Białoruś-Polska. Program Współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2012-2014. Mińsk.2012.11.19.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a ministerstwem Kultury republiki Białorusi na lata 2012-2014,
podpisany w Mińsku dnia 19 listopada 2012 r.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi, zwani dalej "Stronami",

kierując się pragnieniem pogłębienia współpracy w dziedzinie kultury i mając na uwadze postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Warszawie dnia 27 listopada 1995 roku,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strony będą ułatwiać rozwijanie kontaktów między twórcami i artystami z obu państw.
2.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między stowarzyszeniami twórców, innymi organizacjami działającymi w obszarze kultury oraz instytucjami kultury.
3.
Strony będą wspierać organizację wizyt studyjnych twórców, artystów oraz specjalistów w dziedzinie kultury. Szczegółowe warunki wizyt zostaną uzgodnione przez zainteresowane instytucje w drodze kontaktów roboczych.
Artykuł  2

Strony z zadowoleniem odnotowują realizację w Mińsku programu kulturalnego Przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku. Strona białoruska zorganizuje Dni Kultury Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku. Warunki organizacji tego przedsięwzięcia zostaną uzgodnione przez zainteresowane instytucje w drodze kontaktów roboczych.

Artykuł  3
1.
Strony będą wspierać prezentowanie dzieł literackich, dramatycznych, muzycznych oraz z zakresu sztuk wizualnych polskich i białoruskich autorów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.
2.
Strony będą popierać działania na rzecz włączania utworów dramatycznych i muzycznych autorów polskich i białoruskich do repertuaru instytucji kultury drugiej Strony.
3.
Strony będą współpracować w celu upowszechniania twórczości Stanisława Moniuszki.
Artykuł  4
1.
Strony będą wspierać udział twórców, artystów i zespołów artystycznych w wydarzeniach kulturalnych. Kwestie dotyczące wyboru artystów i zespołów artystycznych oraz programu i terminów występów będą uzgadniane w drodze kontaktów roboczych między właściwymi instytucjami.
2.
Strony będą, w ramach swoich możliwości, wspierać udział swoich przedstawicieli w festiwalach międzynarodowych organizowanych w państwie drugiej Strony, w szczególności:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej w:
a)
Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej",
b)
Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi" w Lubinie,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Demoludy" w Olsztynie,
d)
Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym,
e)
Krakowskim Festiwalu Filmowym;
2)
w Republice Białorusi w:
a)
Międzynarodowym Festiwalu Sztuk "Słowiański Bazar w Witebsku",
b)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Biała Wieża" w Brześciu,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Panorama" w Mińsku,
d)
Mińskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listopad",
e)
Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Animojówka" w Mohylewie.
Artykuł  5

W dziedzinie kinematografii Strony będą popierać:

1)
bezpośrednią współpracę instytucji i stowarzyszeń filmowych w celu wymiany doświadczeń i informacji;
2)
organizację, na zasadach wzajemności, przeglądów filmowych;
3)
udział filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych w państwie drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych festiwali.
Artykuł  6
1.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między teatrami obu państw.
2.
W dziedzinie muzyki i tańca Strony będą wspierać:
1)
wymianę solistów oraz zespołów muzycznych i tanecznych, organizację ich występów, a także udział w konkursach organizowanych w państwie drugiej Strony;
2)
organizację warsztatów mistrzowskich i wymianę dyrygentów, choreografów, reżyserów i scenografów.
3.
Strony będą popierać współpracę między Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie a Narodowym Akademickim Wielkim Teatrem Opery i Baletu Republiki Białorusi w celu realizacji wspólnych projektów, prowadzoną na podstawie bezpośrednich porozumień.
Artykuł  7
1.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między bibliotekami obu państw.
2.
Strony będą popierać współpracę między Biblioteką Narodową w Warszawie a Biblioteką Narodową Białorusi, prowadzoną na podstawie bezpośrednich porozumień. W tym celu Strony będą wspierać;
1)
wymianę specjalistów i ich udział w międzynarodowych konferencjach i seminariach odbywających się w państwie drugiej Strony;
2)
realizację wspólnych projektów, w tym z wykorzystaniem technologii informatycznych;
3)
wymianę publikacji.
3.
Strony będą wspierać dokonywanie przekładów dzieł literatury polskiej na język białoruski i dzieł literatury białoruskiej na język polski.
Artykuł  8

Strony będą współdziałać w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków, w szczególności wspierając:

1)
bezpośrednią współpracę między instytucjami i specjalistami zajmującymi się ochroną i konserwacją zabytków;
2)
realizację wspólnych projektów badawczych oraz prac inwentaryzacyjnych i konserwatorskich obiektów zabytkowych;
3)
organizację wizyt studyjnych i staży dla specjalistów w zakresie konserwacji i restauracji zabytków;
4)
organizację szkoleń w ramach Międzynarodowej Podyplomowej Szkoły Letniej "Akademia Nieświeska".
Artykuł  9

