Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, MINISTRA ROLNICTWA ORAZ PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 11 sierpnia 1958 r.
w sprawie wytycznych dotyczących udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) w celu zapewnienia rolniczym spółdzielniom produkcyjnym należytej opieki i fachowej pomocy przy przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanych ustala się, co następuje:
§  1.
Organy administracji do spraw architektury i budownictwa prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są - oprócz poradnictwa i instruowania technicznego w zakresie wykonawstwa robót i produkcji materiałów budowlanych z surowców miejscowych określonego w instrukcji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 17 stycznia 1958 r. w sprawie organizowania porad technicznych dla budownictwa spółdzielczego i indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 10, poz. 65) - udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na wniosek tych spółdzielni - porad i pomocy technicznej w zakresie planowania i lokalizacji, przygotowania dokumentacji technicznej, zaopatrzenia w materiały budowlane oraz realizacji inwestycji budowlanych spółdzielni. W szczególności poradnictwo to - w zależności od potrzeb spółdzielni i charakteru inwestycji - obejmuje:
1)
w zakresie planowania i lokalizacji:
a)
badanie stanu technicznego i ocenę przydatności budynków przeznaczonych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
b)
pomoc w ustalaniu kosztów planowanej inwestycji,
c)
pomoc w ustalaniu wartości środków własnych spółdzielni, przeznaczonych na realizację planowanych inwestycji (materiały, transport, robocizna),
d)
pomoc w wyborze lokalizacji inwestycji zgodnie z przepisami o lokalizacji inwestycji z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 67, poz. 408) przez udział w czynnościach lokalizacyjnych odpowiednich fachowców organów architektury i budownictwa prezydium powiatowej lub wojewódzkiej rady narodowej, a w razie ich braku - przez wskazanie spółdzielni innych odpowiednich rzeczoznawców,
e)
pomoc w przygotowaniu wniosku o zatwierdzenie lokalizacji szczegółowej;
2)
w zakresie przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej:
a)
pomoc w określeniu niezbędnego zakresu dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
b)
pomoc w zawarciu - w razie braku odpowiedniego projektu typowego - umowy o wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez właściwe biuro projektowe albo przez osobę uprawnioną,
c)
opiniowanie rachunków za wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
3)
w zakresie zaopatrzenia materiałowego:
a)
pomoc w ustalaniu zapotrzebowania na materiały budowlane i terminów ich dostaw,
b)
opiniowanie jakości materiałów budowlanych otrzymywanych przez spółdzielnię w przesyłkach wagonowych,
c)
interweniowanie w sprawach złej jakości i nieterminowości dostaw materiałów budowlanych,
d)
przydzielanie spółdzielniom materiałów budowlanych z puli postawionej do dyspozycji przez powiatowy zarząd rolnictwa;
4)
w zakresie wykonania inwestycji:
a)
pomoc w organizowaniu robót systemem gospodarczym i w ustalaniu technicznych warunków umów z wykonawcami,
b)
pomoc w wyborze wykonawcy robót wykonywanych systemem zleceniowym i w zawarciu umowy o wykonanie tych robót,
c)
sprawowanie albo organizowanie technicznego nadzoru inwestorskiego nad robotami spółdzielni,
d)
wskazywanie kandydata na inspektora nadzoru dla robót specjalnych i udzielanie pomocy w zawarciu umowy o nadzór,
e)
pomoc w zatwierdzaniu rozliczeń finansowych i materiałowych za wykonane roboty,
f)
udział w odbiorze ostatecznym robót i przekazaniu ukończonych obiektów do użytku.
§  2.
Organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na ich wniosek - pomocy i porad fachowych w sprawach planowania i realizacji inwestycji budowlanych w zakresie obejmującym:
a)
opiniowanie celowości gospodarczej i zakresu planowanej inwestycji,
b)
pomoc w opracowaniu planu gospodarczego spółdzielni,
c)
współpracę z Bankiem Rolnym w sprawie zapewnienia środków finansowych na realizację inwestycji,
d)
pomoc przy ustalaniu wytycznych gospodarczo-użytkowych do opracowania projektu technicznego,
e)
wydawanie opinii o przydatności funkcjonalnej budynków przewidzianych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
f)
zapewnienie - w porozumieniu z organami administracji do spraw budownictwa i architektury - z powiatowej puli materiałowej przeznaczonej na inwestycje rolnicze, realizowane systemem gospodarczym - puli materiałów budowlanych, niezbędnych na pokrycie potrzeb związanych z realizacją inwestycji budowlanych w spółdzielniach produkcyjnych,
g)
udział w odbiorze robót i przekazaniu obiektu do użytku,
h)
ocenę wykonanych inwestycji pod względem gospodarczo-użytkowym i udzielanie spółdzielniom produkcyjnym wskazówek co do racjonalnej eksploatacji i konserwacji urządzeń i budynków,
i)
sporządzanie sprawozdań z realizacji spółdzielczych inwestycji budowlanych.
§  3.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.65.390

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.
Data aktu: 11/08/1958
Data ogłoszenia: 27/08/1958
Data wejścia w życie: 27/08/1958