Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 z dnia 5 maja 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania - Informacje o środkach przyjętych przez państwa członkowskie zgodnie z załącznikami II.b-II.f.

NOTA INFORMACYJNA

Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 z dnia 5 maja 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania(1)- Informacje o środkach przyjętych przez państwa członkowskie zgodnie z załącznikami II.b-II.f

(2013/C 151/10)

(Dz.U.UE C z dnia 30 maja 2013 r.)

Zgodnie z załącznikami II.b-II.f rozporządzenia (WE) nr 428/2009 zmienionego rozporządzeniem Rady (UE) nr 1232/2011 każdy eksporter stosujący generalne unijne zezwolenie na wywóz (EUGEA) musi powiadomić właściwe organy państwa członkowskiego, w którym ma on swoją siedzibę, o pierwszym zastosowaniu takiego zezwolenia nie później niż 30 dni po terminie dokonania pierwszego wywozu lub, ewentualnie, zgodnie z wymogami właściwego organu, przed pierwszym zastosowaniem takiego zezwolenia. Zgodnie z załącznikami II.b-II.f rozporządzenia (WE) nr 428/2009 państwa członkowskie powinny również przekazać Komisji informacje o trybie powiadamiania przyjętym w odniesieniu do pierwszego zastosowania generalnego unijnego zezwolenia na wywóz nr UE002 do UE006. Ponadto w załącznikach II.b-II.f umożliwiono państwom członkowskim nałożenie innych wymagań, takich jak rejestracja eksporterów oraz wymogi dotyczące sprawozdawczości. Komisja publikuje przekazane jej informacje w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

1. INFORMACJE PRZEKAZANE PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE NA TEMAT TRYBU POWIADAMIANIA PRZYJĘTEGO W ODNIESIENIU DO PIERWSZEGO ZASTOSOWANIA GENERALNYCH UNIJNYCH ZEZWOLEŃ NA WYWÓZ NR UE002, UE003, UE004, UE005 I UE006

Zgodnie z "warunkami i wymogami dotyczącymi stosowania" generalnego unijnego zezwolenia na wywóz nr UE002 do UE006 wymaga się, aby Komisja opublikowała środki wprowadzone przez państwa członkowskie dotyczące trybu powiadamiania przyjętego w odniesieniu do pierwszego zastosowania tych zezwoleń. W poniższej tabeli przedstawiono środki przyjęte przez państwa członkowskie, o których została powiadomiona Komisja. Następnie podane są szczegółowe informacje o środkach zgłoszonych Komisji.

Państwo członkowskie Tryb powiadamiania o pierwszym zastosowaniu generalnych unijnych zezwoleń na wywóz nr UE002, UE003, UE004, UE005 i UE006
BELGIA Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
BUŁGARIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
REPUBLIKA CZESKA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
DANIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
NIEMCY Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
ESTONIA Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
IRLANDIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
GRECJA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
HISZPANIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
FRANCJA Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
WŁOCHY Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
CYPR Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
ŁOTWA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
LITWA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
LUKSEMBURG Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
WĘGRY Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
MALTA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
NIDERLANDY Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
AUSTRIA Przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia
POLSKA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
PORTUGALIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
RUMUNIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
SŁOWENIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
SŁOWACJA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
FINLANDIA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
SZWECJA Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO Nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu

1.1. Belgia

Pierwsze zastosowanie generalnego unijnego zezwolenia na wywóz jest uwarunkowane uprzednią rejestracją i powiadomieniem, których należy dokonać przy pomocy specjalnego formularza, dostępnego na stronie internetowej właściwego organu wydającego zezwolenie.

- Region Flamandzki: http://www.vlaanderen.be/csg

- Region Waloński:

http://economie.wallonie.be/Licences_armes/2U/Types_licences.html

- Region Stołeczny Brukseli: (strona internetowa w trakcie tworzenia)

Zgodnie z praktyką stosowaną przez administrację krajową, rejestracji należy dokonać przez pierwszym zastosowaniem EUGEA.

Ponadto eksporterzy powinni co roku przekazywać organom wydającym zezwolenie informacje dotyczące poddanych wywozowi produktów podwójnego zastosowania, ich liczby, szczegółów dotyczących eksportera/użytkownika końcowego i ich końcowego zastosowania. Przekazanie tych informacji może przyjąć formę sprawozdania.

