Ochrona kraju przed stonką ziemniaczaną w 1951 r.

UCHWAŁA NR 310
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 kwietnia 1951 r.
w sprawie ochrony kraju przed stonką ziemniaczaną w 1951 r.

Z uwagi na możliwość wystąpienia nowych ognisk stonki ziemniaczanej, a także recydyw w ogniskach zeszłorocznych, oraz z uwagi na konieczność wykonania przyjętych zobowiązań w zakresie ochrony roślin w stosunku do Z.S.R.R. i innych państw demokracji ludowej Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych prowadzi od listopada roku ubiegłego gruntowne i wszechstronne przygotowania do zbliżającej się kampanii ochrony kraju przed stonką ziemniaczaną.
Dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów konieczna jest pomoc i współpraca ze strony innych resortów oraz zainteresowanych instytucji.

I.

W związku z powyższym Prezydium Rządu uchwala zobowiązać:

1)
Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości - do wyprodukowania - według zgłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych planu na 1951 r. - odpowiednich typów aparatów ochrony roślin oraz części wymiennych, tak aby zapotrzebowanie na te aparaty najdalej przed sezonem akcji 1952 r. mogło być pokryte w całości z produkcji krajowej;
2)
Ministra Przemysłu Chemicznego:
a)
do wykonania ustalonego na tegoroczną kampanię planu produkcji środków chemicznych na akcję przeciwstonkową,
b)
do rozwinięcia na sezon roku przyszłego produkcji takich środków chemicznych, jak preparaty Azotoks, HCCH, dwuchloroetan, arsenian wapnia i inne, według planu zgłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych i zatwierdzonego przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego;
3)
Ministra Oświaty:
a)
do wydania zarządzenia nakładającego na szkoły wszelkiego typu obowiązek wzięcia udziału - na wniosek przewodniczącego prezydium wojewódzkiej i powiatowej rady narodowej - w zbiorowej akcji poszukiwania stonki ziemniaczanej,
b)
do wprowadzenia w programach nauczania przyrody - przede wszystkim w szkołach podstawowych wiejskich - tematu stonki ziemniaczanej;
4)
Ministra Finansów:
a)
do wzmożenia kontroli transportów i przesyłek importowanych płodów roślinnych przechodzących przez wszystkie graniczne punkty przelotowe; to samo odnosi się do wzmożenia kontroli płodów roślinnych eksportowanych do Z.S.R.R. i innych krajów demokracji ludowej, z którymi Polska zawarła konwencje w sprawie ochrony roślin,
b)
do przyznania dodatkowych kredytów dla Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych - na rozszerzenie zaplanowanego na rok bieżący zakresu akcji przeciwstonkowej - w wysokości zł 12.398.719, z czego zł 11.390.515 na zakup środków chemicznych z importu;
5)
Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego - do wydania zarządzenia przedsiębiorstwu państwowemu Państwowa Komunikacja Samochodowa w sprawie przygotowania i postawienia do dyspozycji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych na okres od 15 kwietnia do 15 sierpnia 1951 r. 30 samochodów ciężarowych z kierowcami dla uruchomienia w razie potrzeby lotnych kolumn technicznych oraz dla dowiezienia środków chemicznych i sprzętu na tereny objęte akcją;
6)
Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych - do zaangażowania w prezydiach powiatowych rad narodowych na terenach narażonych na pojawienie się stonki na okres od 1 maja do 1 października 1951 r. co najmniej 80 płatnych pracowników technicznych do pomocy instruktorom ochrony roślin w wykonaniu dodatkowego zakresu prac związanych z realizacją akcji przeciwstonkowej.

II.

Prezydium Rządu wzywa rady narodowe wszystkich stopni, aby przyczyniły się do jak najbardziej sprawnego przygotowania i wykonania akcji ochrony ziemniaków przed stonką, oraz czyni jednocześnie prezydia rad narodowych wszystkich stopni odpowiedzialnymi za sprawne przeprowadzenie całokształtu akcji przeciwstonkowej.

W związku z powyższym Prezydium Rządu poleca radom narodowym:
1)
przeprowadzić pełną mobilizację sił i środków potrzebnych do wykonania tegorocznej akcji przeciwstonkowej;
2)
przedsięwziąć wszystkie środki dla wykonania planu zakładania chwytnych poletek stonkowych, przeprowadzenia lustracji zespołowych i przeglądów indywidualnych pól ziemniaczanych oraz przeprowadzenia pełnej likwidacji wszystkich wykrytych ognisk nalotowych lub recydyw tych ognisk - zgodnie z zarządzeniami Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych;
3)
zapewnić systematyczną powszechną kontrolę całokształtu akcji;
4)
postawić do każdorazowej dyspozycji stacji ochrony roślin w okresie od 15 kwietnia do 15 sierpnia 1951 r. razem co najmniej 30 samochodów ciężarowych dla uruchomienia kolumn technicznych oraz przetransportowania środków na tereny zagrożone, a także co najmniej 14 wozów osobowych dla organizacji i kontroli wykonania akcji. Potrzebną ilość wozów w poszczególnych województwach ustala się jak następuje:
województwo|wozy ciężarowe szt.|wozy osobowe szt.
Szczecin|6|3
Koszalin|3|2
Poznań|6|3
Zielona Góra|8|3
Wrocław|5|2
Bydgoszcz|2|1
5)
wydać odpowiednie zarządzenia, nakładające na sołtysów obowiązek wytypowania w każdej gromadzie przodownika gromadzkiego akcji przeciwstonkowej, którego zadaniem powinno być dopilnowanie po linii społecznej sprawnego zorganizowania i wykonania akcji poszukiwania i zwalczania stonki ziemniaczanej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-40.500

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ochrona kraju przed stonką ziemniaczaną w 1951 r.
Data aktu: 28/04/1951
Data ogłoszenia: 17/05/1951
Data wejścia w życie: 17/05/1951