Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii.

Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii

(2013/C 80/07)

(Dz.U.UE C z dnia 19 marca 2013 r.)

W dniu 20 marca 2012 r. Komisja opublikowała decyzję wykonawczą Komisji 2012/161/UE(1), przewidującą wszczęcie dochodzenia w celu przeprowadzenia analizy skutków wypowiedzenia przez Wielonarodowe Państwo Boliwia (zwane dalej "Boliwią") Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających ("Jednolita Konwencja ONZ" lub "Konwencja") oraz skutecznego wdrażania tych przepisów. Zakres dochodzenia dotyczył ustalenia czy szczególne rozwiązanie motywacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów ("GSP Plus") przyznane Boliwii zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008(2) wprowadzającym ogólny system preferencji taryfowych ("rozporządzenie w sprawie GSP") powinno zostać cofnięte, zgodnie z przepisami ustanowionymi w art. 15 ust. 2 tego rozporządzenia.

Dochodzenie zostało wszczęte w następstwie złożenia przez Boliwię na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dokumentu wypowiedzenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w dniu 29 czerwca 2011 r. Wypowiedzenie weszło w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. W dniu 29 grudnia 2011 r. rząd Boliwii złożył na ręce Sekretarza Generalnego ONZ wniosek w sprawie reakcesji do Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających z zastrzeżeniem umożliwiającym w tym państwie tradycyjne żucie liści koki, konsumpcję i wykorzystanie liści koki w swojej naturalnej postaci do zastosowań kulturowych i leczniczych; wykorzystanie ich w naparach, uprawę, handel i posiadanie liści koki w zakresie koniecznym do tych legalnych celów. Przepisy konwencji stanowią, że jeżeli jedna trzecia 183 rządów stron konwencji nie wyrazi sprzeciwu do dnia 10 stycznia 2013 r., wniosek ten będzie przyjęty.

Komisja stwierdziła, że jedynie 15 rządów stron Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych wniosło sprzeciw do dnia 10 stycznia 2013 r. W związku z tym Boliwia ponownie przystępuje do konwencji. Konwencja wchodzi w życie w przypadku Boliwii dnia 10 lutego 2013 r.

Komisja sprawdziła czy władze Boliwii zmieniły swoje przepisy i praktyki wobec nielegalnych środków odurzających po wypowiedzeniu konwencji oraz czy wypowiedzenie to doprowadziło do sytuacji, w której ustawodawstwo nie zostało skutecznie wdrożone. W tym celu Komisja przesłała władzom Boliwii kwestionariusz. Rząd Boliwii przekazał w odpowiednim terminie odpowiedzi na pytania zawarte w wyżej wymienionym kwestionariuszu. Komisja przeanalizowała treść tych odpowiedzi i przekazała rządowi Boliwii prośbę o dodatkowe wyjaśnienia niektórych elementów odpowiedzi. Boliwia dostarczyła w odpowiednim czasie odpowiedź zawierającą wymagane wyjaśnienia.

Komisja wzięła również pod uwagę inne istotne informacje, a w szczególności ostatnie dostępne sprawozdania właściwych organów międzynarodowych, tj. Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (INCB) i Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Dochodzenie wykazało, że zasady i obowiązki wynikające z prawa krajowego pozostały zasadniczo niezmienione po dniu 29 czerwca 2011 r. W Boliwii obowiązuje system wewnętrznego ustawodawstwa i współpracy międzynarodowej, który jest powiązany z odpowiednimi przepisami międzynarodowymi odnośnie do zwalczania produkcji, handlu i stosowania nielegalnych środków odurzających. Żadnego z elementów tego systemu nie zmieniono po wypowiedzeniu Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych. W związku z tym ustawodawstwo Boliwii nadal uwzględnia postanowienia Konwencji zgodnie z art. 15 ust. 2.

Dochodzenie wykazało również, że w wyniku wypowiedzenia konwencji nie doszło do osłabienia skutecznego wdrożenia obowiązujących przepisów prawnych. Tym samym, Boliwia nadal skutecznie wdraża odpowiednie przepisy.

Na podstawie tych informacji, zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia GSP Komisja postanowiła zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 27 ust. 5 tego rozporządzenia, że wyniki dochodzenia nie uzasadniają czasowego wycofania preferencji taryfowych GSP Plus dla Boliwii i w związku z tym postanowiła zakończyć dochodzenie. Należy również przypomnieć, że zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia GSP Komisja będzie nadal monitorować rozwój sytuacji w odniesieniu do statusu ratyfikacji i skutecznego wdrożenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych w Boliwii oraz reagować zgodnie z procedurami przewidzianymi w rozporządzeniu GSP, w tym, w razie potrzeby, poprzez rozpoczęcie nowego dochodzenia w tej sprawie.

______

(1) Dz.U. L 80 z 20.3.2012, s. 30.

(2) Dz.U. L 211 z 6.8.2008, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.80.14

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii.
Data aktu: 19/03/2013
Data ogłoszenia: 19/03/2013