Dodatkowe zobowiązania dotyczące prowadzenia rejestrów (przynajmniej przez trzy lata) wymagają przechowywania dokumentów handlowych dotyczących wywozu z zastosowaniem EUGEA (np. faktur, manifestów itp.).

1.2. Bułgaria

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.3. Republika Czeska

Pierwsze zastosowanie generalnego unijnego zezwolenia na wywóz jest uwarunkowane rejestracją w Ministerstwie Przemysłu i Handlu na mocy działu 6 ustawy nr 594/2004 Sb. Eksporter powinien określić liczbę odpowiednich EUGEA. Ministerstwo potwierdza rejestrację eksportera w ciągu 10 dni od otrzymania wniosku na piśmie.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1232/2011 eksporter powinien również powiadomić o pierwszym wywozie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

Ponadto eksporter składa sprawozdania, na wniosek ministerstwa, dotyczące wywozu towarów przeprowadzonego zgodnie z EUGEA.

1.4. Dania

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.5. Niemcy

Niemcy stosują wobec wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz tryb powiadamiania umożliwiający eksporterom powiadomienie o pierwszym zastosowaniu EUGEA Federalnego Biura Gospodarki i Kontroli Eksportu nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

Celem przedłożenia powiadomienia, eksporterzy rejestrują się drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: http://www.ausfuhrkontrolle.info/ausfuhrkontrolle/de/antragstellung/agg_antragstellung/index.html

Ponadto eksporterzy zobowiązani są do powiadamiania co pół roku o transakcjach wywozu w ramach EUGEA. Eksporterzy drogą elektroniczną przekazują informacje dotyczące towarów poddanych wywozowi, ich wartości oraz szczegółów dotyczących eksportera i odbiorcy.

1.6. Estonia

Zgodnie z art. 25.4 estońskiej ustawy o towarach strategicznych, przed pierwszym zastosowaniem generalnego unijnego zezwolenia na wywóz wymagana jest rejestracja w Komisji Towarów Strategicznych i powiadamianie jej, jako organu odpowiedzialnego.

W art. 29.2 określono procedurę składania wniosków o rejestrację jako użytkownik EUGEA oraz termin dziesięciu dni roboczych od dnia otrzymania wniosku i wszystkich wymaganych dokumentów. Wnioskodawca zostaje poinformowany na piśmie o rejestracji jako użytkownik EUGEA, do bazy danych zostają wprowadzone odpowiednie dane (art. 30 ust. 1).

Zgodnie z art. 35.2 zarejestrowany użytkownik EUGEA powinien dwa razy do roku przedłożyć Komisji Towarów Strategicznych sprawozdanie pisemne na temat swojej działalności. Sprawozdania obejmują każde z poprzednich półroczy od dnia 30 czerwca i od dnia 31 grudnia i składane są w ciągu 30 dni kalendarzowych po upłynięciu okresu objętego sprawozdaniem.

Zgodnie z art. 35.1 zarejestrowany użytkownik EUGEA prowadzi odpowiedni rejestr i przechowuje dokumenty dotyczące opisu towarów, ich liczby i wartości, dat przekazania towarów, nazw i adresów stron przeprowadzających transakcję, zastosowania końcowego i końcowego użytkownika. Rejestr należy przechowywać przez co najmniej dziesięć lat od dnia 1 stycznia roku następującego po sporządzeniu danego dokumentu.

1.7. Irlandia

Każdy eksporter posiadający siedzibę w Irlandii oraz stosujący generalne unijne zezwolenia na wywóz powinien powiadomić Irlandzki Urząd ds. Wydawania Zezwoleń na Wywóz o pierwszym zastosowaniu nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.8. Grecja

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.9. Hiszpania

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.10. Francja

Zgodnie z praktyką stosowaną przez administrację krajową, pierwsze zastosowanie generalnego unijnego zezwolenia na wywóz jest uwarunkowane uprzednią rejestracją i powiadomieniem, których należy dokonać przy pomocy specjalnego formularza, dostępnego na stronie internetowej właściwego organu wydającego zezwolenie (http://www.dgcis.redressement-productif.gouv.fr/biens-doub-leusage/telechargements).

