Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Katowicki Okręg Lasów Państwowych".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 1 stycznia 1951 r.
w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Katowicki Okręg Lasów Państwowych".

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) i w związku z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 27 grudnia 1949 r. w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 510 i z 1950 r. Nr 58, poz. 532) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Katowicki Okręg Lasów Państwowych", zwane dalej "przedsiębiorstwem".
§  2.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Katowicach.
§  3.
Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest bezpośrednie prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie:
a)
urządzenia, hodowli i ochrony lasów,
b)
ścinki i wyrobu podstawowych sortymentów surowca drzewnego,
c)
wywozu drewna z lasu do składów przy kolejach, drogach wodnych i kołowych, jak również do położonych przy lesie zakładów obróbki drewna,
d)
pozyskiwania nasion leśnych, żywicowania drzew, pozyskiwania kory garbarskiej,
e)
prowadzenia gospodarki łowieckiej i rolnej, przy czym rolnej - według zasad ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych,
f)
pozyskiwania innych użytków gospodarki niedrzewnej, z wyjątkiem spraw przekazanych do zakresu działania przedsiębiorstw przewidzianych w art. 6 ust. 2 lit. b) ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448),
g)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich, budowy i utrzymania budynków i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
§  4.
Przedsiębiorstwo prowadzone jest w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
§  5.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawuje Minister Leśnictwa przez Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
§  6.
1.
Na czele przedsiębiorstwa stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością przedsiębiorstwa i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza przedsiębiorstwem przy pomocy dwóch zastępców.
§  7.
1.
Do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępcy i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępcy dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swojego umocowania.
3.
Minister Leśnictwa ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępców dyrektora i pełnomocników.
4.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  8.
Na podstawie pełnomocnictwa Ministra Leśnictwa dyrektor przedsiębiorstwa może w zakresie ustalonym w tym pełnomocnictwie samodzielnie składać oświadczenia dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorstwa.
§  9.
Osoby, upoważnione do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych, mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swojego umocowania.
§  10.
Przydziela się przedsiębiorstwu do wykonywania planowych zadań państwowe lasy i grunty leśne, będące pod zarządem Ministra Leśnictwa, położone na obszarze województwa katowickiego, wraz ze związanymi z nimi gospodarczo gruntami nieleśnymi.
§  11.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne do wykonywania planowych zadań przedsiębiorstwa, określa jego plan finansowy zatwierdzony w przepisanym trybie.
§  12.
Organizacja wewnętrzna i finansowa oraz system finansowy przedsiębiorstwa zostaną ustalone odrębnymi przepisami.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-40.510

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Katowicki Okręg Lasów Państwowych".
Data aktu: 01/01/1951
Data ogłoszenia: 17/05/1951