Zasady dokonywania zmian w planie inwestycji scentralizowanych.

UCHWAŁA NR 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 maja 1958 r.
w sprawie zasad dokonywania zmian w planie inwestycji scentralizowanych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zmiany w planie inwestycji scentralizowanych mogą być dokonywane w granicach ogólnego limitu inwestycyjnego zatwierdzonego przez Radę Ministrów dla danego resortu, a w zakresie planów terenowych - dla danego województwa.
2.
Zwiększenie ogólnych limitów inwestycyjnych resortu lub województwa może nastąpić jedynie na podstawie decyzji Rady Ministrów w granicach nakładów inwestycyjnych przewidzianych na dany rok w narodowym planie gospodarczym.
3.
Zwiększenie ogólnej sumy kredytów budżetowych, określonych w budżecie Państwa na sfinansowanie inwestycji scentralizowanych, następuje w trybie ustalonym w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa.
§  2.
1.
Inwestor może dokonywać zmian w tytułach inwestycyjnych oraz przesunięć pomiędzy poszczególnymi tytułami w granicach przydzielonego limitu inwestycyjnego oraz zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla danej inwestycji. Powyższe postanowienie nie uchyla uprawnień inwestorów wynikających z § 3 uchwały nr 48 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1957 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych (Monitor Polski Nr 12, poz. 82 i Nr 96, poz. 557).
2.
Zwiększenie limitu tytułu inwestycyjnego wymaga równoczesnego przydzielenia środków finansowych w wysokości niezbędnej dla sfinansowania zwiększonego limitu.
3.
Inwestor nie może wprowadzić do planu inwestycji scentralizowanych nowych tytułów inwestycyjnych.
§  3.
Jednostki sprawujące bezpośredni nadzór nad inwestorami objętymi planem centralnym (centralne zarządy, zjednoczenia itp.) mogą dokonywać zmian planu w granicach limitów inwestycyjnych podległych im inwestorów, nie mogą one jednak wprowadzać do planu inwestycji scentralizowanych nowych tytułów inwestycyjnych.
§  4.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą dokonywać wszelkich zmian w resortowych planach inwestycyjnych objętych planem centralnym w granicach przydzielonego im ogólnego limitu na inwestycje scentralizowane.
2.
Zmiany limitów inwestycyjnych w planie inwestycji scentralizowanych powodujące zmiany w budżecie centralnym dokonywane są w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Włączenie do planu nowych inwestycji scentralizowanych może nastąpić pod warunkiem posiadania dla tych inwestycji co najmniej pierwszego stadium dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla całej inwestycji oraz projektu technicznego lub techniczno-roboczego dla zakresu rzeczowego przewidzianego do realizacji na dany rok, a także zapewnienia odpowiednich środków finansowych, z tym że wprowadzenie do planu nowych inwestycji "szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej", tj. których projekty wstępne zatwierdza Rada Ministrów bądź właściwi ministrowie, wymaga akceptacji Rady Ministrów.
§  5.
Zmiany w tytułach inwestycyjnych, powodujące zmiany limitów na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub limitów na roboty budowlano-montażowe, na które zawarto już umowy o wykonawstwie, mogą być dokonywane jedynie w porozumieniu z wykonawcą.
§  6.
1.
Zmiany limitów inwestycyjnych planów terenowych powodujące zmiany w budżecie terenowym przeprowadzają rady narodowe i prezydia rad narodowych zgodnie z kompetencjami, wynikającymi z przepisów o wykonywaniu budżetów terenowych.
2.
Zmiany limitów inwestycyjnych planów terenowych nie powodujące zmian w budżecie należą do kompetencji wydziałów (jednostek równorzędnych) prezydiów właściwych rad narodowych.
§  7.
1.
Zmiany limitów inwestycyjnych wynikające ze zmian organizacyjnych lub przekazywania zadań rzeczowych pomiędzy inwestorami są zmianami formalnymi.
2.
Zmiany formalne dokonywane są na podstawie zgody zainteresowanych inwestorów:
1)
w zakresie planu centralnego:
a)
przez ministra, gdy zainteresowani inwestorzy nadzorowani są przez różne jednostki podległe ministrowi, lub przez właściwą jednostkę nadrzędną, gdy zmiany są dokonywane pomiędzy podległymi jej inwestorami,
b)
przez właściwych ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów, gdy zainteresowani inwestorzy nadzorowani są przez różnych ministrów;
2)
w zakresie planu terenowego:
a)
przez prezydium właściwej rady narodowej, gdy zmiany dotyczą podległych jej inwestorów,
b)
przez prezydium rady narodowej wyższego szczebla w pozostałych przypadkach.
3.
Zmiany formalne pomiędzy planem centralnym a planami terenowymi dokonywane są na podstawie zgody właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) i zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Zmiany formalne pomiędzy województwami dokonywane są na podstawie zgody zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
5.
Ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych, przekazujący limity, obowiązani są zawiadamiać Komisję Planowania przy Radzie Ministrów o dokonywanych przesunięciach limitów pomiędzy ministerstwami (urzędami centralnymi) oraz województwami.
§  8.
1.
Upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) - w przypadkach uzasadnionych - do przekazywania swoich uprawnień inwestorom oraz jednostkom nadzorującym tych inwestorów.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą na podstawie zasad zawartych w niniejszej uchwale wydać przepisy szczegółowe o dokonywaniu zmian w planie inwestycji scentralizowanych uwzględniające specyfikę swoich branż.
§  9.
Minister Finansów określi tryb dokonywania zmian w limitach inwestycyjnych i planach sfinansowania inwestycji.
§  10.
Traci moc uchwała nr 466 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1956 r. w sprawie zasad dokonywania zmian w planie inwestycyjnym (Monitor Polski Nr 64, poz. 750 i Nr 69, poz. 848).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.41.232

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady dokonywania zmian w planie inwestycji scentralizowanych.
Data aktu: 15/05/1958
Data ogłoszenia: 24/05/1958
Data wejścia w życie: 24/05/1958