1.11. Włochy

Zgodnie z ministerialną ustawą informacyjną nr PCI/79931 włoscy eksporterzy muszą powiadomić o zamiarze zastosowania generalnego unijnego zezwolenia na wywóz w ciągu 30 dni przed pierwszym zastosowaniem.

Ponadto eksporterzy zobowiązani są do powiadamiania co pół roku o transakcjach wywozu w ramach EUGEA.

Szczegółowe informacje dotyczące trybu powiadamiania można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego:

http://www.mise.gov.it/index.php?option=com_content&view=article&viewType=0&idarea1=564&idarea2=700&idarea3=0&andor=AND&sectionid=2,12&andorcat=AND&idmenu=1406&partebassaType=0&MvediT=1&showMenu=1&showCat=1&id=2022475&idarea4=0&idareaCalendario1=0&showArchiveNewsBotton=0&directionidUser

1.12. Cypr

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.13. Łotwa

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.14. Litwa

Zgodnie z art. 57 regulaminu dotyczącego wywozu, przywozu, pośrednictwa i wewnątrzwspólnotowego transferu towarów strategicznych przyjętego na mocy rezolucji rządu nr 617 z dnia 29 maja 2012 r., eksporterzy powiadamiają Ministerstwo Gospodarki o zamiarze zastosowania generalnego unijnego zezwolenia na wywóz co najmniej 10 dni przed pierwszym zastosowaniem zezwolenia.

1.15. Luksemburg

Zgodnie z praktyką stosowaną przez administrację krajową, pierwsze zastosowanie generalnego unijnego zezwolenia na wywóz jest uwarunkowane uprzednim powiadomieniem, którego należy dokonać przy pomocy specjalnego formularza, dostępnego na stronie internetowej właściwego organu wydającego zezwolenie:

http://www.eco.public.lu/attributions/dg5/d_commerce_exterieur/office_licences/import_export/controle_export/2usage/2usage_licences/index.html

lub

http://www.guichet.lu/biens-DU

Ponadto eksporterzy muszą prowadzić rejestr wywozów w ramach EUGEA (taki rejestr powinien w szczególności zawierać wszelkie dokumenty handlowe i przewozowe związane z wywozem, włącznie ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi produktów podwójnego zastosowania (liczba, wartość, opis itp.), dat wywozu, szczegółowych danych na temat eksportera, użytkownika końcowego i zastosowania końcowego) przez dziesięć lat. Rejestr należy okazać na żądanie organu wydającego zezwolenia.

1.16. Węgry

Zgodnie z art. 3 ust. 1 Dekretu Rządowego nr 13/2011 (II.22) w sprawie zezwoleń na obrót zagraniczny produktami podwójnego zastosowania, ze zmianami, Węgry wymagają uprzedniej rejestracji przed pierwszym zastosowaniem generalnych unijnych zezwoleń na wywóz.

Podczas rejestracji poprzedzającej pierwsze zastosowanie generalnego unijnego zezwolenia na wywóz wypełnia się również odpowiednie powiadomienie.

Ponadto w art. 13 ust. 4 Dekretu Rządowego nr 13/2011 (II.22) w sprawie zezwoleń na obrót zagraniczny produktami podwójnego zastosowania, ze zmianami, przyjęto wymóg dotyczący składania co pół roku sprawozdań na temat rzeczywistego zastosowania EUGEA.

1.17. Malta

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.18. Niderlandy

Zgodnie z art. 5 ustawy Uitvoeringsregeling strategische goederen eksporterzy mogą stosować generalne unijne zezwolenia na wywóz po dokonaniu rejestracji ex ante co najmniej dwa tygodnie przed pierwszym zastosowaniem.

1.19. Austria

Zgodnie z art. 59.5 ustawy o handlu zagranicznym z 2011 r., Federalny Dziennik Ustaw Część I, nr 26, o zamiarze zastosowania generalnego unijnego zezwolenia na wywóz należy powiadomić ministra właściwego ds. gospodarki, rodziny i młodzieży przed pierwszym zastosowaniem generalnego unijnego zezwolenia na wywóz celem rejestracji. W powiadomieniu należy precyzyjnie określić, które generalne unijne zezwolenie (zezwolenia) na wywóz będzie (będą) zastosowane.

