Tymczasowe powierzenie przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego terenowej koordynacji przewozów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 sierpnia 1951 r.
w sprawie tymczasowego powierzenia przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego terenowej koordynacji przewozów.

Dla zapewnienia pełnej koordynacji przewozów, właściwego podziału przewożonej masy towarowej pomiędzy poszczególne środki transportu oraz najbardziej ekonomicznego zaspokojenia potrzeb przewozowych terenu, na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 26) oraz § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do czasu powołania komisji koordynujących terenowo działalność transportu powierza się przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego (WKPG) terenową koordynację przewozów towarowych i osobowych w zakresie określonym w § 2 niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Do terenowej koordynacji przewozów należy zapewnienie pełnej i racjonalnej współpracy pomiędzy kolejami normalnotorowymi i dojazdowymi, komunikacją samochodową oraz żeglugą w zakresie przewozu osób i towarów.
2.
W szczególności zadaniem przewodniczącego WKPG w zakresie koordynacji przewozów jest:
1)
opiniowanie projektowania tras i obszarów komunikacji samochodowej i kolei dojazdowych;
2)
opiniowanie projektowania linii samochodowych uzupełniających kolej oraz określenie miejscowości, w których należałoby utworzyć nowe punkty obsługi przewozowej transportu samochodowego, kolejowego i wodnego;
3)
badanie możliwości zastępowania na pewnych odcinkach ruchu samochodowego w całości lub częściowo przez ruch kolejowy i na odwrót oraz opracowywanie odpowiednich wniosków;
4)
opracowywanie wniosków koordynacyjnych w zakresie rozkładów jazdy;
5)
stawianie wniosków w sprawach taryf przewozowych pod kątem koordynacji zadań różnych środków przewozowych;
6)
opracowywanie wniosków w sprawie podziału nadawanej w danym województwie masy towarowej pomiędzy poszczególne środki przewozowe ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania wodnych szlaków komunikacyjnych;
7)
rozpatrywanie i zatwierdzanie miesięcznych, operatywnych planów przewozów towarowych Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) i nadzór nad ich wykonywaniem.
§  3.
Przewodniczący WKPG jest uprawniony do żądania od poszczególnych instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych wszelkich danych i informacji potrzebnych do wykonania zadań określonych w § 2.
§  4.
1.
Dla wykonania zadań określonych w § 2 przewodniczący WKPG obowiązany jest zwoływać konferencje z udziałem:
1)
kierownika wydziału komunikacyjnego prezydium WRN;
2)
dyrektora okręgu kolei lub jego zastępcy;
3)
dyrektora okręgu PKS lub jego zastępcy;
4)
naczelnika zarządu kolei dojazdowych Polskich Kolei Państwowych (o ile taka kolej występuje na terenie województwa), a na terenie województwa katowickiego - i dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego;
5)
przedstawiciela Państwowej Żeglugi Śródlądowej (PŻS) (o ile występuje ona na terenie województwa);
6)
przedstawiciela Państwowej Żeglugi Przybrzeżnej (ŻP) (o ile występuje ona na terenie województwa);
7)
przedstawicieli miejskiej komisji planowania gospodarczego i wydziału komunikacyjnego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi w odniesieniu do województw warszawskiego i łódzkiego.
2.
Przewodniczący WKPG może zapraszać na posiedzenie w razie potrzeby przedstawicieli innych jednostek transportowych i gospodarczych.
§  5.
1.
Konferencje zwołuje przewodniczący WKPG w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
2.
Na konferencjach mogą być podejmowane uchwały, wynikające z uzgodnienia sprawy; sprawy, co do których nie można było osiągnąć porozumienia, przewodniczący WKPG przedstawia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG), a przedstawiciele innych jednostek - swoim ministerstwom.
3.
W sprawach, w których zainteresowane są dwa lub więcej województw, przewodniczący WKPG, który zainicjował daną sprawę, może odbyć jedno lub więcej posiedzeń wspólnych z przedstawicielami zainteresowanych województw.
4.
Uchwały, powzięte na konferencjach, których realizacja należy do właściwości organów reprezentowanych na konferencji, są wiążące dla tych organów. Prezydium WRN może określić sprawy, w których uchwały powzięte na konferencji mogą być wykonane dopiero po ich zatwierdzeniu uchwałą prezydium WRN; uchwały konferencji w sprawach nie należących do właściwości organów reprezentowanych na konferencji przedstawia przewodniczący WKPG zarówno prezydium WRN jak i PKPG.
§  6.
Przewodniczący WKPG może powierzać opracowanie niektórych zagadnień dotyczących terenowej koordynacji przewozów rzeczoznawcom na zasadzie umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  7.
1.
W zakresie terenowej koordynacji przewozów przewodniczący WKPG działa stosownie do uchwał prezydium WRN oraz stosownie do instrukcji fachowych PKPG (Departament Komunikacji i Łączności), której przewodniczący WKPG składa kwartalne sprawozdanie (w 2 egzemplarzach).
2.
Przewodniczący WKPG przesyła odpisy protokołów z konferencji, o których mowa w § 4, w dwóch egzemplarzach do PKPG oraz po 1 egzemplarzu do Ministerstw: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi w przypadku, jeżeli sprawy poruszone na konferencji dotyczą zakresu działania tych ministerstw.
§  8.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 sierpnia 1951 r.
2.
Jednocześnie tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 6 maja 1948 r. o utworzeniu w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych komisji koordynacji przewozów (Dz. U. M. K. Nr 10, poz. 184),
2)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 29 września 1948 r. o zmianie regulaminu komisji koordynacji przewozów w DOKP (Dz. U. M. K. Nr 15, poz. 303),
3)
okólnik Ministra Komunikacji z dnia 4 października 1948 r. w sprawie wytycznych działalności komisji koordynacji w DOKP (Dz. U. M. K. Nr 16, poz. 320),
4)
okólnik Ministra Komunikacji z dnia 15 października 1948 r. w sprawie nadzoru nad działalnością komisji koordynacji przewozów w DOKP (Dz. U. M. K. Nr 18, poz. 338).
§  9.
Minister Kolei wyda podległym sobie dyrektorom okręgów kolei polecenie przekazania przewodniczącym odpowiednich wojewódzkich komisji planowania gospodarczego całości dokumentacji związanej z pracą dotychczasowych komisji koordynacji przewozów przy DOKP w terminie 15 dni od wydania niniejszego zarządzenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-90.1235

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tymczasowe powierzenie przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego terenowej koordynacji przewozów.
Data aktu: 21/08/1951
Data ogłoszenia: 25/10/1951
Data wejścia w życie: 25/10/1951, 27/08/1951