Upamiętnienie Tadeusza Gajcego w 100. rocznicę urodzin.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 8 lutego 2022 r.
w sprawie upamiętnienia Tadeusza Gajcego w 100. rocznicę urodzin

100 lat temu urodził się w Warszawie Tadeusz Gajcy. Wybitny poeta i działacz polskiego podziemia niepodległościowego w czasach niemieckiej okupacji, jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli Kolumbów - pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie.

Tadeusz Gajcy przez cały okres twórczości oraz konspiracji był związany ze środowiskiem ruchu narodowego. Jako ostatni pełnił funkcję redaktora naczelnego wydawanego w podziemiu miesięcznika literackiego "Sztuka i Naród". Jego poprzednicy: Bronisław Onufry Kopczyński, Wacław Bojarski oraz Andrzej Trzebiński zginęli w trakcie okupacji niemieckiej i również są dziś symbolami poświęcenia i tragedii polskiego młodego pokolenia.

Gajcy jako poeta kierował się mottem czasopisma "Sztuka i Naród": "Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej" i uważał rozwijanie polskiej kultury za działanie na rzecz niepodległości Polski w czasie niewoli.

Jego twórczość cechował katastrofizm, rzeczywistość ukazywał w wizyjno-symbolicznych obrazach, często posługiwał się konwencją snu oraz łączył elementy realistyczne i baśniowe. Motywem przewodnim jego wierszy była myśl o mistycznym sensie ofiary w imię miłości do ludzi i Ojczyzny, a kluczowymi kwestiami - oswajanie śmierci i wybór pomiędzy nienawiścią i miłością, dokonany ostatecznie na korzyść miłości. Poezja Tadeusza Gajcego, wciąż czytana i szeroko komentowana, interesuje i intryguje również młode pokolenie Polaków.

Tadeusz Gajcy był żołnierzem Armii Krajowej i członkiem Konfederacji Narodu. Wraz ze swoimi przyjaciółmi przeprowadził akcję złożenia wieńca z biało-czerwoną szarfą pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie w 400-lecie jego śmierci. Poległ wraz ze swoim przyjacielem poetą Zdzisławem Stroińskim w Powstaniu Warszawskim. Obydwaj zostali przysypani gruzami wysadzonej przez Niemców kamienicy.

Tadeusz Gajcy został w 2009 roku pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100-lecie urodzin oddaje hołd Tadeuszowi Gajcemu w uznaniu jego zasług dla polskiej niepodległości i polskiej kultury.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2022.200

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Upamiętnienie Tadeusza Gajcego w 100. rocznicę urodzin.
Data aktu: 08/02/2022
Data ogłoszenia: 11/02/2022