Zgodnie z art. 59.1 wyżej wspomnianej ustawy, zezwolenia EUGEA mogą stosować jedynie osoby lub podmioty zarejestrowane. Zgodnie z art. 59.6 danego eksportera należy wprowadzić do rejestru w ciągu dziesięciu dni roboczych i poinformować o rejestracji. Ponadto w art. 16.2 Pierwszego rozporządzenia w sprawie handlu zagranicznego z 2011 r., Federalny Dziennik Ustaw Część II, nr 343 wskazano szczegółowe wymagania dotyczące treści rejestracji.

W art. 16.3 wyżej wspomnianego rozporządzenia przyjęto, że wszystkie zarejestrowane osoby i podmioty powinny przekazywać zbiorcze dane statystyczne dotyczące swoich transakcji do dnia 1 marca każdego roku w odniesieniu do poprzedniego roku kalendarzowego. Dane powinny obejmować informacje na temat towarów lub kategorii towarów (włącznie z kodami CN), odbiorców oraz znanych użytkowników końcowych, łącznych sum i łącznych wartości. Należy je przekazywać oddzielnie w odniesieniu do każdego poszczególnego generalnego zezwolenia na wywóz.

1.20. Polska

Zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, Polska wymaga od eksporterów powiadomienia Departamentu Bezpieczeństwa Gospodarczego o pierwszym zastosowaniu danego generalnego unijnego zezwolenia na wywóz nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

Wymagane jest dokonanie rejestracji na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki.

Polska wprowadziła również wymóg przekazywania rocznych sprawozdań na temat korzystania z EUGEA.

1.21. Portugalia

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.22. Rumunia

Zgodnie z art. 13 rozporządzenia rządu nr 119/2010 zmienionego rozporządzeniem rządu nr 12/2012 eksporterzy stosujący generalne unijne zezwolenia na wywóz są zobowiązani do dokonania rejestracji w ANCEX (Departament Kontroli Eksportu) przed pierwszym zastosowaniem zezwoleń. ANCEX potwierdza rejestrację w ciągu 10 dni roboczych od otrzymania wniosku.

Eksporterzy stosujący EUGEA powiadamiają ANCEX odnośnie do pierwszego zastosowania wspomnianych zezwoleń nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

Ponadto eksporterzy co miesiąc przekazują sprawozdania dotyczące korzystania z EUGEA.

1.23. Słowenia

Tryb powiadamiania w Słowenii dotyczący wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz polega na powiadamianiu w ciągu 30 dni po dniu pierwszego wywozu. Wymóg ten określono w zmianie do ustawy w sprawie procedur wydawania zezwoleń i zaświadczeń oraz w sprawie kompetencji Komisji w zakresie kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania (Dziennik Ustaw - OG RS nr 42/12, art. 7).

Wymagane jest również przekazywanie sprawozdań dwa razy do roku.

1.24. Słowacja

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.25. Finlandia

Zgodnie z ust. 3 ustawy o podwójnym zastosowaniu nr 562/1996 (ze zmianami) eksporterzy powiadamiają Ministerstwo Spraw Zagranicznych o zastosowaniu generalnego unijnego zezwolenia na wywóz nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.26. Szwecja

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

1.27. Zjednoczone Królestwo

Tryb powiadamiania dla wszystkich generalnych unijnych zezwoleń na wywóz wywodzi się bezpośrednio z rozporządzenia (UE) nr 1232/2011. Zgodnie z nim wymagane jest, aby eksporterzy przesłali powiadomienie nie później niż 30 dni po dniu pierwszego wywozu.

______

(1) Dz.U. L 134 z 29.5.2009, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.151.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 z dnia 5 maja 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania - Informacje o środkach przyjętych przez państwa członkowskie zgodnie z załącznikami II.b-II.f.
Data aktu: 30/05/2013
Data ogłoszenia: 30/05/2013