi właściwymi wydziałami prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Przez inne właściwe wydziały prezydium wojewódzkiej rady narodowej, o których mowa w ust. 1, w porozumieniu z którymi wydawane są pozwolenia, należy rozumieć np.:

- wydział gospodarki komunalnej - w razie wydawania pozwolenia w zakresie projektowania miejskich sieci wodociągowo-kanalizacyjnych;

- wydział komunikacji - w razie wydawania pozwolenia na projektowanie robót drogowych;

- wydział gospodarki wodnej - w razie wydawania pozwolenia na projektowanie budowli i urządzeń wodnych.

§  2.
1.
Pozwolenia mogą być wydawane w zakresie:
1)
prac projektowych w budownictwie, objętych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami);
2)
prac projektowych w budownictwie nie objętych przepisami prawa budowlanego, a mianowicie w zakresie:
a)
sporządzania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego,
b)
zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz urządzeń, jak zakłady uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, reduktornie, ciepłownie dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
c)
wewnętrznych i zewnętrznych instalacji oraz urządzeń elektrycznych silnoprądowych oraz słaboprądowych, np. radiofonicznych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
d)
komunikacyjnych robót budowlanych, np. budowa dróg publicznych i miejskich, bocznic kolejowych, mostów,
e)
budownictwa wodnego (budowle wodne, regulacja rzek i potoków, melioracja),
f)
procesów technologicznych i urządzeń mechanicznych (urządzenia fabryk i innych zakładów przemysłowych i usługowych),
g)
terenów zielonych (parki, ogrody publiczne, skwery itp.), terenów sportowych i innych o charakterze użyteczności publicznej.
2.
Wydziały budownictwa wydając pozwolenie powinny w pozwoleniu wyraźnie określić zakres działalności z powołaniem się na właściwy artykuł prawa budowlanego lub inny przepis właściwego aktu normatywnego.
§  3.
O wydanie pozwolenia na wykonywanie prac projektowych w zakresie wyszczególnionym w § 2 mogą się ubiegać:
1)
jednostki spółdzielcze;
2)
inne osoby prawne;
3)
osoby fizyczne.
§  4.
1.
Osoby wymienione w § 3 składają wnioski o wydanie pozwolenia w wydziale budownictwa właściwym według miejsca siedziby strony zainteresowanej.
2.
We wniosku należy podać:
1)
imię i nazwisko osoby fizycznej lub pełną nazwę osoby prawnej;
2)
rodzaj i zakres prac projektowych, o których wykonywanie ubiega się strona zainteresowana;
3)
miejsce, w którym ma być wykonywana działalność zawodowa w zakresie projektowania w budownictwie;
4)
dowód posiadania kwalifikacji fachowych, o których mowa w art. 2 ust. 4 ustawy, z tym zastrzeżeniem, że osoby prawne powinny wykazać się dowodem posiadania tych kwalifikacji przez kierownika jednostki projektującej oraz zatrudnionych pracowników projektantów, a osoby prawne będące w okresie organizacji - projektantów przewidzianych do zatrudnienia; stwierdzenie posiadania wymaganych kwalifikacji fachowych dla uzyskania pozwolenia może nastąpić tylko na podstawie przedstawionych oryginalnych dokumentów lub ich odpisów uwierzytelnionych przez notariusza; w aktach sprawy powinny pozostać odpisy dokumentów, uwierzytelnione przez notariusza;
5)
opinię okręgowego organu właściwego stowarzyszenia naukowo-technicznego w zakresie działalności zawodowej, ubiegającego się o pozwolenie.
3.
Kwalifikacje, o których mowa w ust. 2 pkt 4, powinni posiadać również kierownik oddziału terenowego spółdzielczej jednostki projektowania i projektanci tam zatrudnieni.
4.
Opinie, o których mowa w ust. 2 pkt 5, przedstawiają spółdzielnie tylko dla kierowników spółdzielni i ich oddziałów terenowych oraz dla projektantów (kierowników pracowni) odpowiedzialnych za prace projektowe w specjalności objętej pozwoleniem.
§  5.
1.
Przy rozpatrywaniu wniosku wydział budownictwa powinien wziąć pod uwagę:
1)
wyniki dotychczasowej działalności zawodowej ubiegających się o wydanie pozwolenia;
2)
zapotrzebowanie na prace projektowe dla danego terenu lub dla danej specjalności;
3)
liczbę państwowych jednostek projektujących na danym terenie oraz ich specjalizację;
4)
liczbę spółdzielczych jednostek projektujących na danym terenie, mających już pozwolenie na działalność zawodową;
