Organizacja punktów skupu zboża przez Centralę Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 4 czerwca 1949 r.
w sprawie organizacji punktów skupu zboża przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Na podstawie § 8 i 9 rozporządzenia Ministrów Aprowizacji oraz Przemysłu i Handlu z dnia 23 sierpnia 1947 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie unormowania obrotu zbożem i głównymi produktami przemiału (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 348) zarządza się co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" do przygotowania w terminie do dnia 1 sierpnia 1949 r. - 2.600 punktów na całym obszarze Państwa dla skupu i przechowania ze zbiorów w 1949/50 roku i wpływów w naturze z tytułu podatku gruntowego następujących gatunków zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, gryki i prosa.
§  2.
Pojemność magazynowa wszystkich punktów skupu, wskazanych w § 1, winna wynosić co najmniej 400.000 ton. Pojemność magazynowa poszczególnego punktu skupu winna być nie mniejsza, niż zdolność przyjęcia zaofiarowanego zboża w ciągu 10 dni.

Określone w § 1 przygotowania punktów skupu o wskazanej pojemności winno być przeprowadzone niezależnie od obowiązku dokonania magazynowania na podstawie dotychczasowych zleceń Polskich Zakładów Zbożowych.

§  3.
Pomieszczenia przygotowane stosownie do § 1 winny być użyte wyłącznie dla przyjęcia i przechowania wymienionych w § 1 gatunków zbóż.
§  4.
Pomieszczenia magazynowe winny mieć szczelne dachy, ściany i podłogi, być suche, widne i przewiewne. Pomieszczenia winny być należycie zabezpieczone. Ściany w magazynach winny być świeżo wybielone, podłogi wymiecione, a śmiecie spalone. Magazyny winny być poddane dezynfekcji. Magazyny przy punktach skupu winny być do dnia 1 sierpnia 1949 r. całkowicie opróżnione z wszelkiego rodzaju innych towarów.
§  5.
Magazyny przy punktach skupu winny posiadać następujące wyposażenia techniczne:
a)
wagę dziesiętną zalegalizowaną, z kompletem odważników,
b)
wagę t. zw. "holenderską" dla ustalania ciężaru gatunkowego ziarna,
c)
termometr laskowy dla mierzenia temperatury złożonego w pryzmach zboża,
d)
wialnię lub młynek do czyszczenia zboża,
e)
w miarę możności przyrządy do ustalania wilgotności ziarna oraz wagę techniczną 200 gr dla ustalania zanieczyszczeń zboża,
f)
odpowiednią ilość worków, sznurka do wiązania worków oraz łopat do przerzucania zboża.
§  6.
Magazyny przy punktach skupu winny posiadać odpowiednią ilość należycie wyremontowanych środków transportowych w celu sprawnego dokonywania załadunków zboża.
§  7.
Magazyny przy punktach skupu winny być zaopatrzone również w odpowiednią ilość zastaw wagonowych.
§  8.
Przyjmowanie zboża w magazynach przy punktach skupu winno być tak zorganizowane, aby każda dowieziona ilość zboża mogła być szybko przyjęta. W tym celu należy w razie potrzeby przyjmować w magazynie zboże na odpowiedniej ilości wag.

Rolnicy dowożący zboże winni być załatwiani kolejno. Niedopuszczalne jest załatwianie interesantów poza kolejką.

Akcja ważenia i przyjmowania zboża winna być ściśle skoordynowana z manipulacją wypisywania i wydawania kwitów oraz wypłacaniem należności.

§  9.
Na magazynach winny być wywieszone w miejscach widocznych odpowiednie szyldy, a ponadto umieszczony winien być regulamin obowiązujący przy przyjmowaniu zboża.
§  10.
Punkty skupu dokonują zakupu i wysyłki zboża na podstawie miesięcznych kontrakt-planów wystawionych przez Polskie Zakłady Zbożowe. Kontrakt-plany będą wysyłane w końcu każdego miesiąca na miesiąc następny. Kontrakt-plany zawierać będą również dyspozycję wysyłkową.
§  11.
Magazyny przy punktach skupu winny prowadzić księgę magazynową oraz posiadać kwitariusze dla zapisywania ilości i jakości przyjmowanego zboża.
§  12.
Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" winna, w porozumieniu z Polskimi Zakładami Zbożowymi i Giełdami Zbożowo-Towarowymi, zorganizować do dnia 15 lipca 1949 r. fachowe kursy doszkalające dla osób, które będą zatrudnione na stanowiskach kierowniczych w punktach skupu. Regulamin i program kursów podlega zatwierdzeniu przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  13.
W punktach skupu mogą być zatrudnione na stanowiskach kierowniczych osoby, które ukończyły z wynikiem dodatnim kursy, o których mowa w § 12.
§  14.
Kierownicy punktów skupu i magazynów obowiązani są do ścisłego przestrzegania przy przyjmowaniu zboża norm jakościowych, ustalonych przez Giełdy Zbożowo-Towarowe dla poszczególnych rodzajów zbóż.
§  15.
W okresie od dnia 1 do 15 sierpnia 1949 r. przedstawiciele Wydziałów Handlu Urzędów Wojewódzkich oraz Polskich Zakładów Zbożowych dokonywać będą oględzin punktów skupu i magazynów dla stwierdzenia czy odpowiadają one warunkom wymienionym w §§ 4, 5, 6 niniejszego zarządzenia.
§  16.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 4 czerwca 1949 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-38.534

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja punktów skupu zboża przez Centralę Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Data aktu: 04/06/1949
Data ogłoszenia: 25/06/1949
Data wejścia w życie: 25/06/1949, 04/06/1949