Addendum do ogłoszenia o konkursach otwartych: EPSO/AD/375/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka duńskiego (DA) - EPSO/AD/376/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka greckiego (EL) - EPSO/AD/377/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka francuskiego (FR) - EPSO/AD/378/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka chorwackiego (HR) - EPSO/AD/379/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka polskiego (PL) ( Dz.U. C 72 A z 5.3.2020 ).

Addendum do ogłoszenia o konkursach otwartych:
EPSO/AD/375/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka duńskiego (DA)
EPSO/AD/376/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka greckiego (EL)
EPSO/AD/377/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka francuskiego (FR)
EPSO/AD/378/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka chorwackiego (HR)
EPSO/AD/379/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka polskiego (PL)

(Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 72 A z dnia 5 marca 2020 r.)

(2020/C 444 A/06)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2020 r.)

1.
Ze względu na pandemię COVID-19 od dnia 6 marca 2020 r. EPSO musiało przerwać i zawiesić działania dotyczące trwających konkursów, aby zapewnić zgodność wszelkich odpowiednich środków ostrożności z instrukcjami i wytycznymi przekazanymi przez instytucje UE i organy krajowe. Miało to przede wszystkim wpływ na organizację testów wymagających fizycznej obecności w siedzibie EPSO lub w jednym z akredytowanych ośrodków EPSO. Początkowo EPSO planowało wznowienie testów w połowie września 2020 r. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację związaną z COVID-19, z powodu której organy krajowe wprowadzają środki zakazujące dużych zgromadzeń i ograniczające możliwość podróżowania ze względów zdrowia publicznego, w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe przeprowadzanie testów wymagających obecności kandydatów w siedzibie EPSO.
2.
Aby konkursy otwarte mogły się zakończyć w rozsądnym terminie, EPSO ustali optymalny sposób przeprowadzania testów w każdym konkursie i w odpowiednim czasie poinformuje o nim kandydatów. W związku z tym wszystkie testy związane z wyżej wymienionymi konkursami odbędą się albo zdalnie, albo w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych EPSO.

Kandydaci będą mogli wziąć udział w takich zdalnych testach w swoim domu lub biurze, bez konieczności udania się do ośrodka egzaminacyjnego EPSO. Będą się one odbywać za pośrednictwem wideokonferencji. Wszystkie informacje techniczne zostaną przekazane w odpowiednim czasie, w tym instrukcje dotyczące sprawdzenia połączenia internetowego przed dniem, w którym odbędą się testy. Kandydaci są zobowiązani sprawdzać swoje konto EPSO co najmniej dwa razy w tygodniu.

3.
W przypadku testów przeprowadzanych w akredytowanych ośrodkach EPSO kandydaci będą mieli duży wybór ośrodków w całej Europie i na świecie. Zastosowane zostaną wszelkie środki sanitarne niezbędne do przeprowadzenia testów w tych ośrodkach egzaminacyjnych.
4.
Zaproszenia do udziału w testach zostaną opublikowane na kontach EPSO poszczególnych kandydatów.
5.
Testy wstępne z tłumaczenia pisemnego przeprowadzane w tych konkursach zostaną zorganizowane albo zdalnie, albo w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych EPSO.
6.
Konkursy te miały obejmować ćwiczenie w grupie na etapie testów oceny zintegrowanej. Zamiast ćwiczenia w grupie wszyscy kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę sytuacyjną badającą poziom kompetencji, która zostanie zorganizowana zdalnie za pośrednictwem wideokonferencji. Rozmowa sytuacyjna będzie trwała od 30 do 40 minut. Ta zmiana w testach wynika z faktu, że ćwiczenia w grupie nie można przeprowadzić w zadowalający sposób w formie zdalnej. Ewentualne pojawienie się problemów technicznych mogłoby zakłócić dynamikę grupy i wpłynąć negatywnie na wyniki uczestniczących w tym zadaniu kandydatów.

W rozmowie sytuacyjnej badającej poziom kompetencji sprawdza się te same ogólne kompetencje, co w ćwiczeniu w grupie, zadając kandydatom pytania o to, jak zachowaliby się w konkretnej sytuacji. Ma ona formę indywidualnego spotkania online z przeszkoloną osobą prowadzącą rozmowę, która udziela dodatkowych informacji zgodnie z częściowo ustalonym scenariuszem.

Na około dwa lub trzy tygodnie przed rozpoczęciem okresu przeprowadzania rozmów sytuacyjnych kandydaci otrzymają opis zadania i informacje ogólne, które pomogą im przygotować się do rozmowy. W ramach zadania kandydaci zostaną poproszeni o zastąpienie współpracownika i przejęcie odpowiedzialności za różne zadania i sytuacje, które będą omawiane podczas rozmowy. Pojawią się również dodatkowe sytuacje, niezwiązane z opisem zadania. Podczas rozmowy kandydaci będą mieli dostęp do otrzymanego opisu zadania i do informacji ogólnych.

Rozmowy z kandydatami będą przeprowadzać pracownicy UE. Dwóch członków komisji konkursowej będzie obserwować rozmowę i oceniać wyniki każdego kandydata oraz przyznawać punkty w odniesieniu do poszczególnych kompetencji objętych testem. Osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie zaangażowana w ocenę kandydata.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.444A.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Addendum do ogłoszenia o konkursach otwartych: EPSO/AD/375/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka duńskiego (DA) - EPSO/AD/376/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka greckiego (EL) - EPSO/AD/377/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka francuskiego (FR) - EPSO/AD/378/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka chorwackiego (HR) - EPSO/AD/379/20 - Prawnicy lingwiści (AD 7) języka polskiego (PL) ( Dz.U. C 72 A z 5.3.2020 ).
Data aktu: 22/12/2020
Data ogłoszenia: 22/12/2020