5)
liczbę, rodzaj i zakres pozwoleń wydanych osobom fizycznym;
6)
inne okoliczności wypływające z warunków lokalnych.
2.
Nowo powstające spółdzielcze jednostki projektowania powinny przedstawić wydziałowi budownictwa zaświadczenie wojewódzkiego związku spółdzielni pracy stwierdzające uzasadnioną potrzebę jej utworzenia.
§  6.
1.
Pozwolenie powinno określać:
1)
terytorialny zasięg działania;
2)
zakres i rodzaj prac projektowych;
3)
czas ważności pozwolenia;
4)
w razie potrzeby obowiązek stosowania wskazanych w pozwoleniu zasad ustalonych dla państwowych biur projektów.
2.
Spółdzielczym jednostkom projektowania, działającym przy centralnych i krajowych organach spółdzielczości i wykonującym prace projektowe dla spółdzielczości w całym kraju, należy wydawać pozwolenia, obejmujące terytorialnie cały kraj.
§  7.
1 Wydanie decyzji o udzieleniu lub odmowie udzielenia pozwolenia powinno nastąpić w terminie 30-dniowym od daty wniesienia wniosku.
2.
Od decyzji wydziału budownictwa służy stronie odwołanie w terminie 14 dni do Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Odwołanie należy złożyć w wydziale budownictwa.
§  8.
1.
Stowarzyszenia, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 5, wydają opinie w zasadzie w zakresie przewidzianym w § 5 ust. 1 instrukcji. Opinie wydają stowarzyszenia właściwe dla danej specjalności, a więc np.:
1)
Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) - w zakresie architektury,
2)
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) - w zakresie konstrukcji budowlanych oraz innych robót inżynierskich,
3)
Polski Związek Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS) - w zakresie instalacji sanitarnych ogrzewniczych itp.,
4)
Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) - w zakresie instalacji i urządzeń elektrycznych.
2.
Jeżeli pozwoleniem mają być objęte wszystkie wymienione w ust. 1 specjalności, należy żądać przedstawienia opinii wydanych przez wszystkie wymienione w ust. 1 pkt 1-4 stowarzyszenia.
§  9.
1.
Wydziały budownictwa powinny prowadzić rejestr osób prawnych i fizycznych, którym wydały pozwolenie.
2.
Do rejestru, o którym mowa w ust. 1, mogą być wpisane również osoby prawne i fizyczne, które otrzymały pozwolenia od wydziałów budownictwa w innych województwach (miastach wyłączonych z województw); od wniosków o wpisanie do rejestru osób prawnych i fizycznych nie pobiera się opłat przewidzianych w art. 2 ust. 5 ustawy.
3.
Spółdzielcze organizacje projektowania, posiadając oddziały terenowe ubiegające się o wpis do rejestru, o którym mowa w ust. 1, powinny dołączyć do wniosku o wpis do rejestru zaświadczenie wydziału budownictwa, który wydał pozwolenie, stwierdzające posiadanie przez kierownika oddziału i projektantów tam zatrudnionych kwalifikacji zawodowych, wymaganych w myśl art. 2 ust. 4 ustawy.
§  10.
1.
Wydając decyzję o cofnięciu pozwolenia na podstawie art. 3 ustawy wydział budownictwa określi równocześnie termin zaprzestania działalności w zakresie projektowania, który nie może przekroczyć 3 miesięcy.
2.
O cofnięciu wydanego pozwolenia osobie prawnej i fizycznej wydział budownictwa zawiadomi wydziały budownictwa wszystkich wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  11.
1.
Wydziały budownictwa przeprowadzą w terminie do 3 miesięcy od daty ogłoszenia niniejszej instrukcji kontrolę, czy osoby prawne i fizyczne, które nie zgłosiły w ustawowym terminie wniosku o wydanie pozwolenia, zaprzestały działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie.
2.
W razie stwierdzenia przypadków, o których mowa w ust. 1, wydziały budownictwa wydadzą odpowiednie polecenia, zmierzające do wykonania dyspozycji, wynikających z art. 8 ust. 1 ustawy.
§  12.
Traci moc instrukcja nr 3 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 4 września 1958 r. - Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. Urz. Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych Nr 10, poz. 82).
§  13.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.22.102

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.
Data aktu: 05/02/1959
Data ogłoszenia: 14/03/1959
Data wejścia w życie: 14/03/1959, 05/02/1959