Strony będą wspierać współpracę w zakresie ochrony, promocji i zarządzania dziedzictwem kulturowym, w szczególności poprzez:

1)
wymianę specjalistów w celu zapoznania się z doświadczeniami instytucji drogiej Strony działającymi w tej dziedzinie, w tym organizację wizyt studyjnych i staży;
2)
organizację szkoleń, konferencji, seminariów i spotkań poświęconych ochronie wspólnego dziedzictwa kulturowego;
3)
upowszechnianie informacji o programie stypendialnym "Thesaurus Poloniae", adresowanym do zagranicznych badaczy historii i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europy Środkowej;
4)
wymianę publikacji oraz materiałów informacyjnych i promocyjnych.
Artykuł  10
1.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy muzeów obu państw, ze szczególnym uwzględnieniem:
1)
organizacji, na zasadzie wzajemności, wystaw prezentujących zbiory tych muzeów;
2)
wymiany informacji oraz specjalistycznych publikacji.
2.
Warunki finansowe realizacji wystaw, w tym warunki ochrony i ubezpieczenia eksponatów, będą uzgadniane między zainteresowanymi muzeami.
3.
Strony będą popierać współpracę instytucji kultury oraz stowarzyszeń twórców działających w obszarze sztuk wizualnych, mającą na celu realizację projektów prezentujących sztukę współczesną obu państw.
Artykuł  11

Strony będą sprzyjać upamiętnianiu wybitnych osób i wydarzeń historycznych związanych z polskim dziedzictwem kulturowym na terytorium Republiki Białorusi oraz białoruskim dziedzictwem kulturowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  12
1.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę szkół i uczelni artystycznych, w szczególności:
1)
wymianę uczniów i studentów;
2)
wymianę nauczycieli akademickich w celu organizacji wykładów i warsztatów;
3)
udział w konferencjach i seminariach dotyczących kształcenia artystycznego.
2.
Warunki finansowe tej współpracy będą uzgadniane bezpośrednio przez zainteresowane instytucje.
Artykuł  13
1.
Strona polska w ramach programu stypendialnego "Gaude Polonia" będzie wspierać twórców i artystów białoruskich reprezentujących następujące dziedziny kultury: film, fotografia, konserwacja dzieł sztuki, literatura, muzyka, sztuki wizualne, teatr, a także historia i krytyka sztuki, w tym teatru, filmu oraz muzyki.
2.
Strona białoruska będzie umożliwiać twórcom i artystom zakwalifikowanym do programu stypendialnego "Gaude Polonia" wyjazd na półroczny pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej w ramach stażu podnoszącego ich kwalifikacje zawodowe.
Artykuł  14

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między polskimi i białoruskimi ośrodkami organizacji międzynarodowych w dziedzinie kultury, w szczególności będą popierać współpracę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).

Artykuł  15
1.
Strony uzgodniły, że kwestie dotyczące:
1)
pokrycia kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia osób objętych wymianą (w tym wizyty studyjne i staże) zainteresowane instytucje uzgodnią w drodze kontaktów roboczych, oddzielnie w każdym przypadku;
2)
wymiany zespołów artystycznych realizowane w ramach niniejszego Programu będą uzgadniane przez zainteresowane instytucje; w razie braku odrębnych ustaleń, wymiana będzie odbywać się zgodnie z następującymi zasadami:
a)
Instytucja wysyłająca pokrywa koszty podróży członków zespołów oraz transportu scenografii teatralnej, kostiumów, wyposażenia sceny i instrumentów muzycznych do miejsca prezentacji i z powrotem,
b)
Instytucja przyjmująca pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia członków zespołów.
2.
Instytucja wysyłająca zapewni, że osoby objęte wymianą będą posiadać ubezpieczenie (polisę), spełniające kryteria przewidziane w przepisach prawa obowiązującego na terytorium drugiego państwa, gwarantujące pokrycie kosztów niezbędnego leczenia w przypadkach nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, jak. również pokrycia kosztów transportu sanitarnego do państwa zamieszkania.
Artykuł  16
1.
Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2014 roku.
2.
Każda ze Stron może w formie pisemnej wypowiedzieć Program przed upływem okresu jego obowiązywania. Wypowiedzenie staje się skuteczne z upływem trzech (3) miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez drugą Stronę.
3.
Wszelkie przedsięwzięcia rozpoczęte zgodnie z Programem, a niezakończone w okresie jego obowiązywania, będą realizowane zgodnie z postanowieniami Programu do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Mińsku, dnia 19 listopada 2012 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i białoruskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc prawną.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2013.28

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Białoruś-Polska. Program Współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2012-2014. Mińsk.2012.11.19.
Data aktu: 19/11/2012
Data ogłoszenia: 23/01/2013
Data wejścia w życie: 19/11/2012