Kazachstan-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie obronności, podpisana w Astanie dnia 11 lipca 2012 r.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie obronności,
podpisana w Astanie dnia 11 lipca 2012 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Kazachstanu, zwane dalej "Stronami";

Wyrażając chęć rozwijania współpracy opartej na wzajemnym szacunku i zgodnej z interesami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;

Biorąc pod uwagę postanowienia Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokołu dodatkowego, sporządzonych w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r.;

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Postanowienia ogólne

1. 
Niniejsza Umowa określa ogólne warunki dotyczące współpracy Stron w dziedzinie obronności, opartej na zasadach równości, partnerstwa i wzajemności.
2. 
Organem upoważnionym do wykonywania niniejszej Umowy ze strony polskiej jest Minister Obrony Narodowej, zaś ze strony kazachstańskiej - Ministerstwo Obrony.
Artykuł  2

Definicje

Dla celów niniejszej Umowy stosuje się następujące definicje:

1)
"personel wojskowy" - personel pełniący służbę w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
2)
"personel cywilny" - pracownicy Sił Zbrojnych i ministerstw właściwych do spraw obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
3)
"Strona wysyłająca" - Strona, która wysyła personel wojskowy lub cywilny zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy;
4)
"Strona przyjmująca" - Strona, która przyjmuje personel wojskowy lub cywilny Strony wysyłającej zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy.
Artykuł  3

Obszary współpracy

Współpraca między Stronami obejmuje następujące obszary:

1)
polityka obronna;
2)
szkolenie kadr wojskowych;
3)
prowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych;
4)
operacje pokojowe;
5)
nauki wojskowe, w tym historia wojskowości;
6)
wsparcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
7)
działalność wojskowo-techniczna z uwzględnieniem wewnętrznego porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
8)
medycyna wojskowa i wsparcie wojskowo-medyczne;
9)
zagadnienia prawne i ekonomiczne w dziedzinie obronności;
10)
wojskowe zastosowanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
11)
organizacja sportowych, kulturalnych i wypoczynkowych przedsięwzięć dla personelu cywilnego i wojskowego;
12)
inne obszary, zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Strony.
Artykuł  4

Formy współpracy

Współpraca między Stronami będzie realizowana w następujących formach:

1)
wizyty oficjalne i spotkania robocze;
2)
udział w konferencjach, konsultacjach i seminariach dotyczących różnych zagadnień;
3)
przedsięwzięcia z zakresu szkolnictwa wojskowego;
4)
udział personelu wojskowego i cywilnego we wspólnych ćwiczeniach wojskowych;
5)
wymiana informacji, dokumentacji i materiałów szkoleniowych;
6)
udział personelu wojskowego i cywilnego w przedsięwzięciach sportowych, kulturalnych i wypoczynkowych;
7)
inne formy, zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Strony.
Artykuł  5

Plany współpracy

1. 
Organy, o których mowa w artykule 1 ustęp 2 niniejszej Umowy, będą sporządzać plany współpracy na określony czas, które będą podpisywane przez przedstawicieli, posiadających upoważnienia udzielone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. 
Zmiany do planów współpracy, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, będą mogły być wnoszone w drodze pisemnej, za wzajemną zgodą upoważnionych organów Stron.
Artykuł  6

Status personelu wojskowego i cywilnego

Status członków personelu wojskowego i cywilnego w czasie ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Kazachstanu dla celów udziału w przedsięwzięciach na mocy niniejszej Umowy będzie określony postanowieniami Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokołu dodatkowego, sporządzonych w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r.

Artykuł  7

Zasady finansowania współpracy

1. 
Finansowanie przedsięwzięć w ramach niniejszej Umowy będzie realizowane zgodnie z następującymi zasadami:
1)
Strona wysyłająca pokryje w pełni koszty związane z opłaceniem personelowi wojskowemu i cywilnemu:
a)
podróży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Kazachstanu i z powrotem;
b)
wyżywienia i zakwaterowania;
c)
ubezpieczenia w razie konieczności skorzystania z niezbędnej pomocy medycznej;
d)
uzyskania właściwych dokumentów niezbędnych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Kazachstanu i jego opuszczenia.
2)
Strona przyjmująca pokryje w pełni koszty:
a)
wewnętrznego transportu;
b)
realizacji programu kulturalnego.
2. 
Kwestie finansowe odnoszące się do obszarów współpracy, o których mowa w artykule 3 punkty 2 - 4 i 11, będą określone w odrębnych umowach.
3. 
W nagłych przypadkach Strona przyjmująca zapewni opiekę medyczną i dentystyczną personelowi wojskowemu i cywilnemu Strony wysyłającej. Koszty takiej opieki będą zwracane Stronie przyjmującej przez Stronę wysyłającą w terminie 30 dni od dnia otrzymania odpowiedniego powiadomienia Strony przyjmującej.
Artykuł  8

Wzajemna ochrona informacji niejawnych

Wzajemna ochrona informacji niejawnych wymienianych między Stronami na podstawie niniejszej Umowy będzie realizowana zgodnie z odrębną umową.

Artykuł  9

Rozwiązywanie sporów

Spory między Stronami dotyczące interpretacji i wykonywania niniejszej Umowy będą rozstrzygane wyłącznie w drodze konsultacji i negocjacji.

Artykuł  10

Wnoszenie zmian i uzupełnień

Niniejsza Umowa może być zmieniana za pisemną zgodą Stron, w drodze dodatkowych protokołów, stanowiących jego nieodłączną część.

Artykuł  11

Wejście w życie i utrata mocy

1. 
Niniejsza Umowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniego pisemnego powiadomienia o wypełnieniu wewnętrznych procedur, niezbędnych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
2. 
Niniejszą Umowę zawiera się na czas nieokreślony.
3. 
Niniejsza Umowa utraci moc po upływie 180 dni od dnia otrzymania drogą dyplomatyczną przez jedną ze Stron pisemnego powiadomienia drugiej Strony o zamiarze wypowiedzenia niniejszej Umowy.

Sporządzono w Astanie dnia 11 lipca 2012 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie mają jednakową moc. W razie rozbieżności w wykonywaniu niniejszej Umowy, tekst sporządzony w języku rosyjskim będzie uznany przez Strony za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2018.957

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kazachstan-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie obronności, podpisana w Astanie dnia 11 lipca 2012 r.
Data aktu: 11/07/2012
Data ogłoszenia: 11/10/2018
Data wejścia w życie: 11/08/2013