Ramowa struktura organizacyjna i zakres działania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego materiałów budowlanych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 5 sierpnia 1957 r.
w sprawie ramowej struktury organizacyjnej i zakresu działania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego materiałów budowlanych.

Na podstawie uchwały nr 435 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie usprawnienia prac w zakresie organizacji i etatów w aparacie administracji państwowej i gospodarczej oraz uproszczenia trybu ich załatwiania, uchwały nr 440 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1956 r. w sprawie przekazania zadań i likwidacji Państwowej Komisji Etatów oraz uchwały nr 76 Rady Ministrów z dnia 13 marca 1957 r. w sprawie zmian w zasadach organizacji państwowego przemysłu terenowego materiałów budowlanych ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Zadaniem wojewódzkiego zarządu przemysłu terenowego materiałów budowlanych, zwanego dalej "wojewódzkim zarządem", jest koordynowanie i nadzorowanie działalności przedsiębiorstw terenowego przemysłu materiałów budowlanych oraz sprawowanie nadzoru nad właściwymi rzeczowo organami prezydiów rad narodowych niższego stopnia w zakresie przemysłu materiałów budowlanych.
2.
W szczególności do wojewódzkiego zarządu należy w zakresie spraw terenowego przemysłu materiałów budowlanych:
1)
ustalanie kierunków rozwojowych terenowego przemysłu materiałów budowlanych,
2)
nadzór i koordynacja prac związanych z zapewnieniem baz surowcowych oraz eksploatacji surowców terenowego przemysłu materiałów budowlanych,
3)
ustalanie wytycznych i wskaźników do planów produkcyjnych przedsiębiorstw,
4)
sporządzanie planów i sprawozdań zbiorczych,
5)
opracowywanie i wprowadzanie programu postępu technicznego,
6)
ustalanie wytycznych i instruowanie w sprawie metod, techniki i organizacji produkcji,
7)
przydzielanie przedsiębiorstwom środków produkcji,
8)
nadzorowanie wykonania zadań rzeczowych,
9)
kontrolowanie całokształtu działalności przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej, materiałowej, funduszu płac, eksploatacji i remontów maszyn, urządzeń i środków transportowych,
10)
sprawowanie funkcji inwestora naczelnego,
11)
ustalanie wytycznych i kontrolowanie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
12)
opracowywanie programu i instruowanie w zakresie szkolenia,
13)
udzielanie przedsiębiorstwom pomocy w rozwiązywaniu trudniejszych zagadnień produkcyjnych,
14)
załatwianie spraw związanych z nabywaniem i przekazywaniem nieruchomości, przekazywaniem zakładów bądź ich części, zarządami przymusowymi itp.,
15)
stawianie wniosków do prezydiów właściwych rad narodowych w sprawach sieci przedsiębiorstw,
16)
współpraca z prezydiami rad narodowych niższego stopnia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami,
17)
analizowanie działalności przedsiębiorstw oraz stawianie wniosków i wydawanie poleceń w sprawie usprawnienia ich pracy,
18)
rozpatrywanie skarg i zażaleń oraz krytyki prasowej dotyczących działalności przedsiębiorstw,
19)
udzielanie pomocy i poradnictwa prezydiom rad narodowych niższego stopnia w zakresie organizacji produkcji materiałów budowlanych przez zespoły chłopskie, ze szczególnym uwzględnieniem surowców pochodzenia miejscowego,
20)
opiniowanie celowości tworzenia prywatnych przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej uprawnione jest do rozszerzenia w granicach obowiązujących przepisów ustalonego w ust. 2 zakresu działania wojewódzkiego zarządu w sprawach terenowego przemysłu materiałów budowlanych.
§  2.
1.
Wojewódzki zarząd pod względem organizacyjnym dzieli się - w zależności od rozmiaru zadań - na działy i stanowiska pracy.
2.
Ramową strukturę organizacyjną wojewódzkiego zarządu określa schemat graficzny, stanowiący załącznik do zarządzenia.
3.
Szczegółową organizację i zakres czynności wojewódzkiego zarządu ustali prezydium wojewódzkiej rady narodowej w drodze nadania mu regulaminu.
4.
Regulamin, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać szczegółowe określenie zadań wojewódzkiego zarządu i poszczególnych jego komórek organizacyjnych oraz zasady funkcjonowania.

ZAŁĄCZNIK 

SCHEMAT RAMOWEJ STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ WOJEWÓDZKIEGO ZARZĄDU PRZEMYSŁU TERENOWeGO MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.80.485

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Ramowa struktura organizacyjna i zakres działania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego materiałów budowlanych.
Data aktu: 05/08/1957
Data ogłoszenia: 10/10/1957
Data wejścia w życie: 10/10/1957